Bu ikinci bildiri! Parti tüzüğü çiğnendi: CHP Çankaya aday adaylarından muhtıra niteliğinde bildiri!

Bu ikinci bildiri! Parti tüzüğü çiğnendi: CHP Çankaya aday adaylarından muhtıra niteliğinde bildiri!

Yerel seçimler için geri sayım başlarken CHP içinde adaylık krizinin ardı arkası kesilmiyor. Son olarak 25 aday adayının başvurduğu Çankaya'da Genel Merkez'in atama yoluyla aday belirleyeceği iddiası krize neden oldu.  

Politika

13.02.2024, 14:17

CHP'de Çankaya Belediye Başkan aday adayları parti yönetimine karşı kazan kaldırdı.19 aday adayı PM öncesi Genel Merkez'e muhtıra niteliğinde bir bildiri yayınlayarak 'Parti tüzüğümüz ve söz konusu genelge, adaylık başvurusu yapmayanların aday olarak atanmalarına engeldir' ifadelerine yer verdi.

Milyonlarca turist gelecek! Turgut Altınok dev projelerini duyurdu: İstanbul'dan Ankara'ya... Haberi Görüntüle

ADAYLIK BAŞVURUSUNDA BULUNMAYANLAR ADAY KABUL EDİLDİ 

CHP'nin Ankara krizi bitmiyor. 19 aday adayı Çankaya için adı geçen CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in avukatı Hüseyin Can Güner ile İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun desteklediği MYK üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi'ye isim vermeden tepki gösterdi. 19 aday adayı, mevzuat gereği aday adaylığı için belirlenen tarihin 5 Aralık 2023 olduğunu anımsatarak, adaylık başvurusu yapmamış isimlerin aday yapılmasının kabul edilemeyeceğini vurguladı.

CHP'ye Kandil kıyağı! Kirli pazarlık sonuç verdi! Başak Demirtaş adaylıktan... Haberi Görüntüle

PARTİ TÜZÜĞÜ ÇİĞNENDİ 

Aday adaylarının dün yayımladığı ortak bildiride, 5 Aralık 2023'ten sonra yapılan aday adaylığı başvurularının kabul edilmediği belirtildi. Parti kurumsal kimliğine, mevzuatına, geleneklerine bağlı kalınmasının bir gereğinin de aday adaylığı başvurusu yapanlar içinden adayların belirlenmesi olduğuna dikkat çekilen bildiride, şu ifadelere yer verildi:

"Partimizin anayasası niteliğindeki tüzüğümüz ve söz konusu genelge, adaylık başvurusu yapmayanların aday olarak atanmalarına engel oluşturmaktadır. Parti mevzuatımız, partimizde herhangi bir sıfatı olsun veya olmasın bütün parti üyelerimizi ve her düzeydeki bütün parti organlarımızı bağlayıcı niteliktedir.

İYİ Partili isim adaylıktan çekildi: Cumhur İttifakı'nı destekleyecek Haberi Görüntüle

28 OCAK'TA DA BİLDİRİ YAYIMLANMIŞTI 

Aynı isimler 28 Ocak'ta da bir bildiri yayınlamış, "Yasal sürede adaylık başvurusu yapmamış olan, 'genel merkez yöneticisi olsa dahi' 25 adayın dışında bir adayın saptanması kabul edilemez" ifadeleriyle yönetime tepkilerini dile getirmişlerdi. 

Dünkü bildiriye imza atan isimler şu şekilde; Necati Yılmaz, Orhan Sarıaltun, Haydar Yılmaz, Emre Çalar, Devrim Bora Özüdoğru, Ahmet Yeşil, Mehmet Ali Demir, Ekrem Kerem Oktay, Hikmet Tepe, Şükrü Yalnız Tüteloğlu, Kiraz Gülsün Bor Güner, Ömer Faruk Eminağaoğlu, Mustafa Selçuk Dereli, Ali Haydar Hakverdi, Emel Uslu Atik, Erdoğan Kılıç, İlke Çakar, Ercan Çuhadar, Melike Bilgin Bulut.

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

1

0


Loading