Yandex Metrica

Sitede Ara

Volvo şimdiye kadar ürettiği en güvenli aracını tanıttı: İşte karşınızda EX90

Volvo şimdiye kadar ürettiği en güvenli aracını tanıttı: İşte karşınızda EX90

Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden Volvo, XC90 serisinin yerini alacak olan elektrikli SUV modeli EX90’ı duyurdu. Volvo'nun açıklamasına göre bu araç, firmanın en güvenli aracı olacak.

Otomobil

12.03.2024, 02:52

Volvo, şimdiye kadar ürettiği en güvenli aracı olması beklenen SUV modeli EX90'ın duyurusunu yaptı.

XC90 modelinin yerini alacak olan elektrikli SUV’nin şu an için bilgisayar destekli tasarım görüntüleri bulunuyor. Volvo ise aracın tasarımından çok kullanacakları yeniliklere odaklanıyor. 

9 KASIM'DA GÖRÜCÜYE ÇIKACAK

Volvo CEO’su Jim Rowan, XC90’ın yerini EX90'ın alacağını açıkladı. Ayrıca aracın bugüne kadar İsveçli üretici tarafından üretilmiş en sağlam model olacağı da açıklamada kaydedildi.

ÜST DÜZEY ÖZELLİKLERE SAHİP

Yeni 2024 EX90, elektrikli güç ünitesine, kameralar, radarlar ve LiDAR’dan oluşan üst düzey sensör sistemine ve oldukça sofistike bir yazılıma sahip. Sürüş destek sistemleri ve özellikleri sayesinde araç, en güvenli Volvo modeli olmayı başarıyor. 

Bu modelde yer alan yeni nesil güvenlik teknolojileri, ilerleyen zamanlarda firmanın diğer modellerinde de kendisine yer bulacak. Üreticiden gelen açıklamaya göre “piyasadaki en gelişmiş sensör setlerinden birini” kullanıcılara sunacak olan Volvo, bu sistemi sekiz kamera, beş radar, on altı ultrasonik sensör ve bir de LiDAR ile oluşturuyor.

CİDDİ KAZALARI YÜZDE 20 ORANINDA AZALTACAK

Aracın tepesinde yer alan LiDAR, ışık koşullarından bağımsız olarak 250m mesafeye kadar yayaları tespit edebiliyor. Volvo, gelecek modellerde standart hale getireceği bu teknoloji sayesinde ciddi kazaları yüzde 20, genel olarak kazaları da yüzde 9 azaltabilmeyi amaçlıyor.

SÜRÜCÜ ANLAMA TEKNOLOJİSİ GELİYOR

EX90 ayrıca bir de “sürücü anlama” teknolojisine sahip olacak. Araç içerisindeki iki kamera ve direksiyondaki sensörler sayesinde sürücünün dikkatinin dağılması, alkollü ya da uykusuz olması gibi sürüşü tehlikeye atan durumlarda araç önce uyarı verecek ve bu uyarıların şiddeti gittikçe artacak. Sürücünün bu uyarılara uymaması halinde ise araç kendisini sağa çekip dışında yer alan güvenlik ışıklarını yakacak. 
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading