banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak! İşte Anayasa'daki o değişiklik

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrası AK Parti, başörtüsü ile ilgili anayasa değişiklik çalışmalarına başladı. Anayasa'nın 10, temel hak ve özgürlükler ile ailenin korunması maddelerine eklemeler yapılması gündemde.

Gündem 07.10.2022, 09:02 07.10.2022, 09:30
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak! İşte Anayasa'daki o değişiklik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, başörtüsüne ilişkin kanun teklifi sonrası AK Parti Grup Toplantısı'nda ''Kanun teklifi diye Meclis’e sundukları metin, sorunu hem tüm boyutlarıyla kucaklamaktan, hem de arzu edilen şekilde çözmekten çok uzaktır. Dürüstseniz samimiyseniz gelin çözümü yasa değil Anayasa düzeyinde sağlayalım'' resti sonrası başörtüsü için anayasa çalışmaları başladı.

10.MADDEYE EK YAPILACAK

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AK parti grup parti yöneticileri ve hukukçuların katılımı ile başörtüsü düzenlemesi için ilk toplantı yapıldı. Toplantıda, değişikliğin hangi maddede yapılabileceği üzerinde duruldu. Genel görüş, Anayasa'nın "kanun önünde eşitlik" başlıklı 10'uncu maddesi kapsamında konunun ele yönünde oldu. 10'uncu maddeye eklenecek bir fıkra ile "kimsenin dini inançlarından kaynaklanan kıyafeti nedeniyle ayrımcılığa tabii tutulamayacağı" hükme bağlanacak.

AİLENİN KORUNMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ailenin korunmasına ilişkin de bazı düzenlemeler yapılabileceğini belirtmişti ancak bu konu henüz netliğe kavuşmadı. Ailenin korunmasına yönelik düzenlemenin yapılması halinde bu Anayasa'nın "ailenin korunması ve çocuk hakları" başlıklı 41'inci maddesinde gerçekleştirilecek. Maddenin mevcut hali aileyi "Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır" şeklinde tanımlıyor.

BEKİR BOZDAĞ: PAZARTESİYE KADAR NETLEŞTİRMEK İSTİYORUZ

Adalet Bakanı Bekir, Bozdağ, başörtüsüne yönelik anayasa değişikliği çalışmalarını değerlendirirken şu açıklamayı yaptı; "Çalışmalarımızı pazartesine kadar netleştirip Sayın Cumhurbaşkanı'mıza arz etmeyi planlıyoruz. Böylesine önemli bir konuda elbette Cumhur İttifakı olarak hareket edilecektir. CHP'nin başörtüsüne yönelik teklifi Bu haliyle parlamentodan geçmesi, yasakçı zihniyeti, 'güvence' adı altında milletin önüne getirip 'İşte güvence' diye kanunlaştırmak olur"

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!