Yandex Metrica

Numan Kurtulmuş'tan DEM Parti ve Saadet Partisi'ne ziyaret: Yeni anayasa çalışması için tarih verdi

Numan Kurtulmuş'tan DEM Parti ve Saadet Partisi'ne ziyaret: Yeni anayasa çalışması için tarih verdi

Yeni anayasa çalışmalarına devam eden TBMM Başkanı Kurtulmuş, DEM Parti Grubu'nu ziyaret etti. Görüşmenin ardından konuşan Kurtulmuş, "Temennimiz, TBMM'de çok büyük bir çoğunlukla, siyasi partilerin üzerinde uzlaşabileceği bir anayasa çalışmasının ortaya konulması ve bunun da Mecliste kabul edilmesidir" dedi. Kurtulmuş’un ikinci durağı Saadet Partisi oldu. Görüşmenin ardından konuşan Kurtulmuş, “Yapıcı bir görüşme oldu. Önümüzdeki ekim ayı gibi bu işin muhtevasına ilişkin tartışmalara başlanabileceğini görüyorum.” dedi.

Gündem

16.05.2024, 08:06

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile başlattığı Anayasa turuna kaldığı yerden devam ediyor.

Numan Kurtulmuş, bugün DEM Parti'nin kapısını çaldı. Göüşme yaklaşık 45 dakika sürdü.Numan Kurtulmuş daha sonra da Saadet Partisi'ni ziyaret etti.

Alex de Souza Antalyaspor teknik direktörü mü oldu? Alex Antalyaspor ile anlaştı mı? Alex de Souza Antalyaspor teknik direktörü mü oldu? Alex Antalyaspor... Haberi Görüntüle

KURTULMUŞ'TAN DEM'E ZİYARET

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Yeni Anayasa Çalışması kapsamında DEM Parti Grubunu ziyaret ederek DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları Oruç ve Tuncer Bakırhan ile görüştü. Göüşme yaklaşık 45 dakika sürdü.

Son dakika... Resmi Gazete'de yayımlandı: 28 Şubat sanığı emekli askerler tahliye ediliyor Son dakika... Resmi Gazete'de yayımlandı: 28 Şubat sanığı emekli askerler... Haberi Görüntüle

''SİYASİ PARTİLERİN ÜZERİNDE UZLAŞACAĞI BİR ANAYASA ORTAYA KONULMALI''

Yaklaşık 45 dakika süren görüşmenin ardından Kurtulmuş ve Oruç, basın mensuplarına açıklama yaptı. Yeni anayasa çalışmaları kapsamında yaptıkları görüşmeleri bugün parlamentoda grubu bulunan 3 parti ile sürdürdüklerini ve sürece ilişkin çerçeveyi DEM Parti ile paylaştıklarını anlatan Kurtulmuş, "Bu süreci açık, şeffaf, demokratik bir şekilde sürdürme talebimizi kendilerine ilettik. Değerli eş genel başkanlar ve grup başkanları, arkadaşlarıyla müzakere ettikten sonra bu yola ilişkin görüşlerini parti olarak kamuoyu ile paylaşacaktır. Bizim temennimiz, TBMM'de çok büyük bir çoğunlukla, siyasi partilerin üzerinde uzlaşabileceği bir anayasa çalışmasının ortaya konulması ve bunun da Meclis'te kabul edilmesidir." dedi.

Passolig çöktü mü, neden yavaş? Passolig neden açılmıyor 10 Mayıs? Passolig çöktü mü, neden yavaş? Passolig neden açılmıyor 10 Mayıs? Haberi Görüntüle

DEM'DEN AÇIKLAMA: YOL TEMİZLİĞİNE İHTİYAÇ VAR

Numan Kurtulmuş, detaylı açıklamayı bugünkü son ziyaretin ardından yapacağını belirtirken DEM Parti Eş Genel Başkanı Oruç da Meclis Başkanı Kurtulmuş'a ziyaretinden dolayı teşekkür ederek, şu görüşleri paylaştı:

"DEM Parti olarak demokratik anayasa yapım sürecine Türkiye'nin ihtiyacı olduğu kanaatindeyiz. Bu konuyla ilgili çeşitli açıklamalarımız olmuştur. Biz, 12 Eylül Anayasası'nın uygulanmadığı bir dönemden geçerken ne yazık ki 12 Eylül Anayasası'nın değişmesi ve demokratik bir Türkiye'nin inşa edilmesi konusunda adımlar atılmasıyla ilgili görüşlerimiz kamuoyunca bilinmektedir. Bu dönemde elbette bir yol temizliğine ihtiyaç var. Türkiye'de bir demokratik anayasa yapım sürecini inşa edebilmek için mevcut baskı sürecinin, anti demokratik sürecin ortadan kalkması, Anayasa, AİHM hükümlerinin, kararlarının uygulanması gerekir. Bütün bunlar bizler açısından önemli."

Osman Kavala hakkında karar açıklandı: Amerikan elçiliğini üzen gelişme Osman Kavala hakkında karar açıklandı: Amerikan elçiliğini üzen gelişme Haberi Görüntüle

1 MAYIS OLAYLARI

1 Mayıs'ta yaşanan olayları olumsuz karşıladıklarını belirten Oruç, "Böylesi bir zeminde anayasa yapım sürecinin zorluklarının olabileceğinin altını çizdik. En geniş yelpazedeki toplumsal bir mutabakatla bütün hakların anayasal güvence altına alındığı bir zeminde bir anayasa yapım sürecinin açılması elbette bizler açısından da önemli." dedi.

Oruç, Türkiye'nin derin bir ekonomik krizden geçtiğini; yeni anayasa tartışmalarının bu sorununun üstünü örtmeyecek şekilde gelişmesi gerektiğini, bu problemin çözülmesi konusunda bütün siyasi partilerin sorumluluğu olduğunu dile getirdi.

Eurovision şampiyonu Nemo Mettler kimdir? Eurovision şampiyonu Nemo Mettler kimdir? Haberi Görüntüle

KURTULMUŞ'UN İKİNCİ DURAĞI SAADET PARTİSİ

Numan Kurtulmuş, ikinci ziyaretini ise Saadet Partisi'ne yaptı.

Görüşmenin ardından gazetecilere konuşan Kurtulmuş, “Genel çerçeveyi, bu süreçle ilgili görüşlerimizi, özellikle TBMM zemininde anayasa çalışmalarını nasıl ilerletebiliriz ve sonuç alırız, bunlarla ilgili görüşlerimi aktardım. Değerli arkadaşlarımızın da görüşlerini alma fırsatımız oldu. Yapıcı bir görüşme oldu. Önümüzdeki ekim ayı gibi bu işin muhtevasına ilişkin tartışmalara başlanabileceğini görüyorum.” ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya da verimli bir görüşme olduğunu belirterek, "Saadet ve Gelecek Partileri olarak sağlıklı bir zemin inşasının sorunları konuşmaktan daha önemli olduğunu ifade etti." dedi.

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Gündem


Loading