Yandex Metrica

B sınıfı ehliyetle 125 cc motosiklet kullanılabilecek! 3 şart aranacak

B sınıfı ehliyetle 125 cc motosiklet kullanılabilecek! 3 şart aranacak

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre; Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişikliğe göre, B sınıfı sürücü belgesiyle ticari faaliyette kullanılan motosikletler hariç A1 sınıfı sürücü belgesiyle sürülen motosikletler de kullanılabilecek.

Neler Oldu

06.05.2024, 08:54

B sınıfı ehliyetle A1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan motosikletler sürülebilecek. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

"Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"e göre deneyim bakımından en az 2 yıllık B sınıfı geçerli sürücü belgesine sahip olmak, gereken sağlık şartlarını taşımak ve daha önce geriye doğru 5 yıl içinde sürücü belgesi geçici veya daimi olarak geri alınmamış olmak koşulları aranacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Arda Güler'in asistlerine övgü: Merih'e al da at dedin Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Arda Güler'in asistlerine övgü: Merih'e al da at... Haberi Görüntüle

A1 SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ İLE MOTOSİKLETLER SÜRÜLEBİLECEK

Belirlenen direksiyon eğitimi dersini tamamlayarak uygulama sınavında başarılı olunması ve buna dair Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen A1 sınıfı sertifikanın sürücü belgesi sistem kayıtlarına işlenmesi halinde her türlü ticari faaliyette kullanılan motosikletler hariç olmak üzere Türkiye sınırları içerisinde A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen motosikletler de sürülebilecek.

Eylem Tok'un ağızları açıkta bırakacak görüntüleri ortaya çıktı! Kırmızı halıda hava atmış Eylem Tok'un ağızları açıkta bırakacak görüntüleri ortaya çıktı! Kırmızı halıda... Haberi Görüntüle

RESMİ AÇIKLAMA

İçişleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlarının birlikte yürütüleceği yönetmeliğe ilişkin açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Bu duruma ilişkin olarak sürücü belgesi sistem kayıtlarına gerekli kod eklenir, ayrıca sürücü belgesi üzerine kod yazılmaz. Ancak söz konusu kişiler istemeleri halinde 2 yıl içerisinde sertifikalarını sürücü belgesine işletebilirler. Sistem kayıtlarında bu koda sahip olan kişinin bu fıkrada sayılan şartlardan herhangi birini kaybetmesi ya da 2918 sayılı Kanuna istinaden sürücü belgesinin geçici veya daimi olarak geri alınması halinde başka bir işleme gerek kalmaksızın bu yetkisi trafik kolluğu veya sürücü belgesi vermeye yetkili birimlerce iptal edilir. Bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Neler Oldu


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading