Yandex Metrica

Vakıflardan Arnavutluk'taki Osmanlı mirası Kurşunlu Camisi'ni yenileyecek

Vakıflardan Arnavutluk'taki Osmanlı mirası Kurşunlu Camisi'ni yenileyecek

Arnavutluk'taki Osmanlı mirası tarihi Kurşunlu Camisi, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilecek. Caminin restorasyonuna 15 Eylül'de başlanacak.

Kültür / Sanat

23.01.2024, 17:55

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, tarihi caminin restorasyon çalışması kardeş coğrafyalarda ata yadigarı tarihi yapıların yenilenmesi faaliyetleri kapsamında yapılacak.

Kurşunlu Camisi'nin onarılması ve yeniden ibadete açılması amacıyla yürütülecek çalışmalar, iki ülke arasında geçtiğimiz ocak ayında imzalanan "Kurşunlu Camisi'nin Restorasyonu ve Taşkın Koruma Sistemi Projesi" protokolü çerçevesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek.

18. yüzyılda dönemin Osmanlı paşalarından Buşatlı Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ve bugüne kadar mimari bütünlüğünü korumayı başaran cami, son yıllarda meydana gelen su taşkınları nedeniyle kullanılamaz duruma gelmişti.

"2023 YILINDA BİTİRMEYİ PLANLIYORUZ"

Kurum olarak diğer Osmanlı coğrafyasında olduğu gibi Arnavutluk'ta da restorasyon çalışmaları yaptıklarını ifade eden Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, "Osmanlı dönemine ait eski bir eser olan Kurşunlu Camisi çok eski ve nadide bir eserimiz. Başarılı bir çalışmaya imza atacağız. Restorasyon çalışmasına 15 Eylül itibarıyla başlıyoruz. 1948 yılında Kültür Varlığı olarak tescil edilen ve halen Arnavutluk'un en büyük camisi olma özelliğini sürdüren ancak 80'li yıllardan günümüze ibadete kapalı olan Kurşunlu Camisi'nin çalışmalarını 2023 yılında bitirmeyi planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

KKTC VE BALKAN ÜLKELERİNDE YENİLENEN ESERLER

Vakıflar Genel Müdürlüğü, son yıllarda başta Balkan ülkeleri ve Kıbrıs olmak üzere ecdat mirası eserlerin yenilenmesinde önemli roller üstlendi.

çalışmalar kapsamında son olarak Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da tarihi Başçarşı Meydanı'nda bulunan beş asırlık Başçarşı Camisi restore edildi ve 27 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle yeniden ibadete açıldı.

Kıbrıs'ta ise tarihi yapıların ihyasına yönelik olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Vakıflar İdaresi ile ortaklaşa yapılan çalışmalar arasında ülkede inanç turizminde önemli bir yeri olan Selimiye Camisi'nin restorasyonu ile 1962'de bakımsızlıktan yıkılan Dükkanlar Önü Camisi'nin onarımı ve inşası yer alıyor.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading