Rusya Ukrayna'da neden hezimete uğruyor? ABD'li gazete 9 maddede anlattı

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 46. gününe girerken, Rusya'nın ele geçirdiği bazı bölgeleri kaybetmesi, Moskova'nın başarısızlığı olarak yorumlanıyor. Rusya'nın bu duruma düşmesi Washington Post'ta ele alındı. 9 maddede Rus yenilgisinin sebeplerinin irdelendiği yazıda saldırının neden başarısız olduğu açıklandı.

Dünya 10.04.2022, 13:36 10.04.2022, 14:23
Abone ol
Rusya Ukrayna'da neden hezimete uğruyor? ABD'li gazete 9 maddede anlattı

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimi başarısızlıkla sonuçlanmak üzere. Dünyanın en kapsamlı askeri güçlerinden biri olan Rusya'nın Ukrayna karşısında böyle bir duruma düşmesi, ABD'nin en çok okunan gazetelerinden olan Washington Post'ta anlatıldı.  Gazetede Rusların başarısız olmasının sebebi 9 maddede irdelendi.

Washington Post'a göre Rusların en büyük yanlışı Ukraynalıların direnme gücünü hafife almaktı. Rusya hızlı bir zafer planlarken, batının desteği Ukrayna'yı güçlendirmişti. 

DİRENİŞİ HESABA KATMADILAR

Ukraynalılar tarafından ele geçirilen Rus askerlerin ifadelerine göre birçok birlik bir işgal hareketine çıkacağından habersizdi. Bazıları sadece askeri tatbikata katılacağını sanarken bazıları da Donbas'a gideceklerini sanıyordu. Rus askerleri psikolojik olarak hazır değildi. 

YETERLİ ERZAĞA SAHİP DEĞİLLERDİ

Diğer yandan Rus birlikleri karşılaştıkları güçlüklere karşı da hazır değildi. Yanlarına aldıkları erzak 2 haftada tükenirken, yakıtları olmadığı için araçlarını yol kenarlarında bırakmak zorunda kaldılar. 

LOJİSTİK DESTEK YOKTU 

Lojistik olarak hazırlı gelmemişlerdi. Yiyecek, içecek gibi malzemeleri tükendiğinde ikmal için hiçbir hazırlıkları yoktu. 

HAVA SAVUNMA SİSTEMİNE KARŞI KOYAMADILAR

Diğer yandan Ukrayna'nın hava savunma sistemini egale etmemek Rus ordusuna pahalıya patladı. Gazeteye göre bu hazırlıksız girişimin sebebi Rus komutanlarının Ukrayna'nın kolayca yenileceğini düşünmesinden kaynaklanıyor. 

ÇOKLU CEPHE BÖLÜNMEYE SEBEP OLDU

İşgalin dört farklı cephede başlatıldığına dikkat çekilen yazıda, Kuzeyde Kiev'e, kuzeydoğuda Harkov'a doğru, doğu ve güneyde ise Kırım'dan saldırılar yaşandı. İlk direniş başladığında, birlikler kendilerini ülkenin sınırları boyunca dizilmiş halde buldular. Böylece zaten yetersiz olan tedarik hatları uzadı.

ESKİ İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ

İletişim konusunda ise cep telefonları ve eski teknolojili radyolar kullanıldı. Ukraynalılar bu sistemlere kolayca sızarak Ruslar hakkında bilgi toplayıp kritik bölgelere saldırıları engelleyebildiler. 

EMİR KOMUTA ZİNCİRİNDEKİ EKSİKLİK

Askeri uzmanlar, Rus ordusunun karadaki askerlere karar veya emir verme yetkisi vermediğine dikkat çekiyor. Bu yüzden cephede ekstrem bir durumla karşılaşan askerler üstünden emir alana kadar harekete geçemeyerek refleks gösteremiyor. 

YEDEK PLAN OLMAMASI 

Rus ordusunun olası bir direnişle ilgili bir B planının olmaması ilk plana göre hareket etmelerine sebep oldu. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!