Suriyeli muhaliflerden art arda destek ve birlik çağrısı: Haddi aşanlardan hesap sorulacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Suriyeli mevkidaşı ile ayak üstü görüşmesi ve ardından "Suriye'nin tek çıkar yolu siyasi uzlaşı. Teröristlerin temizlenmesi lazım. Kim olursa olsun, adı ne olursa olsun" şeklinde bir açıklama yapması neticesinde Suriyeli muhalif grupların arasına karışan provokatörler ve bu provokatörlerin Türkiye'deki mensupları harekete geçti. Olaylar sonrasında Suriye Milli Ordusu (SMO) üst düzey yetkililerinden art arda destek ve sağduyu çağrısı geldi. SMO mensupları, açıklamalarında Türk bayrağının kutsallığına vurgu yaptı.

Gündem 12.08.2022, 16:48 12.08.2022, 18:02
Abone ol
Suriyeli muhaliflerden art arda destek ve birlik çağrısı: Haddi aşanlardan hesap sorulacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da düzenlenen 13. Büyükelçiler Konferansı’nın son gününde düzenlediği basın toplantısında, özellikle Suriye ile ilişkiler ve uzun süredir hazırlıkları süren yeni askeri operasyona ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Çavuşoğlu, değerlendirmesinde Suriyeli mevkidaşı Faysal Mikdad'la 10 ay önce yaptığı görüşmeyi şu ifadelerle aktardı:

"Suriye'nin tek çıkar yolu siyasi uzlaşı. Teröristlerin temizlenmesi lazım. Kim olursa olsun, adı ne olursa olsun...Diğer taraftan muhalif Suriyelilerle rejim arasında bir barışın olması gerektiğini, Türkiye olarak böyle bir durumda buna destek olabileceğimizi de söyledik."

SURİYELİ MUHALİFLERDEN PROVOKASYONLARA KARŞI SAĞDUYU VE BİRLİK ÇAĞRISI

Çavuşoğlu'nun bu açıklamalarının ardından Suriye'de gerçekleşen ve Türkiye içerisinde de derinleştirilmeye çalışılan provakasyonlara karşı Suriye Milli Ordusu (SMO) ve Suriyeli muhaliflerin üst düzey yetkilileri sağduyu ve birlik çağrısında bulundu. SMO'nun üst düzey yöneticileri ve Suriye Geçici Hükümeti Savunma Bakanlığı'nın art arda yaptığı açıklamalarda Türk bayrağının kutsallığına vurgu yapıldı.

SMO: HADDİ AŞANLARDAN HESAP SORULACAK

Suriye’de gerçekleştirilmek istenen provokasyonlara karşı bölgeden ilk açıklama Suriye Milli Ordusu tarafından gerçekleştirildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Türkiye Cumhuriyeti bayrağı, Suriye devriminin bayrağı gibi, gururun simgesi, zaferin unvanı, büyük bir halkın amblemidir ve yeri kahramanların
başlarının ve şehitlerin bedenlerinin üzerindedir. Haddi aşanlardan hesap sorulacak"

SURİYE GEÇİCİ SAVUNMA BAKANLIĞI: BAZI KESİMLER SURİYE VE TÜRK KALKLARI ARASINDAKİ KARDEŞLİK BAĞINI İSTİKRARSIZLAŞTIRMAYI HEDEFLEMEKTEDİR

Provokasyon girişimine karşı açıklama yapanlardan biri de Suriye Geçici Savunma Bakanlığı oldu. Bakanlık açıklamasında: “Türk bayrağı, toprağımız üzerinde kanı dökülen Türk halkı ve ordusu için bir kutsal bir semboldür.
Bu nedenle devrimin değerlerini temsil etmeyen bazı önyargılı ve cahil insanların saldırdığı bu kutsal sembole ve mahremiyete saygı göstermeliyiz. Bazı kesimler, Suriye ve Türk halkları arasındaki kardeşlik ve kan bağını düşmanların çıkarları uğruna istikrarsızlaştırmayı hedeflemektedir.” denildi.

SMDK: KARDEŞ BİR ÜLKENİN BAYRAĞININ YAKILMASINI REDDEDİYORUZ

Öte yandan, Suriyeli siyasi muhaliflerin çatı örgütü SMDK ve diğer Suriyeli komutanlardan da provokasyon girişimine karşı kınama mesajları paylaşıldı. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu da konuyla ilgili yaptığı açıklamada yapılan eylemleri kabul etmediklerini ifade etti. SMDK'nın açıklamasında, “Protestolar esnasında meydana gelen bazı ihlalleri ve teröre karşı mücadelede kanları kanlarımıza karışmış, yaklaşık 4 milyon Suriyeli koruyan kardeş bir ülkenin bayrağının yakılmasını kesinlikle tasvip etmediğimizi ve bu tasarrufları reddettiğimizi ifade etmek istiyoruz” ifadesi kullanıldı.

SEYF EBUBEKİR: TÜRK BAYRAĞI MUKADDESTİR

Suriye Milli Ordusu, 2. Kolordu Hamza Özel Kuvvetler Genel Komutanı Seyf Ebubekir de provokasyon girişimini en sert dille kınayanlar arasındaydı. Seyf Ebubekir, Twitter'dan yaptığı paylaşımda Türk bayrağının mukaddesliğine vurgu yaptı ve bu provokasyona katılan kişilerin cezalandırılacağını söyledi. 

Seyf Ebubekir, “Türk bayrağı mukaddestir. Ona el uzatan kişiler cezalandırılacaktır. Türk kardeşlerimizle kardeşlik zamanla değil, ortak fedakarlıklarla ölçülür, şehitlerimizin kanına bulanmış devrimimizin bayrağı altında, bayrakları şehitlerimizin kanına bulanmış, omuz omuza savaştık." dedi.

ABU AMSHA: TÜRK BAYRAĞI TÜM MÜSLÜMANLAR İÇİN KUTSAL BİR BAYRAKTIR

Sultan Süleyman Şah Tümeni Başkomutanı Abu Amsha, provokasyonları kınama mesajında Malazgirt ve Çanakkale savaşlarındaki birliğe atıfta bulundu. 

Amsha, “Türk bayrağı, sadece Türk kardeşler için değil, İslam alemindeki tüm Müslümanlar için kutsal bir bayraktır. Kırmızı renk Malazgirt Savaşı'ndan Çanakkale'ye, Barış Pınarı'na, Zeytin Dalı'na, Fırat Kalkanı'na kadar yüzbinlerce Arap, Türk ve Kürt şehidinin kanının rengidir” açıklamasını yaptı.

YASER ABDULRAHİM: TÜRK DEVLETİNİN KUTSAL BAYRAĞINA SAYGI DUYMAYA DAVET EDİYORUZ

Suriyeli Siyasetçi Astana Konferansı sözcüsü Yaser Abdulrahim ise konuya ilişkin, “Halkların bayrağı, toprağa ait olmayı temsil eden semboldür. Onurlu devrimci halkımıza da devrimci hareketlerinde Türk devletinin kutsal bayrağına saygı duymaya davet ediyoruz.” açıklamasında bulunudu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!