Yandex Metrica

Sitede Ara

Gençler istedi! Üsküdar Belediyesi yaptı: 7-24 açık ikramlı kütüphane

Gençler istedi! Üsküdar Belediyesi yaptı: 7-24 açık ikramlı kütüphane

Üsküdar Belediyesi tarafından öğrencilerin kullanımına tahsis edilen 7-24 açık, ikramlı kütüphaneler beğeni toplamaya devam ediyor. Boğaz'ın incisi Üsküdar AK Partili Başkan Hilmi Türkmen ile ilim yuvasına dönüşüyor. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Hilmi Türkmen, "Gençler 7-24 açık, ikramlı kütüphane istedi bizden, yapmaya doyamadık" ifadelerini kullandı.

Kültür / Sanat

17.03.2024, 12:55

İstanbul'un nadide ilçelerinden Üsküdar, AK Partili Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'le ilim, irfan saçmaya devam ediyor. Gün boyu binlerce öğrenciye ev sahipliği yapan Üsküdar, 7-24 açık, ikramlı kütüphaneriyle gençlerin vazgeçilmez ilçesi oldu.

HALUK DURSUN KÜTÜPHANESİ

Aralık 2021 yılında hizmete giren Haluk Dursun Kütüphanesi 40 bin basılı, 26 bin elektronik (çevrimiçi) kaynakla öğrencilere hizmet veriyor. 200 kişi kapasiteli Haluk Dursun Kütüphanesi haftanın 7 günü 24 saat boyunca açık olup, rezervasyon sistemi ile ücretsiz olarak kullanıcılarına hizmet veriyor. Ayrıca her gün belirli saatlerde kütüphane öğrencilere yönelik çorba, çay, kahve ve kek ikramlarını ücretsiz olarak veriyor.

MEHMET GENÇ KÜTÜPHANESİ

220 kişilik kullanım kapasitesiyle 20 Mayıs 2022 tarihinde hizmete açılan Mehmet Genç Kütüphanesi, 15 bin basılı kitap, 26 bin elektronik (çevrimiçi) kaynakla öğrencilere hizmet veriyor. Kütüphanede ayrıca Yordam Otomasyon Sistemi ve Akıllı Kütüphane Sistemi (RFID) kullanılmakta. Ayrıca kitaplar DEWEY Sınıflama Sistemi ile kataloglandırılmış.

Kütüphanenin içerisinde yer alan diğer bölümler:

- Greenbox

- Ses Kayıt Stüdyosu

- Video Kurgu-Montaj odası

- Toplantı Odası

- Seminer ve Etkinlik Alanı

- Sanat Sınıfı

- Teknolojik ve Görme Engelliler Sınıfları mevcuttur.

İSMET UÇMA KÜTÜPHANESİ

20 bin kitap kapasitesi olan İsmet Uçma Kütüphanesi, 9750 basılı kitap, 26 bin elektronik (çevrimiçi) kaynakla kullanıma sunuldu. Kütüphanede ayrıca Yordam Otomasyon Sistemi kullanılmakta olup, kitaplar DEWEY sınıflama sistemiyle kataloglandırılmış. Kütüphanede gençlerin ihtiyaç halinde kullanabileceği toplantı odası da yer almakta.

200 kişi kapasiteli İsmet Uçma kütüphaneye üyelik ücretsiz olup haftanın 7 günü 08:30 - 22:00 saatleri arasında rezervasyon sistemi ile öğrencilere hizmet vermektedir. Yine bu kütüphanede de çorba, çay, kahve ve kek ikramları ücretsiz olarak yapılmakta.

BİLİM ÜSKÜDAR KÜTÜPHANESİ

Bilim Üsküdar Kütüphanesi; bilim ve teknolojiyi herkes için anlaşılır bir hale getirmek için kurulan Türkiye’nin en kapsamlı bilim ve planetaryum merkezinde 5 bin kitap kapasitesi ve 26 bin elektronik (çevrimiçi) kaynakla beraber geniş çalışma alanları ile 2023 Ocak ayında hizmete girmiştir. Çocuklara ilham vermek, gençlere destek olmak amacıyla hizmet veren Bilim Üsküdar’da hayal eden, araştıran, geliştiren ve üreten bir nesil yetiştirmeyi hedeflemek amacıyla kurulan kütüphaneye üyelik ücretsiz olup Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü 09.00-18.00 saatleri arasında tüm kullanıcılara rezervasyonsuz olarak hizmet vermekte.

NEVMEKAN SAHİL KÜTÜPHANESİ

Nevmekân Sahil Kütüphanesi 100 bin kitap kapasiteli olup, 79.500 basılı, 26 bin elektronik (çevrimiçi) kaynakla kullanıcılarına hizmet vermektedir. Kütüphanede Otomasyon Sistemi ve Akıllı Kütüphane Sistemi (RFID) kullanılmaktadır. Ayırca kitaplar DEWEY Sınıflama Sistemi ile kataloglandırılmış.

Nevmekân Sahil Kütüphanesi iki kattan oluşmaktadır. Giriş kat kitap kafe hizmeti veren ve çoğunlukla araştırma kitaplarının yer aldığı sesli alandır. Alt kat sessiz alan diye nitelendirdiğimiz ana kütüphane alanı olup, kullanıcıların rahatlıkla ders çalışıp, kitap okuyup ve araştırma yapabildikleri alandır. Bu alanda Türk ve Dünya Edebiyatına ait hikâye, roman, deneme, şiir ve çocuk kitapları yer almakta.

Nevmekân Sahil kütüphane alanı 08:00 – 23:00 saatleri arasında rezervasyon sistemi ile ücretsiz olarak kullanıcılarına hizmet vermektedir. Her gün belirli saatlerde kütüphane kullanıcılarına yönelik çorba, çay, kahve ve kek ikramları ücretsiz olarak yapılmakta.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading