Yandex Metrica

Yunanistan'ın ambargosuna rağmen: Uluslararası Zirve’de KKTC Bayrağı dalgalandı

Yunanistan'ın ambargosuna rağmen: Uluslararası Zirve’de KKTC Bayrağı dalgalandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağı, 6 büyük devletin davetli olduğu uluslararası zirvede dalgalandı. İstanbul Topkapı Üniversitesi Deniz Stratejisti ve TÜRK DEGS Araştırmacısı Semih Akkoyun'un aktardığı haberde, zirve Yunanistan'ın tüm engellemelerine rağmen sorunsuz gerçekleşti. 

Gündem

18.05.2024, 10:35

30 Nisan 2024 tarihinde İstanbul’da HEP-SEN isimli sağlık sendikasının ev sahipliği yaptığı Uluslararası Hemşirelik Zirvesi’ne; Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İtalya, Portekiz, Güney Kore, Yunanistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin katılım göstereceği ilan edilen bir afiş yayınladı. 

KKTC'nın zirveye katılım göstereceğini öğrenen Yunanistan Dış İşleri Bakanlığı, zirvenin gerçekleşmesine 3 gün kala Yunan heyetinin katılımına kısıtlama getirdi. Yunanistan, KKTC’yi tanıma korkusu nedeniyle ülkesinde, Sağlık ve Sosyal Hizmet kolunda faaliyet gösteren sendikasına ambargo uygulayarak katılımlarına engel oldu.

Gündem emekliler! Kabine yarın toplanıyor: İşte masadaki diğer konular Gündem emekliler! Kabine yarın toplanıyor: İşte masadaki diğer konular Haberi Görüntüle

YUNAN'A RAĞMEN KKTC BAYRAĞI DALGALANDI

Zirveye ilişkin notlarını aktaran İstanbul Topkapı Üniversitesi Deniz Stratejisti ve TÜRK DEGS Araştırmacısı Semih Akkoyun, "Batının şımarık çocuğu Yunanistan, saldırgan tavırlarını Uluslararası Hemşirelik Zirvesi’nde dahi göstermekten çekinmedi! Tüm bu olanlara rağmen gerçekleşen zirvede, organizasyonun gerçekleştiği salonda Yunanlı sendika heyeti PASONOP’un yer aldığı görüldü. Gerçekleşen zirve aynı zamanda diplomatik bir başarının kazanılması yolunda atılmış büyük bir adımdır" ifadelerini kullandı.

"Zirveye başat güç olan 6 büyük devletin yanında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de davet edilerek katılımının sağlanması KKTC’nin ülke olarak tanınmasında uluslararası sistemin bypass edilmesinin güzel bir örneği olmuştur" diyen Akkoyun, "Bu büyük bir BAŞARI örneğidir." ifadelerini kullandı.

Uluslararası zirveye, İstanbul Topkapı Üniversitesi Öğretim Üyesi, Müstafi Tümamiral, Doç. Dr. Cihat Yaycı’da katılım sağlayarak “Uluslararası Sağlıkta İş Birliğinin Önemi ve Ülkemizde Sağlığın Milli Güvenliğe Etkisi” başlıklı konferansı ile katkıda bulundu.

Panelist olarak Fatih Altaylı, Celal Şengör ve İlber Ortaylı’nın da yer aldığı zirvede konuşmacılar “Sağlık Personellerinin Göç Sorunu ve Hemşireliğin Tarihi Gelişimi” konusunda düşüncelerini aktardı.

77 ilde MERCEK-19 operasyonları: Binlerce silah ele geçirildi çok sayıda kişi yakalandı 77 ilde MERCEK-19 operasyonları: Binlerce silah ele geçirildi çok sayıda... Haberi Görüntüle

DİPLOMATİK ZAFERİN İLK ADIMI

KKTC bayrağının dalgalandığı zirveye ilişkin tespitlerine devam eden Akkoyun, "KKTC’nin uzun yıllardır BM ve AB tarafından adada varlığının tanınmaması, GKRY’nin hegemon unsur olarak atfedilmesi ve Yunan-Rum ikilisinin revizyonist ve saldırgan politikaları ortadayken bu tür bir girişimle bu zirveye Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin davet edilmesi ve bayrağının dalgalandırılması onur vericidir" ifadelerini kullandı.

"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin uluslararası organizasyonlarda bulunması, bayrağının dalgalanması kıymeti çok yüksek bir durumdur." diyen Akkoyun, "HEP-SEN Sendikası, Global Nurses United(GNU) yani Küresel Hemşireler Birliği’nin Türkiye delegesidir." dedi.

Sözlerine devam eden Akkoyun, "Global Nurses United, ABD’de kurulmuş olan uluslararası bir kuruluş olması ve geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen toplantısına ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in katılım göstermiş olması kuruluşun önemini devlet olarak tanınma hususunda arttırmaktadır. KKTC’de faaliyet gösteren sağlık sendikasının da GNU’ya delege olarak kabul edilmesi KKTC’nin devlet olarak tanınmasında büyük önem arz etmektedir. Umarım o günleri de görebiliriz…" ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

29

0

1

2

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Gündem


Loading