Yandex Metrica

Sitede Ara

Bakan Karaismailoğlu: Salarha Tüneli sayesinde yıllık 66 milyon lira tasarruf

Bakan Karaismailoğlu: Salarha Tüneli sayesinde yıllık 66 milyon lira tasarruf

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Salarha Tüneli ile bölgedeki 13,4 kilometre uzunluğundaki mevcut yol ile 20 dakikada sağlanan ulaşımın, mesafenin 9,1 kilometre kısalmasıyla 5 dakikaya düştüğünü, böylece hızlı ve güvenli trafik akışının sağlanmasıyla zamandan 50 milyon lira, akaryakıttan 16,5 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 66 milyon lira tasarruf edileceğini belirtti.

Politika

23.01.2024, 21:59

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilen Salarha Tüneli Açılış Töreni'nde konuşma yaptı. İyidere-İkizdere yolu ve İkizdere tünelleri ile bağlantı yollarının açılışını dün gerçekleştirdiklerini hatırlatan Bakan Karaismailoğlu, Rize için bir başka önemli proje olan Salarha Tüneli'ni hizmete almanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Salarha Tüneli'nin zor doğa koşullarında bölgedeki vatandaşların ulaşımını daha emniyetli hale getiren, seyahat sürelerini kısaltan çok önemli bir proje olduğunu ifade eden Bakan Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vizyonu ve millete olan aşkı sayesinde hayata geçirdikleri ulaştırma ve altyapı yatırımlarıyla bütünsel kalkınma hedefine her geçen gün bir adım daha yaklaştıklarını ifade etti.

"Aslında Salarha Tüneli, eski Türkiye ile yeni Türkiye arasındaki farkın çok somut bir örneği. 19 yıl önce ekonomik krizler, altyapıdaki çok büyük eksiklikler, vizyon yoksunu politikalarla adeta boğulan bir Türkiye'den, bugün, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, altyapısını sürekli yenileyen ve geleceğe hazırlayan, orta koridorda dünyanın en büyük lojistik güç hedefi için adımlarını atan, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yerini almak için ilkleri hayata geçiren bir Türkiye'ye dönüştük." diyen Karaismailoğlu, yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde Türkiye'yi büyütme kararlılığıyla çalışmalarını 7-24 esasına göre sürdürdüklerini vurguladı.

Bakan Karaismailoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan bazı satır başları:

  • Çayın başkenti Rize, Avrupa ile Orta Asya'ya açılan Kafkasya koridoru üzerinde yer alması ve doğu bloku ülke pazarlarına kara ve deniz yolu ulaşımı imkanı sağlayan konumu ile Doğu Karadeniz'in önemli merkezleri arasında yerini alıyor. Rize, hızla büyüyen, gelişen yapım çalışmaları devam eden İyidere Lojistik Limanı'nın tamamlanmasıyla da Karadeniz'in en önemli lojistik üslerinden biri haline gelecektir. Bu nedenle Rize'nin artan potansiyeline bağlı olarak ortaya çıkan ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak ve gelişmiş bir ulaşım ve iletişim altyapısı tesis etmek için var gücümüzle çalışıyoruz.
  • Bakan Karaismailoğlu, dünyanın deniz üzerine inşa edilen sayılı, Türkiye'nin ise Ordu-Giresun Havalimanı'ndan sonra ikinci havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı'nın yapım çalışmalarının da başarıyla devam ettiğine değinen Karaismailoğlu, havalimanının, 3 bin metre uzunluğundaki pisti ve yılda 3 milyon yolcuya hizmet verebilecek kapasitede terminal binası ile bölgenin hava yolu ulaşımı ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayacağını dile getirdi.
  • Yılda 3 milyon ton genel kargo, 8 milyon ton dökme yük, 100 bin TEU konteyner ve 100 bin araçlık Ro-Ro kapasitesi ile büyük tonajlı gemilerin yeni adresi olacak İyidere Lojistik Limanı da Rize'de stratejik bir yatırım olarak hayata geçecek ve bölgeye 8 bin yeni istihdam olanağı sağlayacaktır. Limanın tam kapasite ile çalışması durumunda yıllık yaklaşık 400 milyon lira Rize ekonomisine katkı sağlayacaktır.
CHP'nin toplantısında yine kavga çıktı: CHP'li vekilin akrabası tehdit yağdırdı: 'Caner seni vururum' CHP'nin toplantısında yine kavga çıktı: CHP'li vekilin akrabası tehdit yağdırdı:... Haberi Görüntüle

"SALARHA TÜNELİ RİZE'YE ULAŞIM ALANINDA VURULAN MÜHÜR OLMUŞTUR"

  • Kent merkezi ile Salarha Vadisi'ni birbirine bağlayan 2 bin 958 metre uzunluğa sahip Salarha Tüneli, bağlantı yolları ve 3 köprü ile birlikte 4,3 kilometreye ulaşıyor. Projemiz Rize'ye daha konforlu ve emniyetli bir seyahat imkanı sunacak. Proje kapsamında ayrıca toplam 230 metre uzunluğunda, ön germeli kiriş sistemine sahip 3 köprü bulunmaktadır. Salarha Tüneli ile bölgedeki 13,4 kilometre uzunluğundaki mevcut yol ile 20 dakikada sağlanan ulaşım, mesafenin 9,1 kilometre kısalması ile 5 dakikaya düşüyor. Böylece hızlı ve güvenli trafik akışının sağlanmasıyla zamandan 50 milyon lira, akaryakıttan 16,5 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 66 milyon lira tasarruf edilecektir. Karbon emisyon miktarı da 6 bin 531 ton azaltılacaktır.
  • Sayın Cumhurbaşkanım, güzel vatanımızın kalkınmasına, vatandaşlarımıza iş olacak, aş olacak, ekonomik canlılığa katkı verecek yollar, köprüler, tüneller inşa ederek destek veriyorsunuz. Türkiye'nin geleceğine ışık tutacak her projede yanımızda olduğunuz ve desteklediğiniz için şükranlarımı sunuyorum.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading