banner2

Tırnaklarda neden beyaz leke oluşur? Lökoniki adı verilen lekeler genellikle protein eksikliğinden kaynaklanıyor!

Tırnaklarda oluşan beyaz lekelerin farklı nedenleri var. Bu lekelere protein eksikliği de yol açabiliyor tırnak yatağının zarar görmesi de. Lökoniki adı verilen bu görüntüden kurtulmak için tırnağı nemlendirmek ve etleri dahil gereken bakımı yapmak gerekiyor. Tabi sağlıklı beslenme de ihmal edilmemesi gereken bir diğer nokta.

Sağlık 28.08.2022, 13:25
Abone ol
Tırnaklarda neden beyaz leke oluşur? Lökoniki adı verilen lekeler genellikle protein eksikliğinden kaynaklanıyor!

Tırnaklarda beyaz leke oluşmasının sebebi nedir? Tırnaklarda beyaz leke nasıl yok edilir? İşte cevaplar...

Vitamin eksikliği mi yoksa yapısal bozukluklar mı? Tırnakların üzerinde neden beyaz lekeler oluşur? Bununla ilgili ilk kanı potasyum, demir veya vitamin eksikliği olsa da lökoniki ismi verilen bu lekelerin oluşumunda farklı faktörler rol oynuyor.

Tamamen zararsız olan bu lekeler bazı insanlarda tırnaklardaki beyazlık nokta şeklinde küçük küçük olurken bazılarında ise kısa veya uzun çizgiler ile bütün bir tırnağı kaplayabiliyor. Bunun en büyük sebebi tırnak yatağının zarar görmesi. Bu da tırnağınızı bir yere vurmanız veya çarpmanız sonucu ortaya çıkar. 

KOZMETİK ÜRÜNLER DE LEKELENMEYE YOL AÇAR

Bunun dışında ojeler, besleyici yağlar, oje sökücüler ve tırnağa temas eden diğer kozmetik ürünler alerjiye ve tırnakta beyaz lekeye neden olabilir.

YATAY ŞERİT ŞEKLİNDEYSE PROTEİN EKSİKLİĞİNDENDİR

Leke yatay şeritler halinde ise ve tırnağınızı diğer elinizle sıktığınızda kayboluyorsa protein eksikliği söz konusudur. Protein tüketimi sonrası ortadan kaybolur. 

ÇİNKO VE KALSİYUM EKSİKLİĞİ DE LEKELENME YAPAR

Tırnaklardaki beyaz noktaların çıkmasının en büyük nedenlerinden diğer ise çinko ve kalsiyum eksikliğidir. 

SIK MANİKÜR DE ETKİLİ

Tırnak köküne alınan darbeler, tırnaklarda beyaz lekelere neden olabilirken sık olarak manikür yaptırmak da buna yol açabilir.

Öte yandan karaciğer hastalıkları, siroz ve hepatit tırnaklarda beyaz lekelere neden olabilir. Böbrek yetmezliğinde tırnaklar komple beyaz olabilir. Anemi kaynaklı da tırnaklarda lekelenmeler oluşabilir.

LÖKONİKİNİN TEDAVİSİ YOK

Lökonikinin bir tedavisi ise yok. Beyaz lekeler tırnağınızı kapladığında ve opak bir ton oluştuğu zaman bir dermatoloğa görünmenizde fayda var; çünkü bu tırnak matriksinizde kalıcı bir problemin habercisi olabilir.

SAĞLIKLI BESLENMEYE DİKKAT!

Tırnakları temiz tutmak ve ve nemlendirmek, temizlik yaparken eldiven kullanmak, buğday tohumu, badem, fıstık, nohut fasulye ve kuru meyveler gibi çinko bakımından zengin yiyecekler tüketmek bu konuda kişisel olarak yapılabilecek uygulamalardan bazıları...

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!