banner2

Ecotorq motorlu 8X8 ARMA-II ilk kez görüntülendi: Otokar zırhlısı göreve hazır!

Otokar şirketinin geliştirdiği 8X8 zırhlı araç ARMA-II ilk kez görüntülendi. ARMA'ya lisans altında yerli imkanlarla üretilmiş Ecotorq motoru güç veriyor.

Savunma 31.01.2023, 17:41
Abone ol

Türk zırhlı araç ailesine bir yenisi daha eklendi. Koç Grubu'na ait Otokar şirketince geliştirilen 8X8 ARMA-II tüm testlerini tamamlayarak göreve hazır hale getirildi. 

6 bin kilometrelik zorlu test sürüşünden başarıyla çıkan ARMA-II, lisans altında Türkiye'de üretilen yerli motor Ecotork güç veriyor. 

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, 2006 yılında oluşturdukları ARMA araç ailesinin yurtdışında büyük ilgi gördüğünü, ilk ihracatı 2015 yılında yaptıklarını belirterek "Son olarak Birleşik Arap Emirlikleri'nde 400 adet 8x8 araç ürettik" dedi. 

ARMA'nın değişik coğrafya ve iklim koşullarında denendiğini, gelişen ihtiyaçlara göre uyarlandığını anlatan Görgüç, ARMA-II'nin ARMA-I'den farkının daha fazla koruma, daha fazla iç hacim ve daha büyük kuleler olduğunu kaydetti. 

PEK ÇOK BİLEŞEN YERLİLEŞTİRİLDİ 

ARMA-II'nin 40 tona kadar aks taşıma kapasitesine sahip bulunduğunu anlatan Görgüç, aynı zamanda bu araçta önceki modele kıyasla pek çok yerli sistemin bulunduğuna dikkat çekti. Görgüç şunları söyledi:

"ARMA'da olmayan yerli olarak üretilmiş birçok alt sistemi burada kullanıyoruz. Örneğin süspansiyon sistemi, transfer kutusu ARMA'da ithal kaynaklıydı, ARMA-II'de yerli, Otokar tasarımı. Bunların yanısıra ARMA-II'de yerli motor kullanıyoruz. Yerli imkanlarla geliştirilen 720 beygir, 12,7 litre Ecotorq motorunu ARMA-II'de kullanıyoruz. ARMA-II'de uluslararası kullanıcılara aynı güçte yerli ve yabancı olmak üzere iki motor seçeneği sunuyoruz. Bu kapsamda yerli motorla teçhiz edilmiş Türkiye'nin ilk 8x8 aracı oluyor. ARMA-II bu anlamda da önemli bir adım. Güç paketinde olan şanzıman hariç diğer tüm soğutma sistemleri de Otokar tasarımı ve yerli imalattır."

TSK'NIN PROJESİ İÇİN GÜÇLÜ BİR ADAY

2022 yılı boyunca son test işlemleri yapılan aracın seri üretime hazır hale geldiğini duyuran Görgüç, ARMA-II'nin yurtdışı pazarında Otokar'ın elini güçlendiren bir araç olacağına vurgu yaptı. 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yürüttüğü 'Yeni Nesil Araçlar Projesi'nde ARMA-II platformunun kuvvetli bir aday olduğunu düşündüklerini söyleyen Serdar Görgüç, "Otokar olarak tüm dünya pazarlarında çok farklı ürünlerle başarılı olmaya çalışıyoruz. ARMA-II'nin de bu başarıya bir hamle olacağını, daha fazla yayılmamızı sağlayacağından ümitliyiz. 2023 yılı içinde ARMA-II'nin iki farklı pazarda tanıtımları olacak. Onlardan da başarılı şekilde geçeceğini umuyoruz" diye konuştu.

PATLAYICIYA KARŞI KORUMADA İDDİALI 

ARMA-II 8x8 Tekerlekli Zırhlı Araç, Otokar'ın araştırma ve geliştirme ekibince klasik muharebe koşullarının yanında, farklı coğrafyalardaki çatışmalarda sıkça rastlanan asimetrik tehditler de göz önüne alınarak geliştirildi.

ARMA-II, dünyada kendi sınıfındaki en yüksek balistik, mayın ve el yapımı patlayıcı (EYP) korumasını, yüksek arazi kabiliyeti ile birlikte optimum şekilde sunma iddiasıyla tasarlandı.

40 ton azami yüklü ağırlığa ve 720 beygir motora sahip ARMA-II, daha fazla taşıma kapasitesi, daha fazla koruma özelliklerinin yanı sıra 120 milimetre kalibreye kadar ağır silah sistemlerinin entegrasyonuna da imkan veriyor. ARMA-II'de direksiyon sistemi tüm aksları kontrol edebiliyor, bu anlamda tüm tekerler direksiyonlanabilir nitelikte bulunuyor.

Farklı varyantları olan ARMA-II, gözetleme ve dinleme vasıtaları ile keşif aracı, geniş iç hacmi ve çok hızlı yer değiştirme kabiliyetiyle komuta kontrol aracı olarak görev alabiliyor. 

ARMA-II, uygun alt sistemlerle muharebe sahası kurtarma görevlerinde hizmet verebiliyor, büyütülebilen gövde ana yapısının sağladığı ilave hacimle hem bakım-onarım hem de ambulans gibi çeşitli görevleri yerine getirebiliyor.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!