banner2

İtalya'da helikopter kazası! Kaybolan 4 Türk'ün kimliği belli oldu

Son dakika gelişmesine göre; İtalya'da dün sabah saatlerinde kaybolan helikopterde bulunan 7 kişiden 4'ünün Türk olduğu tespit edildi. Kazayla ilgili Dışişleri Bakanlığı'nın yanı sıra Eczacıbaşı Holding'ten açıklama geldi. Kaybolan Türk vatandaşlarının kimlikler ise belli oldu. Pilota ait olduğu düşünülen telefona ait sinyal tespit edildi. İşte haberin detayları...

Dünya 10.06.2022, 14:52 10.06.2022, 15:52
Abone ol

Son dakika! İtalya'nın Lucca kentine bağlı Capannori Tassignano Havaalanı'ndan havalanan Agusta Koala "AW119" tipi bir helikopter, radardan kayboldu. Helikopteri arama çalışmalarının Toskana ve Emilia-Romagna bölgelerinin sınır kesiminde sürdüğü ifade edildi.

4 TÜRK KAYIP

Haberde, helikopterde 6 yabancı, 1 İtalyan pilot bulunduğu, yabancılardan 4'ünün Türk, 2'sinin de Lübnanlı olabileceği kaydedildi. Helikopterdeki Türklerin durumuyla alakalı Türkiye'nin Roma Büyükelçiliğinin, hem İtalyan makamları hem de Türk firmasının yetkilileriyle yakın temas halinde olduğu öğrenildi. İtalyan basınında yer alan son dakika gelişmesine göre; pilota ait olduğu düşünülen telefona ait sinyal tespit edildi.  

Eczacıbaşı Holding'ten konuyla ilgili yapılan açıklamada ''İtalya'ya fuar için giden 4 arkadaşımızın bindikleri helikopterden haber alınamamaktadır.'' ifadelerine yer verildi.

ECZACIBAŞI'NDAN AÇIKLAMA: FUAR ÇİN GİTTİLER

Yapılan yazılı açıklamada, "Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri kuruluşumuzdan dört arkadaşımızın, Tissue Italy Network tarafından düzenlenen kağıt teknolojileri fuarı için bulundukları İtalya'da bir temizlik kağıdı üretim tesisine gitmek üzere bindikleri helikopterden haber alınamamaktadır. talyan pilot ile birlikte içinde 7 kişinin bulunduğu helikopterin, Lucca'dan Treviso'ya gitmek üzere havalandığı, ancak Modena civarında radardan kaybolduğu öğrenilmiştir. İtalyan makamları tarafından, kaybolan helikopterin arama çalışmalarının devam ettiği bildirilmiştir. Olayın duyulmasının ardından, başta Dışişleri Bakanlığımız ve İtalya'da görev yapan diplomatlarımız olmak üzere, İtalya'daki ilgili resmi ve sivil otoriteler ile temasa geçilerek, Türkiye ve İtalya'daki ekiplerimiz tarafından konu yakından takip edilmektedir. En kısa zamanda iyi haber almak dileği ve umuduyla kamuoyunun bilgilerine sunarız" denildi.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA YAPILDI

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "İtalyan uzman ekiplerinin helikopteri arama kurtarma çalışmaları sürmektedir. Bu çalışmalar, Roma Büyükelçiliğimiz ve Milano Başkonsolosluğumuzca, İtalyan makamlarıyla temas halinde yerinde takip edilmektedir. Temennimiz, tüm yolculara ve mürettebata biran önce sağ salim ulaşılmasıdır. Kamuoyumuz gelişmeler hakkında bilgilendirilecektir" denildi.

Helikopterde bulunan 4 Türk vatandaşın kimlikleri belli oldu: Serhat Kenar, Altuğ Erbil, İlker Uçar, Arif Cez olduğu öğrenildi.

RADAR TEMASI KAYBOLDU

Helikopterle radar teması kaybolduktan sonra başlayan arama kurtarma çalışmalarının gece saatlerinde durdurulduğu, sabah tekrar başlayacağı bilgisi paylaşıldı. Yerel halkın verdiği bilgiye göre, hava koşullarının olumsuz olduğu da aktarıldı. Helikopterin hijyen ve ev temizlik ürünleri üreticisi "Roto Cart" isimli bir firmanın müşterilerini fabrikaya taşıma hizmeti verdiği basına yansıyan haberler arasında yer aldı.

BAKANLIK SÖZCÜSÜ: TEMAS HALİNDEYİZ

Kaybolan helikopter ile ilgili Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç de açıklama yaptı. Bilgiç şunları ifade etti: "İtalya’nın Lucca kentinden havalanan ve içinde dört vatandaşımızın da bulunduğu bir helikopter ile dün radar teması kesilmiştir. İtalyan uzman ekiplerinin helikopteri arama kurtarma çalışmaları sürmektedir. Bu çalışmalar, Roma Büyükelçiliğimiz ve Milano Başkonsolosluğumuzca, İtalyan makamlarıyla temas halinde yerinde takip edilmektedir. Temennimiz, tüm yolculara ve mürettebata bir an önce sağ salim ulaşılmasıdır. Kamuoyumuz gelişmeler hakkında bilgilendirilecektir"

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!