Yandex Metrica

İran'da internet kısıtlaması devam ediyor: Elon Musk'ın Starlink'i çözüm olur mu?

İran'da internet kısıtlaması devam ediyor: Elon Musk'ın Starlink'i çözüm olur mu?

İran'da Mahsa Emini eylemlerinin önünü almak için uygulanan internet kısıtlaması devam ediyor. ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'ın internet kısıtlamasına tepki göstermesinin ardından Elon Musk, internet hizmeti Starlink'i İran'da hizmete sokabileceğini söyledi. İranlı araştırmacı Samizade, İranlıların Starlink ile internete erişip erişemeyeceği hakkında konuştu.

Dünya

17.03.2024, 22:58

Mahsa Emini'nin ölümünün ardından bir hafta geçmesine rağmen protestolarıın devam etmesi İran'da internete kısıtlama getirildi. ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken İranlılar için İranlılar için internet özgürlüğünü ve bilgi akışını iletletmek için ülkesinin harekete geçtiğini açıkladı. Bunun üzerine Space X'in icra kurulu direktörü Elon Musk, firmasına ait uydu internet hizmeti Starlink'i İran'da hizmete sokabileceğini bildirdi ve bunun için ABD'nin yaptırımlarında istisna talep etti.

ABD yaptırımlarına rağmen İranlılara açık olan internet hizmetlerinin genişletilmesi üzerine bir kılavuz yayımlayan Amerikan Hazine Bakanlığı "Starlink'in ticari bir hizmet sunacağı ve hizmetinin genel lisans kapsamında olmadığı için bakanlığa başvuruda bulunması gerektiğini" belirten bir açıklamada bulundu. Ancak bakanlık gün içinde yeni bir açıklama yaparak lisansın ek izne gerek kalmayacak şekilde genişletildiğini duyurdu.

Bir ülke daha savaşın eşiğinde! Geniş çaplı çatışmaya hazırlanıyoruz Bir ülke daha savaşın eşiğinde! Geniş çaplı çatışmaya hazırlanıyoruz Haberi Görüntüle

İRANLILAR STARLINK'E NASIL ERİŞECEK?

Musk'ın Starlink uydu geniş bant hizmeti halen Rusya'nın işgali altındaki Ukrayna'da hizmet vermeye devam ediyor. İsviçre'nin Lozan kentindeki Politeknik Üniversitesi'ne bağlı POWERlab'de doktora öğrencisi Muhammed Samizade Nikoo, Starlink uydu internetinin nasıl kullanılabileceğini euronews'e anlattı.

Uydu internetini kullanmak özel ekipman gerektiriyor. Çünkü Küresel Konumlama Sistemi (GPS) ya da uydu televizyon kanallarına erişim için uydu çanakları gibi yalnızca alıcıların olduğu kullanımdan farklı olarak burada Starlink uydu sistemine erişim için iki yönlü bağlantı bulunuyor.


Samizade Starlink uydu internet hizmetinden yalnızca yazılım kullanarak yararlanmanın mümkün olmadığının altını çizerken şirketin radar gibi hizmet verecek uydu çanağının kullanılması gerektiğini belirtti.

İran'da yaygın olan uydu alıcılar, dalgaların çanak yüzeyi tarafından alındıktan sonra alçak gürültü bloklu çevirici (LNB) tarafından yükseltilir. Daha sonra bu dalgalar işlenmek için alıcıya gönderilir ve görüntüye çevrilir.

Kassam Tugayları işgalcileri sıkıştırdı: Çok sayıda İsrailli asker öldürüldü Kassam Tugayları işgalcileri sıkıştırdı: Çok sayıda İsrailli asker öldürüldü Haberi Görüntüle

'UYDU BAĞLANTISININ BOZULMASI İMKANSIZ'

Televizyon kanallarının yayınlandığı uydulardaki frekanslar özel ve sabit. Jammer adı verilen sinyal bozucu cihazlar bu frekansların bozulması için kullanılıyor. Bu "jammerlar" çevreye elektromanyetik kirlilik ve gürültü yayıyor ve bu nedenle istenen televizyon kanalını almak yerine uydu alıcısı elektromanyetik kirlilikle dolduruluyor. Bu şekilde istenen televizyon kanalındaki görüntülerin izlenmesi imkansız hale geliyor. Bunun Starlink için geçerli olmadığını söyleyn Samizade şu şekilde konuştu:

İki yönlü bağlantı kullanan Starlink uydu internet sisteminde alınan ve iletilen frekansları sürekli değiştirerek bağlantı frekanslarıyla oynayan bir protokol tanımlamak mümkün. Böylece hükümetin 'jammerlar' kullanarak parazit göndermesi ve elektromanyetik kirlilikle bağlantıyı bozması imkansız hale geliyor.

Donald Trump'ın seçilmesi Türkiye için faydalı mı? İsrail'in 6 yıllık planı 6 günde çökmüştü Donald Trump'ın seçilmesi Türkiye için faydalı mı? İsrail'in 6 yıllık... Haberi Görüntüle

'İRAN'DAKİ TESİSLERLE BU DONANIMI ÜRETMEK MÜMKÜN DEĞİL'

İran'da uydu internet sistemi üretiminin mümkün olmadığını düşünen Samizade,  "Bildiğim kadarıyla İran'daki tesislerle şu anda bu donanımı üretmek mümkün değil" şeklinde konuştu. Samizede donanımın parçalarının İran'a gönderilmesi halinde burada birleştirilebileceğini düşünüyor ve bu şekilde nakliyenin de daha kolay olacağını belirtiyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading