Yandex Metrica

'Muallim' filmi Buenos Aires Film Festivali'nden ödülle döndü

'Muallim' filmi Buenos Aires Film Festivali'nden ödülle döndü

Bir öğretmenin hikayesini konu alan "Muallim" filmi, Buenos Aires Uluslararası Film Festivali'nde "En İyi Film" ödülünü kazandı.

Kültür / Sanat

23.01.2024, 18:03

Müslim Şahin'in yönetmenliğini, Halit Arabacı'nın ise yapımcılığını üstlendiği Muallim filmi, Buenos Aires Uluslararası Film Festivali'nde "En İyi Film" ödülüne layık görüldü. Filmin yönetmeni Müslim Şahin, AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Daha önce American Golden Picture Uluslararası Film Festivali ile Hamilton New York Uluslararası Film Festivali'nden de ödülle dönen yapımın yönetmeni, ödül almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Festival sürecinin devam ettiğini vurgulayan Şahin, "Başvurduğumuz festivallerden haber bekliyoruz. Yavaş yavaş dönüyorlar. Başvurduğumuz pek çok festivalden kabul aldık. Japonya, Rusya ve Avrupa'daki festivallerde de filmimizin gidişatından çok memnunuz. Bu bizi daha sonra yapacağımız filmler konusunda da cesaretlendiriyor." dedi.

Şahin Muallim filminin hikayesine de değinerek şunları söyledi:

"Muallim, 20. yüzyılın başlarında Fransa'da mühendislik eğitimi alan ve İstanbul'a dönen genç bir Osmanlı münevverinin Anadolu'ya muallim olarak sürgün edilmesini anlatıyor. Öğretmen Ali'nin küçük gördüğü insanlarla bir arada yaşamasının üzerine kurulu bir hikaye bu. Tabii Anadolu'da özellikle jön Türklerle alakalı bir ön yargı var. Onlar Anadolu insanı tarafından imparatorluğun içinde bulunduğu durumun sorumlusu olarak görülüyor. Her iki tarafın birbirine karşı ön yargıları var ancak zaman içinde ortak paylarının daha fazla olduğunu görüyorlar. Bu anlamda bugüne bakan bir tarafı da var."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading