Kandil simidi pastane usulü nasıl yapılır? Kandil simidi malzemeleri nelerdir? gibi sorular Regaip Kandili sebebiyle günün merak edilen konuları arasında bulunuyor. Peki, kandil simidi kolay tarif nedir? Kandil simidi nasıl yapılır? İşte detaylar...
KOLAY KANDİL SİMİDİ İÇİN MALZEMELER
Hamuru için;
125 gr tereyağı
Yarım çay bardağı sıvı yağ (60 ml)
1 adet yumurta sarısı
2 yemek kaşığı yoğurt
1 yemek kaşığı sirke
1 yemek kaşığı toz şeker
1 tatlı kaşığı kabartma tozu
1 çay kaşığı tuz
3 su bardağı un
Üzeri için;
1 adet yumurta akı
Kavrulmuş susam
KANDİL SİMİDİ TARİFİ PASTANE USULÜ
- İlk olarak, hamuru için uygun bir yoğurma kabına tereyağını alalım.
- Üzerine yoğurt, yumurtanın sarısı, sirke, sıvı yağ, toz şeker ve tuz ilave ederek karıştıralım. Dilerseniz hoş bir koku vermesi için 1 tatlı kaşığı kadar mahlepte kullanabilirsiniz.
- Malzemeler güzelce karıştıktan sonra kabartma tozu ve biraz un ekleyerek yoğurmaya başlayalım.
- Ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde etmemiz gerekiyor. Kıvamı tutturabilmek için 3 su bardağı kadar unu yavaş yavaş ekleyerek yoğurmaya devam edelim.
- Kıvam alan hamurumuz şekil vermeye hazır. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak elimizle uzun bir şerit haline getirelim. İki ucunu birleştirerek simit şeklini verelim.
- Şekillendirdiğimiz simitleri önce ayırdığımız yumurta akına, ardından kavrulmuş susama bulayarak fırın tepsisine dizelim. Dilerseniz susamı çörek otu ile karıştırarak da kullanabilirsiniz.
- Tüm hamur bitene kadar şekil verip fırın tepsisine dizmeye devam edelim. Ben bu tarifle yaklaşık 38 tane kandil simidi elde ettim.
- Şekillendirdiğimiz kandil simitlerini önceden ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık 15-20 dakika pişirelim.
- Fırından çıkan kandil simitlerimiz servise hazır. Afiyet olsun!