Yandex Metrica

Sitede Ara

Everest'te kaybolan dağcının eşine yazdığı mektuplar 100 yıl sonra bulundu

Everest'te kaybolan dağcının eşine yazdığı mektuplar 100 yıl sonra bulundu

1924’de Everest’e üçüncü tırmanışlarında ortadan kaybolan İngiliz Dağcı George Mallory'in eşine yazdığı mektuplar 100 yıl sonra kamuoyuyla paylaşıldı. 

Dünya

06.05.2024, 00:53

Dağcı arkadaşı Sandy Irvine ile birlikte Everest'in zirvesine ulaşmaya çalışırken kaybolan İngiliz dağcı George Mallory'nin 1924'de Everest dağına tırmanma girişimi sırasında eşine yazdığı mektuplar 100 yıl sonra gün yüzüne çıktı.

Çin ve ABD arasında ticaret savaşı: Gümrük vergisi yüzde 100'e çıkarıldı Çin ve ABD arasında ticaret savaşı: Gümrük vergisi yüzde 100'e... Haberi Görüntüle

100 YIL SONRA ORTAYA ÇIKAN MEKTUPLAR

Everest’e üçüncü tırmanışları sırasında ortadan kaybolan George Mallory'nin cesedi 1999’da bulunmuştu. Mallory’nin, eşi Ruth Mallory’e tırmanma girişimleri sırasında yazdığı mektuplar 100 yıl sonra mezun olduğu okul Cambridge Magdalene Kolej tarafından kamuoyuyla paylaşıldı.

Söz konusu mektuplara ilişkin açıklama yapan okul, mektupların 1999’da Mallory’nin cansız bedeninin bulunmasının ardından ceketinin cebinden çıkarılan mektuplar olduğu belirtti.

Slovak başkan Robert Fitzo'nın durumu nasıl? Suikastin arkasında kim var? Slovak başkan Robert Fitzo'nın durumu nasıl? Suikastin arkasında kim var? Haberi Görüntüle

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI İZLENİMLERİ 

Mallory'nin mektuplarının Birinci Dünya Savaşı sırasındaki izlenimleri ve 1923'teki ABD ziyareti de dahil olmak üzere birçok konuyu içerdiğini ifade eden okulun arşiv görevlisi Katy Green, ayrıca mektuplarda 1921'de Everest'e yaptığı ilk keşif görevi ve dağı araştırmak için yaptığı ikinci görev hakkındaki yazıları da barındırdığını ifade etti.

Ayrıca Katy Grenn mektupların birinde Mallory’nin eşi Ruth’a zirveye ulaşma şanslarının yüzde 50 olduğunu yazdığını ifade etti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading