banner2

ABD'de kar fırtınasında can kaybı artıyor! Milyonlar elektrikten yoksun evlerine hapsoldu

ABD'de dondurucu kar fırtınası nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 34'e yükseldi. Kar yağışının etkin olduğu yerlerde acil durum ilan edildi ve sürüş yasağı getirildi. Ülkede milyonlarca kişi kar fırtınası nedeniyle elektrikten yoksun kalarak evlerine hapis oldu. Soğuk havanın canlı yaşamını olumsuz yönde etkilediği Houston'da onlarca yarasa hipotermik şoka uğraşmış halde bir köprünün altında bulundu.

Dünya 26.12.2022, 13:01 26.12.2022, 18:21
Abone ol

ABD'de etkili olan son 40 yılın en büyük kar fırtınasında can kaybı artıyor. Ülke genelinde olumsuz hava koşullarının yol açtığı çok sayıda kaza ve soğuk hava nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 34'ye yükseldi. 

EV VE İŞ YERLERİNDE ELEKTRİK KESİNTİSİ

Ülke çapında ise dün akşam saatlerinde ev ve işyerinde elektrik kesintisi yaşandığı bildirildi. Ülkede en az 13 eyalette yaklaşık 65 milyon kişiye hizmet veren elektrik dağıtım şirketi PJM Interconnection, kullanım kapasitesinin aşırı soğuklar nedeniyle zorlandığına dikkat çekti. Yapılan açıklamada halka termostatları normalden daha düşük bir değere ayarlamalarını, ocak ve bulaşık makinesi gibi beyaz eşyaları kullanmamaları tavsiye edildi.

GÖKTEN YARAS YAĞDI

ABD'yi etkisi altına alan ve onlarca insanın ölümüne yol açan kar fırtınası canlı yaşamı da olumsuz yönde etkiledi. Houston'da onlarca yarasa hipotermik şoka uğraşmış halde bir köprünün altında bulundu. Bu görüntü gazetelerde 'gökten yarasa yağdı başlığı ile okurlara sunuldu.

800'DEN FAZLA UÇUŞ İPTAL EDİLDİ

Ülke genelinde olumsuz hava koşulları nedeniyle geçtiğimiz cuma günü 5 binden fazla, dün 3 binden fazla, Noel Bayramı'nda ise 800'den fazla uçuş iptal edildi.

NESİLDE BİR KEZ GÖRÜLECEK 

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), söz konusu kar fırtınasını ve soğukları "nesilde bir kez görülecek" olarak nitelendirmişti.

'BOMBA SİKLONU'NA DÖNÜŞTÜ

Yetkililer, ayrıca Büyük Göller'in yakınında atmosferik basıncın aniden düşmesiyle oluşan ve "bomba siklonu" şeklinde adlandırılan kuvvetli bir kasırganın meydana geldiğini duyurdu. Söz konusu kasırganın şiddetli rüzgarlar ve kar fırtınasına neden olduğu aktarıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!