Yandex Metrica

Macron'a Afrika'da bir darbe daha! Fransız ordusuna 1 ay süre tanındı

Macron'a Afrika'da bir darbe daha! Fransız ordusuna 1 ay süre tanındı

Mali'nin ardından Burkina Faso da Fransa'yı topraklarından kovuyor. Afrika'da Fransa karşıtlığı hızla yükselirken Burkina Faso yönetimi Fransız ordusunun ülkeyi terk etmesi için 1 ay süre tanıdı.

Dünya

23.01.2024, 20:21

Fransa, Ukrayna Savaşı'nda Kiev'e destek olmak için tank göndermeye hazırlanırken Batı Afrika'dan gelen haberler Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u derinden sarstı. 

Hamas'tan Arap ve İslam ülkelerine çağrı: Uluslararası güç dayatmasına tepki Hamas'tan Arap ve İslam ülkelerine çağrı: Uluslararası güç dayatmasına tepki Haberi Görüntüle

FRANSA'YA 1 AY SÜRE

Burkina Faso'da Fransa karşıtlığı hızla yükselirken Paris ile 2018'de imzalanan askeri anlaşma feshedildi ve birliklerin ülkeyi terk etmesi için Fransa'ya bir aylık süre tanındı. 

Burkina Faso ulusal yayın kuruluiu RTB'nin haberinden sonra Fransa'dan açıklama geldi.

Hristiyan tarikatı 8 yaşındaki kızı böyle ölüme sürükledi! Türkiye'de olsa suç İslam'a atılırdı Hristiyan tarikatı 8 yaşındaki kızı böyle ölüme sürükledi! Türkiye'de olsa... Haberi Görüntüle

MACRON'UN RUSYA ENDİŞESİ

Konunun netleşmesi gerektiğini belirten Macron, Burkina Faso'nun cunta liderinden açıklama beklediğini söyledi. 

Bu durumda Rusya'nın müdahalesinin olup olmadığından ve bilgilerin manipüle edilip edilmediğinden emin olunması gerektiğine dikkat çeken Macron,  Burkina Faso ile Fransa arasındaki askeri anlaşmanın feshedilmesine yönelik haber için "Bence çok dikkatli olmalıyız" şeklinde açıklama yaptı. 

Biz dolandırıcıyız! O uçak firması geri adım attı: Ölümcül 737 MAX kazalarıyla ilgili suçu kabul edecek Biz dolandırıcıyız! O uçak firması geri adım attı: Ölümcül 737... Haberi Görüntüle

AFRİKA'DA FRANSA KARŞITIĞI YÜKSELİYOR

Geçmişte Fransa'nın kolonisi olan Burkina Faso'da Yüzbaşı Traore'nin iktidara geçtiği Eylül ayından bu yana Fransa karşıtlığı hızla yükseliyor. 

Uluslararası haber ajansı AP ise Burkina Faso'da yükselen Fransa karşıtlığına dikkat çekerken 'Traore, başta Rusya olmak üzere diğer ülkelerle çalışmaya daha açık.' ifadelerini kullandı.

ABD basınından Biden iddiası! Parkinson uzmanı doktor 8 ayda 8 kez ziyaret etti ABD basınından Biden iddiası! Parkinson uzmanı doktor 8 ayda 8... Haberi Görüntüle

MALİ FRANSIZ ORDUSUNU KOVMUŞTU

Afrika'da Fransa karşıtlığı Mali ile başlamış, Mali geçtiğimiz yıl, 2013'ten bu yana ülkede bulunan Fransız ordusunun varlığına son varmişti.

Fransız ordusu 9 yıllık işgalin ardından Mali topraklarını tamamen terk etmek zorunda kalmıştı. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading