Yandex Metrica

CHP'de Büyükada darbesi! Ekrem İmamoğlu bu kez açıktan rest çekti

CHP'de Büyükada darbesi! Ekrem İmamoğlu bu kez açıktan rest çekti

Ekrem İmamoğlu, bir süredir Kemal Kılıçdaroğlu ile kapalı kapılar ardında yaşadığı sürtüşmeyi kameralar önüne taşımaya karar verdi. İstanbul'daki CHP'li ilçe belediye başkanlarını Büyükada'da toplayan İmamoğlu, cumhurbaşkanı adaylığı konusunda Kılıçdaroğlu'na açıktan rest çekti.

Gündem

23.01.2024, 19:27

Siyaset kulisleri Ekrem İmamoğlu'nun Büyükada toplantısıyla yankılanıyor. İstanbul'daki CHP'li 14 ilçe başkanını Büyükada'daki Loca Restorant'ta toplayan İBB Başkanı İmamoğlu, 2023'te cumhurbaşkanı adayı olmak için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na açıkça başkaldırdı. 

15 Temmuz darbe girişiminin Amerikalılarca yönetildiği yerde toplanan CHP'li başkanlar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun uzun tiradını dinledi.

TV100'de Erdoğan Aktaş'ın sunduğu Sağlı Sollu programının daimi konuğu CHP'li Barış Yarkadaş, İmamoğlu'nun toplantıda neler söylediğini kamuoyuna ifşa etti. 

BTC neden yükseliyor? 15 Temmuz Bitcoin ne kadar oldu? BTC neden yükseliyor? 15 Temmuz Bitcoin ne kadar oldu? Haberi Görüntüle

KILIÇDAROĞLU YAŞLI, BEN GENCİM

Yarkadaş'ın anlatımına göre İmamoğlu, 2023 yılında kesinlikle cumhurbaşkanı adayı olmak istiyor. Kılıçdaroğlu'nun 'yaşlı' olduğuna vurgu yaparak cumhurbaşkanlığı makamında sabah akşam çalışacak genç birisinin oturması gerektiğini dile getiren İmamoğlu, "Kimse bana 'siyaset konuşamazsın' diyemez. Ben bu ülkede siyaset konuşacak 5 kişiden biriyim. Bu ülkede siyaseti, gündemi belirleyen 5 kişiden biriyim" dedi. 

Türkiye'nin kazanılması için cumhurbaşkanlığının ya da genel seçimin kazanılması için İstanbul'un önemli olduğuna dair vurgular yapan İmamoğlu, 6 saatlik toplantı boyunca CHP'de neden Kılıçdaroğlu yerine kendisinin aday olması gerektiğini anlattı.

Ekrem'in prensesi Sude Burhan, 'Ayetler bizi alakadar etmez' dedikten sonra ortadan kayboldu Ekrem'in prensesi Sude Burhan, 'Ayetler bizi alakadar etmez' dedikten sonra... Haberi Görüntüle

MUTFAKTA HER AN YANGIN ÇIKABİLİR

Milliyet gazetesi yazarı Zafer Şahin ise 22 Haziran akşamı yapılan toplantıya Yargıtay'ın siyasi yasak getirdiği Canan Kaftancıoğlu'nun da 'İstanbul İl Başkanı' sıfatıyla katıldığını yazdı. Şahin, toplantıya ilişkin edindiği bilgileri >şu şekilde paylaştı:

Toplantıya CHP’nin hakkında siyasi yasak kararı verilen tartışmalı ismi Canan Kaftancıoğlu ‘İl Başkanı’ sıfatıyla başkanlık ediyor. Konuşma sırası Ekrem İmamoğlu’na geliyor. Ağzından çıkan her sözcüğün hedefi sanki genel başkanı Kılıçdaroğlu. Tartışmalı Karadeniz gezisinden sonra kendisi için 'Belediye başkanları görevlerine kilitlenmeli' diyen CHP liderine cevabı 1.5 ay sonra Büyükada’dan veriyor adeta.

2023’ten sonraki yoğun siyasi dönemde genç, dinamik, sürekli sokakta çalışacak kadrolara ihtiyaç var. Bana kimse siyaset konuşma diyemez. Türkiye’de siyaset konuşacak beş kişi varsa, biri benim. Konuşmaya da devam edeceğim.

Ekrem İmamoğlu'nun belediye başkanlarını topladığı Büyükada'daki Loca Restorant

Bu sözlerin siyasi anlamı “CHP Genel Merkezi Türkiye’yi ve siyaseti okuyamıyor” demektir. İmamoğlu açıktan olmasa da dolaylı olarak partisinin yönetimini yetersiz bulduğunu söylüyor. Ve hâlâ cumhurbaşkanı adayı olmaktan vazgeçmediğinin de işaretlerini veriyor. Adaylık olmazsa CHP Genel Başkanlığını zorlayacağını da ilan ediyor.

Toplantıda İstanbul’un 39 ilçesindeki durum da ele alınıyor. CHP oylarının bazı ilçelerde gerilediği, bazılarında ise arttığı belirtiliyor. İmamoğlu, İstanbul için de yeni bir stratejiye ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Marmaris’teki yangın bölgesinde incelemelerde bulunan Kemal Bey’in bu toplantıdan haberi var mı bilmem. Ama partisinin mutfağında her an bir yangın çıkabilir. Büyükada’dan kulislere yansıyanlar bunun bir ilk işareti gibi görünüyor.

Karadeniz'de deprem paniği! Vatandaşlar sokaklara fırladı Karadeniz'de deprem paniği! Vatandaşlar sokaklara fırladı Haberi Görüntüle

SONRA YENİKAPI'DA GENÇLERİ TOPLADI

Ekrem İmamoğlu, Kılıçdaroğlu'na karşı adaylık resti çektiği toplantının ardından dün akşam da belediye başkanı seçilmesinin yıldönümü şerefine Yenikapı'da etkinlik düzenledi. Çeşitli şarkıcılara konser verdiren İmamoğlu, alanda toplanan gençlere "Siz isterseniz her şey olur" diye seslendi. Tüm bu gelişmelere Kılıçdaroğlu'nun artık sessiz kalamayacağı  belirtiliyor. Bir süredir kapalı kapılar ardında süregelen sürtüşme, İmamoğlu'nun son toplantısıyla birlikte açıktan cereyan etmeye başladı. 

CHP'li Barış Yarkadaş'ın anlattıklarına göre İmamoğlu, cumhurbaşkanlığına Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olması halinde CHP'nin başına geçmek istiyor. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading