banner2

Anne adayları bu haber sizin için! Yaz sıcakları kabusunuz olmasın!

Yaz mevsimi, hamilelik döneminde hormonların etkisiyle psikolojik değişimler yaşayan anne adayını daha da zorluyor. Sıcak havaların etkisini en aza indirmek ve yazı rahat geçirmek ise mümkün. İlk yapılacak şey sıvı alımını artırmak.

Sağlık 02.06.2023, 17:28
Abone ol
Anne adayları bu haber sizin için! Yaz sıcakları kabusunuz olmasın!

Hamilelik, kadınların vücudunda birçok değişime neden oluyor. Artan vücut ağırlığı, ödem ve hormonal değişiklikler yanında, bu süreç eğer yaz aylarına denk geldiyse anne adayı sıcaklarla da mücadele etmek zorunda kalıyor.

Hamilelik sıcak havaların en yüksek olduğu aylara denk gelirse anne adayının alabileceği birkaç önlem var.

TATİLİNİZİ 32. HAFTA ÖNCESİNE GÖRE PLANLAYIN

Hamilelikteki tatilinizi, gebeliğin ağır ayları başlamadan yapın. Ancak yine de tatil öncesinde hekiminize mutlaka muayene olun ve bir sakınca olup olmadığını öğrenin. Gideceğiniz yerdeki sağlık imkanlarını da araştırın. Gıdalar ve hijyeni önemseyin, yanınıza ilaçlarınızı almayı da unutmayın.

YAZIN SIVI ALIMI ARTIRILMALI

Aşırı terlemelerin görüldüğü yaz aylarında anne adayı sıvı alımını artırmalı. Çünkü hamilelik döneminde yeteri kadar sıvı alınamaması durumunda “dehidratasyon” denilen sıvı kaybı gelişir. Bu sorunda anne adayının kan basıncı düşer, kandaki şeker ve tuz düzeyleri bozulur, nabız hızlanır ve ilerleyen dönemde bilinç bozulmaya başlar. Tabii ki bebek de bu durumdan etkilenir; bebeği saran amniyon sıvısı azalır, bebeğin gelişimi yavaşlar, hatta durabilir. 

GÜNDE 1 ŞİŞE SODA İÇEBİLİRSİNİZ

Su ihtiyacının artmasıyla birlikte mineral ve tuz ihtiyacı da buna paralel olarak artar. Bu nedenle hamilelikte tuz alımını kısıtlasanız da tümüyle kesmeyin. Daha fazla tüketmemek kaydıyla günde 1 şişe soda içmenizde de fayda var.

GÜNEŞ IŞINLARI HAMİLELERİ DAHA ÇOK ETKİLER

Hamilelikte kandaki düzeyi yükselen östrojen hormonları, cildi güneş ışıklarına karşı daha da hassaslaştırır ve bunun sonucunda ciltte lekelenmeler ortaya çıkar. Çok daha önemlisi hem annenin hem bebeğin hayatını tehdit edebilen güneş çarpması gelişebilir. Bu nedenle güneş ışınlarının yeryüzüne dik geldiği 11.00-17.00 saatleri arasında mümkün olduğunca dışarıya çıkmamak gerekir. 

YÜZÜN VEYA YÜRÜYÜN!

Yaz mevsiminde bol bol yüzmeyi alışkanlık haline getirin. Suyun kaldırma gücü, suda rahat hareket etmenizi sağlayarak bacak ve sırt kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olur. Düzenli yüzme imkanınız yoksa yürüyüş de iyi bir tercih olur. Güneşin etkisinin azaldığı akşam saatlerinde 45 dakika-1 saat boyunca, sizi çok yormayan bir tempoda yürüyüş yapmak ödem gelişimini azaltır.

5. AYDAN SONRA ÖDEME DİKKAT!

Hamileliğin 5’inci ayından itibaren bebeğin anne karnında büyümesi ve kasık bölgesindeki damarlara bası etkisiyle bacak damarlarında dolaşım azalır. Bunlar yaz aylarında artan ısının etkisiyle birleşince çoğunlukla ayak, bilek ve bacaklarda ödem gelişebilir. Bunu önlemek için rahat ayakkabılar tercih etmeli, bol su içmeli, yürüyüş yapmalı, uzun süre oturmanız gerekiyorsa ayaklarınızı uzatmalı, uyurken ayaklarınızı bir yastıkla yükseltmelisiniz. 

KISA YOLCULUKLAR TERCİH EDİN

Uzun seyahatlerde varis çorabı kullanmalı ve imkan varsa sık molalar vermeli, her 2 saatte bir kalkıp dolaşmalısınız.

ASTIMLI ANNE ADAYI KLİMA KULLANMAMALI

Sıcak havalarda kullanılan klimalar ise anne adayının temkinli kullanması gereken bir cihaz. Özellikle solunum yolu enfeksiyonu veya astımı olan anne adayları klima kullanımından kaçınmalılar.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!