Yandex Metrica

Sitede Ara

Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram sonrası diplomasi trafiğini hızlandıracak: 12 yıl sonra Irak'a ziyaret!

Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram sonrası diplomasi trafiğini hızlandıracak: 12 yıl sonra Irak'a ziyaret!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bayram sonrasında yoğun bir diplomasi trafiği bekliyor. Erdoğan dünya liderleri ve bazı ülkelere kritik ziyaretlerde bulunacak. Cumhurbaşkanı, 12 yıl sonra Irak'a terör konusunu ve başlatılacak yeni operasyonun detaylarını masaya yatırmak için ziyarette bulunacak. Ardından  9 Mayıs'ta da ABD'de Biden'la görüşecek. Türkiye'ye bu ay gelmesi beklenen önemli konuklardan biri Rusya Devlet Başkanı Putin. İkinci konuk ise Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'nin de ziyareti bekleniyor.

Gündem

19.04.2024, 08:01

31 Mart seçimleriyle birlikte seçim atmosferinden çıkan Türkiye artık 4 yıl seçimsiz geçecek sürede ekonomik atılımlara ve diplomasi trafiğine odaklanacak.  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bu kapsamda bu ay diplomasi trafiğini daha da hızlandırması bekleniyor.Erdoğan, bayram tatilinin hemen ardından ilk ziyaretini 22 Nisan'da Irak'a gerçekleştirecek. Erdoğan'ın 12 yıl aranın ardından yapacağı ziyaretle iki ülke arasındaki ilişkilerde sıçrama yaşanacak.

Hatay'da yarın okullar tatil mi 14 Mayıs? Hatay'da yarın okullar tatil mi 14 Mayıs? Haberi Görüntüle

12 YIL SONRA IRAK'A ZİYARET 

Irak ile ilişkilerin yapısal çerçevesini oluşturmak, düzenli temas mekanizmalarını tesis etmek amacıyla mutabakat metni üzerinde çalışılıyordu. Ayrıca, Türkiye ile Irak arasında terörle mücadele, ticaret, tarım, enerji, su, sağlık ve ulaştırma alanlarında ortak komite kuruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’de siyasetin yumuşamaya ihtiyacı var Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’de siyasetin yumuşamaya ihtiyacı var Haberi Görüntüle

 PKK'YA DÜZENLENECEK OPERASYONUN DETAYLARI KONUŞULACAK

İki ülke arasındaki güvenlik konuları da Erdoğan'ın ziyaretinde netlik kazanacak. Terör örgütü PKK ile mücadele için atılacak adımlar karara bağlanacak. Erdoğan'ın Bağdat hükümeti ile görüşmesinde en az 25 maddeden oluşması beklenen mutabakat zaptının da imzalanması planlanıyor.

Manisa'da eski koca dehşet saçtı! Bir ailedeki tüm fertleri katletti! Manisa'da eski koca dehşet saçtı! Bir ailedeki tüm fertleri katletti! Haberi Görüntüle

'PKK'YA DESTEĞE SON VERİN' MESAJI YÜZ YÜZE İLETİLECEK 

Erdoağn 9 Mayıs'ta da ABD'ye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek. Türkiye'nin F-16 tedariki, F-35 programına dahil edilmesi iki ismin ajandasında olacak. Erdoğan-Biden görüşmesinde terörle mücadele de gündemde olacak. Erdoğan, Suriye'de DEAŞ ile mücadelede Ankara ile eş güdüm halinde adımların atılması, PYD-YPG'ye verilen desteğe son verilmesine yönelik mesajları Biden'a yüz yüze iletecek. 

Uzman isim uyardı! Bu faya dikkat: 6'nın üzerinde deprem üretebilir Uzman isim uyardı! Bu faya dikkat: 6'nın üzerinde deprem üretebilir Haberi Görüntüle

GAZZE KONUSU BIDEN İLE YENİDEN GÖRÜŞÜLECEK

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolarlık hedefe ulaşması için atılacak adımlar görüşülecek. İki ismin görüşmesindeki bir diğer gündem başlığı da Gazze olacak. Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının durdurulması, acil ve tam ateşkes çağrısı, insani yardımların ulaştırılması ve iki devletli çözüm için harekete geçilmesini isteyecek.

Sultanbeyli'de Siyer-i Nebi programı gerçekleştirildi: Mehmet Akif İnan'ın Mescid-i Aksa şiiri izleyenleri duygulandırdı Sultanbeyli'de Siyer-i Nebi programı gerçekleştirildi: Mehmet Akif İnan'ın Mescid-i Aksa... Haberi Görüntüle

ANKARA'NIN İKİNCİ KONUĞU ALMANYA CUMHURBAŞKANI 

Erdoğan, nisan ve mayıs aylarında önemli konukları Ankara'da ağırlayacak. .18 Nisan'da Tanzanya Cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hassan Türkiye'ye gelecek. Ankara'nın ikinci konuğu Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier olacak. Steinmeier'in Türkiye'ye gelmesiyle birlikte 10 yılık aranın ardından ilk kez Almanya'dan cumhurbaşkanı düzeyinde bir ziyaret gerçekleşmiş olacak Erdoğan'ın üçüncü konuğu ise Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis. 14 Mayıs'taki görüşmede Güven Artırıcı Önlemler Toplantısında gelinen aşama gözden geçirilecek.

Kardeşi saldırıya uğramıştı! Ünlü türkücüden 'sokak köpekleri' isyanı: Artık bir güvenlik sorunu Kardeşi saldırıya uğramıştı! Ünlü türkücüden 'sokak köpekleri' isyanı: Artık bir... Haberi Görüntüle

PUTİN GELİYOR SİSİ BEKLENİYOR

Türkiye'ye nisan ayı içerisinde gelmesi beklenen önemli konuklardan biri de Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin. Ziyarette askıya alınan Tahıl Koridoru'nun yeniden açılması için atılacak adımlar konuşulacak. Erdoğan'ın bir diğer konuğunun ise Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah-es Sisi olması bekleniyor.

 

 

 

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading