banner2

Putin'in yeni taktiği dünyada manşet oldu! Silaha karşılık yemek teklifi

1 yılı aşkın süredir devam eden Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde dikkat çeken bir gelişme yaşandı. ABD tarafından duyurulan bu gelişme dünyada da manşet oldu. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby tarafından yapılan açıklamaya göre, gıda krizi ile boğuşan Kuzey Kore'nin Rusya'dan silah karşılığı yemek ithal ettiğini duyurdu.

Dünya 31.03.2023, 17:06 31.03.2023, 17:32
Abone ol
Putin'in yeni taktiği dünyada manşet oldu! Silaha karşılık yemek teklifi

Aylardır devam eden Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde Putin cephesinden üst üste kötü haberler gelmeye devam ediyor. İşgal planları beklediği gibi gitmeyen Rus ordusu, son 400 günde 220 bin profesyonel askerini cephede kaybetti.

BATININ DESTEĞİYLE RUS ORDUSU KÖŞEYE SIKIŞTI

Batıdan gelen cephanelik desteğiyle beraber Rus ordusu iyice köşeye sıkışmaya başladı. Putin savaşı Ukrayna'nın doğusuna sürükledi ve cephe hattında hala çatışmalar devam ediyor. Rusya'nın son umudu ise Bakhmut. Aylardır çatışmaların devam ettiği şehri Rus ordusu sonunda kuşattı bölgenin kısa sürede el değiştirmesi beklenirken Ukrayna ordusu şehri savunmayı sürdürüyor.

"SÖZLERİME GÜVENİN"

İngiliz Dailymail gazetesinde yer alan haberde Lukaşenko hiç bir kanıt sunmadan Batı'nın ülkesini yok etmek istediğini ve bir işgal hazırlığında olduğunu iddia etti. Lukaşenko konuyla ilgili şu açıklamada bulundu; 

'Batı Polonya sınırında askeri hazırlık içerisinde, Beyaz Rusya'yı işgal etmeye hazırlanıyor. Sözlerime güvenin, sizi aldatmıyorum'

"ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI ÇIKABİLİR"

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Ukrayna'daki savaşın "endişe verici ve tehlikeli" olduğunun altını çizdi. Viktor Orban, yeni ve daha güçlü silahların kullanımı konusunda giderek daha fazla karar alındığını ve Batı’nın Ukrayna’ya daha modern ekipman göndermeye devam ettiğini ifade etti.  Orban, "Avrupa ve ABD liderlerinin bazılarının, her şeyin böyle devam etmesi halinde Üçüncü Dünya Savaşı çıkacağına ilişkin ifadeleri abartılıymış gibi gelebilir ama bu gerçek bir tehdit” dedi. 

SİLAHA KARŞILIK YEMEK TEKLİFİ 

Tüm bu gelişmeler yaşanırken ABD'den dikkat çeken bir açıklama geldi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby tarafından yapılan açıklamada gıda krizi ile boğuşan Kuzey Kore'nin Rusya'dan silah karşılığı yemek ithal ettiğini belirtti. Kirby konuyla ilgili şunları söyledi;'Rusya'nın Kuzey Kore'ye bir heyet göndermeye çalıştığını öğrendik. Cephane ve silah karşılığında Kuzey Kore'ye yiyecek teklif ettiler'

KUZEY KORE'DE GIDA KRİZİ

Kuzey Kore için gıda kıtlığı görülmedik bir durum değil. Ancak sınır kontrolleri, kötü hava koşulları ve yaptırımlar, koşulları yıllar içerisinde daha da ağırlaştırdı. Devlet medyası, üst düzey hükümet yetkililerinin bu ayın bir araya gelerek, tarım politikalarında “kökten değişikliği” tartışacaklarını bildirdi. Ülkenin resmi haber ajansı KCNA, tarımda sorunların ağırlaştığı bir dönemde bu toplantının “çok ciddi ve acil bir görev” olduğunu kaydetti. Güney Kore Birleşme Bakanlığı’nın da gıda kıtlığı konusunda alarm verdiği ve Dünya Gıda Programı'ndan (WFP) yardım istediği belirtiliyor.

180 BİN TON AZ GIDA ÜRETTİ 

Uydulardan elde edilen verilere göre Kuzey Kore 2022'de 2021'e göre 180 bin ton daha az gıda üretti. WFP Haziran ayında yayımladığı raporda, kuraklık ve sel gibi sert hava koşullarının hem kış hem de ilkbahar döneminde üretimi olumsuz etkileyebileceğine dair endişelerini dile getirdi. Devlet medyası da geçen yılın sonlarında yayımladığı bir haberde, ülkenin "en kötü ikinci" kuraklığını yaşadığı ifade edildi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!