Yandex Metrica

Osman Yüksel Serdengeçti kimdir, hangi partiliydi? Osman Yüksel Serdengeçti siyasete damga vuran kravat olayı nedir?

Osman Yüksel Serdengeçti kimdir, hangi partiliydi? Osman Yüksel Serdengeçti siyasete damga vuran kravat olayı nedir?

Osman Yüksel Serdengeçti'nin hayatı merak ediliyor. Osman Yüksel Serdengeçti kimdir? Osman Yüksel Serdengeçti ne zaman öldü? Osman Yüksel Serdengeçti hangi partiliydi? Detayları haberimizde...

Kimdir

25.04.2024, 08:30

Osman Yüksel Serdengeçti ölüm yıldönümünde hayatı yeniden merak konusu oldu. Sosyal medya kullanıcıları: Osman Yüksel Serdengeçti kimdir? Osman Yüksel Serdengeçti kaç yılında öldü? Osman Yüksel Serdengeçti hangi partiliydi? Osman Yüksel Serdengeçti kravat olayı nedir? Sorularına yanıt aradılar. Detaylar haberimizde....

OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ KİMDİR?

Osman Yüksel Serdengeçti 1917 yılında Antalya'da dünyaya geldi. Serdengeçti, 1983 yılında Ankara’da hayata gözlerini yumdu. Gazeteci, siyasetçi ve şair Osman Yüksel Serdengeçti, Serdengeçti dergisinin sahibi ve aynı zamanda Yazı İşleri Müdürüdür.   Gerçek adı Osman Zeki Yüksel’dir. Serdengeçti, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültes'nde öğrenim gördüğü dönemlerde, 1944 yılının mayıs ayında meydana gelen olaylara karışması yüzünden Hüseyin Nihal Atsız ile beraber bir süre hapis yattı.  Hapisten çıkmasının  ardından öğrenim için aynı fakülteye başvuran Serdengeçti'nin bu talebi reddedilince dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel’e hitaben yazdığı ve “Yüksek makamın alçak vekiline” sözleriyle başlayan yazı nedeniyle tekrar hapse girmiştir.

SERDENGEÇTİ SOYADINI NEDEN ALDI?

Osman Yüksel Serdengeçti’nin gerçek adı Osman Zeki Yüksel’dir. Toplam 33 sayı yayımlanan ve birçok sayısı dönemin siyasi güçleri tarafından toplattırılan Serdengeçti dergisindeki yazılarından ötürü okuyucuları onu Serdengeçti olarak adlandırdılar. Bu sebepten kendisi de sonradan Serdengeçti soyadını aldı.

Osman Yüksel Serdengeçti, 1965-1969 seneleri arasında Adalet Partisi listesinden Antalya milletvekilliği yaptı. 

OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ KRAVAT OLAYI

Partisine sarfettiği eleştiriler nedeniyle bir süre sonra Adalet Partisi’nden ihraç edilen Serdengeçti, Milletvekilliği döneminde kravat takmadığı için uyarı aldı ve uyarıları dikkate alınmayınca genel kurula girişi yasaklandı. Bunun olay üzeri beline bağladığı kravatla içeri GİRDİ VE yakasına takması gerektiğini söyleyenlere ise Osman Yüksel Serdengeçti, “Kanunda nereye takılacağı belli değil. İstediğim gibi takarım” dedi.

Necip Fazıl Kısakürek'in yakın dostlarından olan Osman Yüksel Serdengeçti hazır cevap olması ile bilinir. Türkçülerin “Tanrı Türk’ü Korusun” demesi üzerine Osman Yüksel Serdengeçti “Tanrı Türk’ü, Allah da Müslümanı Korusun” sözleriyle döneme damga vurmuştu. 

Yeni İstanbul gazetesinde 'Selam' başlığı altında yazılar da yazmıştır. 10 Kasım 1983 yılında Ankara’da hayatını kaybeden Osman Yüksel Serdengeçti, Cebeci mezarlığına defnedilmiştir.

OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ ESERLERİ

-Mabedsiz Şehir
-Bu Millet Neden Ağlar?
-Bir Nesli Nasıl Mahvettiler?
-Ayasofya Davası
-Mevlana ve Mehmet Akif
-Türklüğün Perişan Hali
-Gülünç Hakikatlar
-Kara Kitap
-Müslüman Çocuğunun Şiir Kitabı
-Radyo Konuşmaları
-Akdeniz Hilalindir

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading