Yandex Metrica

Yüksek maaş ve pasaport için insan öldürecekler: 11 bin kilometreden kan dökmek için geldiler

Bir ay boyunca 25 dolara çalışan Güney Afrika ülkesi erkekleri daha yüksek maaş ve daha iyi bir ülke pasportu için 11 bin km ötedeki savaşa kan dökmek için geldi. ABD'nin 61 milyar dolarlık Ukrayna paketine Rusya paralı askerleri ile karşılık verdi.

Dünya

19.05.2024, 13:14

2 bucuk yılı aşkın devam eden Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin şoke eden bir gerçek gün yüzüne çıktı. Afrika'da varlığını artıran Rusya, bölgeden topladığı genç ve dinamik erkekleri Ukrayna savaşında cepheye sürmeye başladı. 

Karadeniz'in kıyısında her geçen gün zor günler geçiren Ukrayna'ya, ABD 61 milyar dolarlık askeri yardım paketi gönderdi. Bu yardımın yanı sıra ABD, bölgeye gizlice uzun menzilli füzeler de gönderdi ve birkaç ay içinde Ukrayna kanadı F-16 savaş uçaklarına da kavuşmuş olacak.

Savaşa ilişkin açıklamalarda bulunan Ukrayna Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Oleksandr Syrskyi, Ukrayna'nın sayıca az olan birliklerinin, Rusya'nın çeşitli noktalarda önemli kuvvetlerini yoğunlaştırdığı doğu cephesinde konumunun kötüleştiğini belirterek yeni mevzilere çekildiklerini aktardı.

Türk sporcuya Kudüs Şövalyesi unvanı: Filistin bayrağı açtığı için şampiyonluğu iptal edilmişti Türk sporcuya Kudüs Şövalyesi unvanı: Filistin bayrağı açtığı için şampiyonluğu... Haberi Görüntüle

SON KALE RUSLARIN ELİNDE

Cephedeki durum daha da kötüleşti ifadeleri ile Telegram'dan açıklamalarda bulunan General Syrskyi, Ukrayna birliklerinin bazı bölgelerde daha batıdaki yeni savunma hatlarına geri çekildiğini ve ilerleyen Ruslar karşısında toprak kaybettiğini dile getirdi.

Savaşın 2. devresinde ağır kayıplar vermeye başlayan Kiev, 'kale' olarak nitelendirdiği Avdiivka'nın kontrolünü de Rus birliklerine kaptırdı. Rusya, Ukrayna'nın topçu mermisi ve insan gücü eksikliğinden faydalanarak ilerleme kaydediyor.

Darbe sesleri: İsrail ordusundan Netanyahu'ya tepki: Bunun sonu yok Darbe sesleri: İsrail ordusundan Netanyahu'ya tepki: Bunun sonu yok Haberi Görüntüle

11 BİN KM'DEN KAN DÖKMEK İÇİN GELDİLER

Öte yandan BBC tarafından yayınlanan haberde ise Rusya'nın muhtemelen Ukrayna'daki ordusunda savaşmak üzere Küba vatandaşlarını silah altına aldığını yazdı. Eylül ve Ekim 2023'te, Rus ordusuna katıldığı iddia edilen 200'den fazla Kübalıya ait pasaport bilgileri InformNapalm adlı Ukrayna yanlısı bir platform tarafından internete sızdırıldı. Sızan isimlerin sosyal medya hesaplarında ise Rus ordusunda görev aldıklarına dair fotoğraflar ortaya çıktı.

2 bucuk yıldır devam eden savaşta şimdiye kadar Rusya'nın 50 bin asker kaybettiğini, Ukrayna kanadı ise bu sayının 500 bin olduğunu öne sürülüyor. Yerel basında çıkan haberlerde ise Kübalı erkeklerin kötü ekonomik koşullar nedeniyle paralı asker olmayı kabul ettiği ve aylık 2000 dolar kazandığını yazdı, Küba'da ortalama maaş ise 25 dolar civarında. Maaşın yanı sıra Rus pasaportu de Kübalı savaşçılar için oldukça cezbedici bir konumda. Rus pasaportu 117 destinasyona vizesiz seyahat imkanı sağlarken, Küba pasaportu sahipleri 61 ülkeyle sınırlı.

Rus birliklerine katılan paralı askerlerin sadece Küba'dan gelmediğini ifade eden Latin Amerika ve Karayipler'deki diplomatik elçisi Ruslan Spirin, Wall Street Journal'a verdiği röportajda Rus ordusunda ortalama 400 Kübalının bulunduğunu ifade etti. Küba'nın yanı sıra Nepal, Hindistan ve Afrika ülkelerinden insanlar da Rus ordusunda paralı asker olarak savaşmak için bir süredir başvurularda bulunuyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Loading