Yandex Metrica

Sitede Ara

Somali Cumhurbaşkanı Mahmud, TCG Kınalıada'yı karşıladı: 'Ülkemizin korunması açısından önemli bir anlaşma'

Somali Cumhurbaşkanı Mahmud, TCG Kınalıada'yı karşıladı: 'Ülkemizin korunması açısından önemli bir anlaşma'

Somali ve Türkiye hükümetleri arasında savunma ve ekonomi alanlarında imzalanan anlaşma kapsamında Türkiye'ye ait askeri gemi, başkent Mogadişu'ya geldi. TCG Kınalıada gemisi için düzenlenen karşılama törenine katılan Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, ikili anlaşmanın meyvelerini vermeye başladığını söyledi. 

Dünya

08.05.2024, 12:30

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Türkiye ile Somali arasındaki anlaşma kapsamında Mogadişu'ya gelen TCG Kınalıada gemisi için düzenlenen karşılama törenine katıldı. Mahmud, Türkiye ile Somali arasındaki anlaşmanın ülkesinin korunması için önemli bir anlaşma olduğunu söyledi. 

Türkiye Savunma Bakanlığına ait geminin karşılama törenine, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Somalili bakanlar ve Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi Alper Aktaş katıldı.

Uluslararası Adalet Divanı'ndan İsrail'e net mesaj: Askeri operasyonlar derhal son bulmalı! Uluslararası Adalet Divanı'ndan İsrail'e net mesaj: Askeri operasyonlar derhal son... Haberi Görüntüle

"TÜRKİYE DOST VE KARDEŞ BİR ÜLKEDİR"

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Mahmud, "Türkiye'deki kardeşlerimizin hükümeti, bize defalarca destek vermiş, tanıdığımız bir ülke ve insanlar arasında yer alıyor. Ülkemiz ve toprak birliğimizin korunması açısından bu önemli anlaşma ve işbirliğine güvenebileceğimiz dost ve kardeş bir ülkedir." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a teşekkür eden Mahmud, bu anlaşma sayesinde Somali donanmasının yeniden güçlenerek kendi denizlerini tek başına koruyabilecek kapasiteye ulaşacağını dile getirdi.

Somali Savunma Bakanı Abdulkadir Mohamed Nur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Anlaşmanın kendisi farklı bölümler içeriyordu, bir kısmı ekonomik, diğer kısmı askeri nitelikteydi. İşlerin çoğu iyi gidiyor ve bu gemi, askeri kısmın bir parçasıdır ve diğer kısımların da uygulanması planlanıyor." ifadelerini kullandı.

Kassam Tugayları 10 yılık esirlerin fotoğraflarını paylaştı ve sordu: '7 Ekim esirleri de onlar kadar kalacak mı?' Kassam Tugayları 10 yılık esirlerin fotoğraflarını paylaştı ve sordu: '7... Haberi Görüntüle

"SOMALİ'NİN GÜVENLİĞİ, TÜRKİYE'NİN DE GÜVENLİĞİDİR"

Türkiye ile Somali arasında imzalanan anlaşmanın iki kardeş ülke arasındaki güçlü bağların göstergesi olduğunu belirten Büyükelçi Aktaş ise, Somali'nin egemenliği ve toprak bütünlüğünün korunması kapsamında Türkiye'nin desteğini kararlılıkla sürdüreceğini ifade etti.

Aktaş, "Somali'nin güvenliği, Türkiye'nin de güvenliğidir. Somali'nin istikrarını kendi ülkemizin istikrarından ayrı düşünmedik hiçbir zaman." dedi.

Habere Tepki Ver

5

1

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading