Yandex Metrica

Sitede Ara

Sanat dünyası Gazze için buluştu: 'Gazze İçin Ben de Oradayım' konseri AKM'de gerçekleştirildi.

Sanat dünyası Gazze için buluştu: 'Gazze İçin Ben de Oradayım' konseri AKM'de gerçekleştirildi.

"Gazze İçin Ben de Oradayım" konseri, Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) yapıldı. Konsere Türkiye ve dünyadan birçok sanatçı iştirak etti.

Kültür / Sanat

16.03.2024, 11:12

Sanat Hayattır Derneği tarafından düzenlenen ve Gazze için ateşkes çağrısı yapılan "Gazze İçin Ben de Oradayım" konseri, TRT Müzik ekranında canlı yayınlandı. Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) gerçekleştirilen konsere Türkiye ve dünyadan birçok sanatçı katıldı.

"DÜNYANIN CESUR ULUSLARI YOKTUR, CESUR İNSANLARI VARDIR"

Gazeteci Fulya Öztürk ile gecenin açılışında sahneye çıkan sanatçı Yavuz Bingöl, hazırladığı metni okudu.

Bingöl, "Yeryüzünde çocukların ölümünden daha yürek burkan bir şey var mıdır? Bir can dünyaya getiren bir annenin ölümünden daha yürek burkan bir şey var mıdır? Gazze'de ölen çocukların ve annelerin yanında olmak için Gazzeli olmaya gerek var mıdır? Sadece insan olmak yeterli değil midir? Yaşanan bunca ölümü, acıyı, gözyaşını görmezden gelmek, insanlık tarihinin bütün değerlerinin inkarı anlamına gelmez mi? Neye inanıyorsanız inanın, dört kitapta da bu zulüm, günah değil midir? Kimi evinde canlı yayınlarda toprağa düşen cansız bedenleri izliyor, kimi köşesinde kalem oynatıp bu acıyı yazıyor. Diğeri bir şiire döküyor bu utancı, öteki bu tarifsiz acının şarkısını söylüyor, türküsünü yapıyor. Yarın bir başkası da filmini çekecek. Biz karanlığa ve esarete mahkum olanlardan değiliz. Biz gerçeği gören ve anlatanlarız. Biz bu acıyla yüzleşen ve özgürleşenleriz. Gazzeli çocuklar ve annelerimiz, sizler için daha fazlasını yapamadığımız için bizi affedin. Şair der ki 'Dünyanın cesur ulusları yoktur, cesur insanları vardır.' Güzel ülkemin cesur insanları, hepiniz hoş geldiniz." dedi.

"HİÇ BU KADAR ALÇALMIŞ SAVAŞ YOK"

Konser öncesi Anadolu Ajansı muhabirine açıklamalarda bulunan sanatçı Murat Kekilli,  "Halktan da büyük bir teveccüh var, onlar da bu geceye katılıyor. Tabii bu savaş bize yeniden vicdani, insani sorumluluklarımızı hatırlatıyor. Bu açıdan bakıldığında duyarsız kalmamamız gerekiyor. Oradaki insanları, ölen çocukları, bebekleri görüyorlar ve duyarsız kalmıyorlar. Sanatın içinde de çok duyarlı insanlar var, siyasetin, sporun içinde de çok duyarlı insan var. O insanları görünce hakikaten umutlanıyorum." şeklinde konuştu.

Kekilli sözlerine şöyle devam etti:

"Bu zulüm bitecek. Ama bu savaş çok kötü yıprattı bizi. Yani insanlığımızı çok kötü sorgulattı bize, çok üzdü bizi. Çok derinden üzdü, öyle böyle değil. Söyleyecek kelime bulamıyorum, önüme düşen videoları görünce, hiçbir dilde bu yapılan kötülüğün karşılığı yok. Savaş bu kadar alçalmamalıydı. Dünyadaki savaşlar tarihine bakıyorum, hiç bu kadar alçalmamış bir savaş, hiçbir onuru yok bu savaşın. Zerre onuru olmayan bir savaşa dönüşmüş vaziyette. En çok da o koyuyor insana, beni çok üzüyor. Savaşın bir hukuku vardır, olmalı da zaten. Kadınlara dokunulmamalı, yaşlılara dokunulmamalı, tarlada çalışana dokunulmamalı, bebeklere zaten dokunulmamalı, onu söylemeye bile gerek yok. Oraya kadar indirgendiyse eğer bu olay, hakikaten insanlığımızın başı çok büyük dertte. Hepimizin başı çok büyük dertte. Acilen insani anlamda çözüm bulmamız gerekiyor. Statümüz ne olursa olsun, önce insan olduğumuz gerçeğini unutmamamız gerekiyor."

Gecede konuşma yapan Okan Bayülgen de Gazze'de yaşananların unutturulmaması gerektiğini belirterek şu ifadeleri kullandı: "Unutmamalıyız, unutturmamalıyız ve gündemden hiç düşürmemeliyiz çünkü dünya seyirci kalıyor. Dolayısıyla biz ne kadar gündemimizde tutarsak, ne kadar çok hareket edersek, ne kadar çok sesimizi yükseltirsek o kadar önemli. Tek amacımız, en büyük amacımız tabii ki çocukları kurtarmak." 

"GAZZE'DE YAŞANANLAR İNSANLIK ONURUNA TERS"

Ses sanatçısı Elif Buse Doğan ise "Biz Türk toplumu olarak acılarımızı müzikle de dile getiriyoruz. Bugün en iyi yaptığım işle onların yanında olacağım için, destek olacağım için de aynı zamanda çok mutluyum." dedi. Doğan Yavuz Bingöl'e teşekkür ederek şunları söyledi:

"Hiçbir toprak parçası veya herhangi bir siyasi emel, insan canından asla kıymetli değil. Masum bebekler, çocuklar ve sivil halk katledilirken insanın canının yanmaması mümkün değil. Bunu görmemek ve buna ses çıkarmamak da bence suça ortak olmaktır. Ne yazık ki Gazze'de yaşananlar insanlık onuruna da ters, savaş ahlakına da ters. Dilerim ki en yakın zamanda biter ve 2024'te savaşa dair bir şey duymayız."

Programa İstanbul Valisi Davut Gül, Türk Kızılay Genel Başkanı Fatma Meriç Yılmaz ve Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir'in yanı sıra siyaset, sanat, spor ve medya dünyasından pek çok kişi katıldı. Programın bir de minik konukları vardı. Filistinli çocuklar sahneye çıkarak şiirlerini okudu.

Geceye katılan sanatçılar arasında Yavuz Bingöl, Emel Mathlouthi, Alim Qasımov, Azerin, Antakya Medeniyetler Korosu, Fahir Atakoğlu, Orhan Hakalmaz, Elif Buse Doğan, Ercan Saatçi, Özhan Eren, Ahmet Koç, Ali Mahzuni, Yiğit Mahzuni, Aykut Arslan, Audrey Wozniak, Oktay Üst, İbrahim Sadri ve Sinan Akçıl gibi isimler yer aldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Yücel Arzen, Abdulhamit Gül, Oktay Kaynarca, Engin Altan Düzyatan, Uğur Işılak, Sabahat Akkiraz, Coşkun Başbuğ, Sibel Taşçıoğlu, Fatih Kısaparmak, Murat Ünalmış, Mohombi ve Paco Pena da geceye video mesaj göndererek katıldı.

Ayrıca Ayşegül Pehlivanlar, Ali Cengiz, Ali Öztürk, Aysel Özgan, Bediha Taçyıldız, Berfin Altan, Bülent Korkmaz, Buse Tosun Çavuşoğlu, Çağla Baş, Elif Berra Gökkır, Emre Kutalmış Ateşli, Ezgi Başaran, Evin Demirhan, Mehmet Sami Saraç, Merve Dinçel, Merve Nur Eroğlu, Meryem, Betül Çavdar, Mete Gazoz, Muhammed Yıldırmış, Taha Akgül, Cevat Karagöl, Reyhan Yılmaz ve Sena Can'ın da aralarında bulunduğu milli sporcuların "Ben de oradayım, Gazzeli masum çocukların yanındayım." dedikleri video kayıtları gösterildi.

Programın tüm bilet ve SMS geliri, Sanat Hayattır Derneği tarafından Türk Kızılay aracılığıyla Gazze'ye bağışlanacak.


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading