Yandex Metrica

Sitede Ara

Adana'dan Kiev'e Patriot füzesi: İsrail'e sırtını çeviren Avrupa ülkesi Ukrayna'ya kucak açtı

Adana'dan Kiev'e Patriot füzesi: İsrail'e sırtını çeviren Avrupa ülkesi Ukrayna'ya kucak açtı

Gazze soykırımından bu yana Avrupa'da İsrail'e karşı en yüksek sesi çıkaran İspanya, Ukrayna'ya Patriot uçaksavar bataryası ve füze desteği sağlamaya hazırlanıyor. 

Dünya

11.05.2024, 11:06

İspanya basınında yer alan habere göre, İspanya, yaklaşık 2.5 yıldır devam eden Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna'yı Patriot uçaksavar bataryası ve füzeleriyle desteklemeye hazırlanıyor. 

2004 ve 2014 yılları arasında Almanya'dan temin edilen Patriot füzeleri Rusya'ya karşı kullanılmak üzere Ukrayana'ya gönderilecek.

Ilımlı İslam'a adım atmışlardı! Suudi Arabistan'daki ilk mayolu defile tarihe geçti! Ilımlı İslam'a adım atmışlardı! Suudi Arabistan'daki ilk mayolu defile tarihe... Haberi Görüntüle

ADANA'DAN UKRAYNA'YA PATRIOT FÜZESİ

İspanya'da bulunan Patriot hava savunma sistemlerinin bir tanesi de Adana'da bulunuyor. Bir diğeri ise Ukrayna'ya yönelik destek programı çerçevesinde biri hem İspanyol hem de Ukraynalı askerlerin eğitimi için kullanılan Deniz Üssü'nde (Valencia) yer alıyor.

İspanya merkezli El País'e göre, hükümet kaynakları bu silah teslimatının gerçekleşeceğini itiraf etti. Fakat İspanyol hükümeti her biri bir milyonun üzerinde olan füzelerden vazgeçmeyi düşünmüyor.

İsrail Büyükelçiliği yakınında silah sesleri: Çok sayıda polis ekibi bölgede İsrail Büyükelçiliği yakınında silah sesleri: Çok sayıda polis ekibi bölgede Haberi Görüntüle

İSPANYA ORDUSUNDA 50 ADET PATRIOT FÜZESİ VAR

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky'nin ülkenin sınır merkezini savunmak için talep ettiği Patriot füzelerinden Ukrayna ordusunda şu an 50 adet bulunuyor.

Adana'da bulunan İspanyol Patriot hava savunma sistemi

ABD'de Biden'a Gazze tepkisi: İçişleri Bakanlığı çalışanı Gazze'deki soykırıma destek veren yönetim nedeniyle istifa etti ABD'de Biden'a Gazze tepkisi: İçişleri Bakanlığı çalışanı Gazze'deki soykırıma destek... Haberi Görüntüle

PATRIOT HAVA SAVUNMA SİSTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Patriot sistemi aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi temel bileşenden oluşur:

AN/MPQ-53, -65 ve -65A Radar Seti: Bu radar Patriot sisteminde kullanılan ana radar setidir. Geniş bir alanda birden fazla hedefi aynı anda algılayabilen ve izleyebilen bir faz dizi radardan oluşur.

OE-349 Anten Direk Grubu: OE-349 radar setini desteklemek için kullanılan taşınabilir bir anten direğidir. Kolayca taşınabilecek ve sahada hızla kurulabilecek şekilde tasarlanmıştır.

EPP-III Elektrik Güç Santrali: EPP-III Patriot sistemine güç sağlamak için kullanılan taşınabilir bir elektrik santralidir. Bir jeneratör, yakıt tankı ve kontrol panelinden oluşur.

M901/902/903 Fırlatma İstasyonu: Patriot sistemi, M903 fırlatıcı ve M985 fırlatıcı da dahil olmak üzere çeşitli tipte fırlatıcılar kullanır. Her fırlatıcı, kanisterler içinde depolanan dört füze ile donatılmıştır. Füzeler birkaç yüz kilometreye kadar menzillerde gelen uçak veya füzeleri önleme ve imha etme yeteneğine sahiptir.

Patriot Güdümlü Füzesi: Patriot füzesi, Patriot sisteminde kullanılan birincil silahtır. Katı yakıtlı, güdümlü bir füzedir ve gelen uçak veya füzeleri durdurmak ve imha etmek üzere tasarlanmıştır. Patriot füzesi, hedefleri bulmak ve izlemek için pasif ve aktif radar arayıcı teknolojisinin bir kombinasyonunu kullanır ve birkaç yüz kilometreye kadar menzile sahiptir.

BM Genel Kurulu'nda alınan Filistin kararı İsrailli elçiyi çıldırttı! Kürsüde BM Anlaşmasını yırttı BM Genel Kurulu'nda alınan Filistin kararı İsrailli elçiyi çıldırttı! Kürsüde... Haberi Görüntüle

BALİSTİK FÜZELERE KARŞI DA ETKİLİ

Uçaklara olduğu kadar, taktik balistik füzelere karşı da kullanılabilmektedir. Körfez Savaşında Irak’ın elindeki Scud füzelerine karşı pek bir etkisi olmamıştır. Track Via Missile (Füze Güdüm Sistemiyle İzleme) Tam güdümlüdür. Mobil ve sâbit rampadan kullanılabilir. Çok fonksiyonlu AN/MPQ 53 radarı mevcuttur. Amerika, Körfez Savaşında, Türkiye, İsrail ve Suudî Arabistan’daki önemli sanayii merkezlerini, limanları ve diğer stratejik yerler dâhil yerleşim merkezlerini korumak için Patriot ve Hawk füze bataryalarını kullanmıştır. Bu savaşta Patriot, Hawk ve E-3 Awacs sistemleri birbirlerini tamamlayarak bölge savunması görevini yerine getirmişlerdir. Esas itibarıyla hava savunmasının sevk ve idâresini yapan Patriot atış ünitesi, diğer ana parçalardan ayrı olarak görev yapmaktadır. Normal olarak sistem bilgi koordinasyon merkezi aracı tarafından kontrol edilen bir taburda birleştirilmiş altı üniteli gruplar hâlinde kullanılmaktadır.

Terör örgütü PKK'nın sözde Avrupa sorumlusu ata tecavüz ederken suçüstü yakalandı: 30 yıl hapsi isteniyor Terör örgütü PKK'nın sözde Avrupa sorumlusu ata tecavüz ederken suçüstü... Haberi Görüntüle

PATRIOT FÜZELERİNİN ÇEŞİTLERİ

Patriot füzesinin her biri genel sistem içinde belirli bir rolü yerine getirmek üzere tasarlanmış birkaç farklı çeşidi vardır.

MIM-104A: MIM-104A, 1980'lerde ABD ordusu tarafından kullanılan Patriot füzesinin erken bir versiyonudur. Uçak ve insansız hava araçlarına karşı savunma için tasarlanmıştır.

MIM-104B (PAC-1): Patriot Advanced Capability-1 (PAC-1) olarak da bilinen MIM-104B, 1980'lerde geliştirilen MIM-104A'nın yükseltilmiş bir versiyonudur. MIM-104A'ya kıyasla daha iyi menzil ve isabet oranına sahiptir ve aynı anda birden fazla hedefe angaje olabilmektedir.

MIM-104C (PAC-2): Patriot Advanced Capability-2 (PAC-2) olarak da bilinen MIM-104C, 1990'larda geliştirilen MIM-104B'nin yükseltilmiş bir versiyonudur. Kısa menzilli balistik füzelere karşı gelişmiş performansa sahiptir ve aynı anda birden fazla hedefe angaje olabilir.

MIM-104D (PAC-2/GEM): Patriot Advanced Capability-2/Guided Enhanced Missile (PAC-2/GEM) olarak da bilinen MIM-104D, 1990'ların sonunda geliştirilen MIM-104C'nin geliştirilmiş bir versiyonudur. Kısa menzilli balistik füzelere karşı gelişmiş performansa sahiptir ve aynı anda birden fazla hedefe angaje olabilmektedir.

MIM-104E (PAC-2/GEM+): Patriot Advanced Capability-2/Guided Enhanced Missile Plus (PAC-2/GEM+) olarak da bilinen MIM-104E, 2000'li yıllarda geliştirilen MIM-104D'nin yükseltilmiş bir versiyonudur. Kısa menzilli balistik füzelere karşı gelişmiş performansa sahiptir ve aynı anda birden fazla hedefe angaje olabilmektedir.

MIM-104F (PAC-3): Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) olarak da bilinen MIM-104F, 1990'ların sonunda geliştirilen Patriot füzesinin yükseltilmiş bir versiyonudur. Kısa ve orta menzilli balistik füzelere karşı savunma yapmak üzere tasarlanmıştır ve Patriot'un önceki versiyonlarına kıyasla daha yüksek irtifaya ve daha uzun menzile sahiptir.

PAC-3 MSE: PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement), 2010'larda geliştirilen PAC-3'ün yükseltilmiş bir versiyonudur. Kısa menzilli ve orta menzilli balistik füzelere karşı geliştirilmiş performansa sahiptir ve aynı anda birden fazla hedefe angaje olabilmektedir.

SkyCeptor (PAAC-4): SkyCeptor, ABD Ordusu tarafından kullanılmak üzere Raytheon tarafından geliştirilmekte olan Patriot füzesinin bir çeşididir. Kısa ve orta menzilli balistik füzelere, seyir füzelerine ve insansız hava araçlarına karşı savunma yapmak üzere tasarlanmıştır.

Habere Tepki Ver

0

1

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Loading