Yandex Metrica

Sitede Ara

Özdemir Bayraktar kimdir, neden öldü? Cenazesi ne zaman?

Özdemir Bayraktar kimdir, neden öldü? Cenazesi ne zaman?

İHA ve SİHA'ların fikir babası Özdemir Bayraktar kimdir? Özdemir Bayraktar öldü mü? Selçuk ve Haluk Bayraktar'ın babası Özdemir Bayraktar'ın biyografisi...

Kimdir

22.03.2024, 16:14

Özdemir Bayraktar'ın hayatını kaybetmesiyle birlikte Özdemir Bayraktar kimdir? Neden öldü? gibi sorular merak edilmeye başlanmıştır. İşte, Özdemir Bayraktar'ın hayatı ve biyografisi...

İHA ve SİHA'ların fikir babası Özdemir Bayraktar, ülkemizin savunma sanayisinde büyük katkılar sunmuştur. Özdemir Bayraktar, merhum Necmettin Erbakan ile birlikte milli teknolojimizin ilk tohumlarını atmıştır. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın yakın arkadaşıdır. İdealisttir. Türkiye teknolojik dönüşümü için hayatı boyunca çalışmıştır.

Selçuk Bayraktar 'ın babası Özdemir Bayraktar aynı zamanda üniversitede Necmettin Erbakan'ın öğrencisiydi. Refah Partisi'nde de görev almış, Necmettin Erbakan ile sürekli görüşürek yeni teknolojilerin planlamasını yapıp fikirsel aşamaları tasarlamıştır. Necmettin Erbakan ile Özdemir Bayraktar'ın İHA/SİHA ilgisi o kadar yoğundu ki bir keresinde Necmettin Erbakan, şu cümleleri kurarak Türkiye'nin yolunu çizmişti; "Teknoloji ile şu mümkün. Ben şimdi bu masada oturuyorum. Şurada bir düğmeye basıyorum. İstanbul Havaalanından pilotsuz bir uçak havalanıyor. Bu uçağın gördüğü ne varsa bende önümdeki ekranda görüyorum. Ve önümdeki düğmeye basıp füze atıyorum. Oturduğum yerde yapıyorum"

baykar makina

Necmettin Erbakan ve Özdemir Bayraktar'ın hayalleri o kadar büyüktü ki Türkiye'nin milli ve özgün ilk Taktik İHA Sistemi Bayraktar TB2 PT-1'in ilk uçan prototipinin kuyruk numarası TC-ERB: ERBAKAN olmuştur.

TC-ERB

Necmettin Erbakan, 2009 yılında Erdoğan'la dünür olan Özdemir Bayraktar ailesinin sahibi olduğu Baykar Makina'ya yaptığı ve herkesten gizlediği ziyaretinde şirketin anı defterine, “Şahsiyetli müessese” yazarak imza atmıştır. O el yazısı yıllar sonra ortaya çıkmıştır.

erbakan bayraktar

VEFAT EDEN ÖZDEMİR BAYRAKTAR KİMDİR?

Özdemir Bayraktar, Milli SİHA'ların öncü ismi, girişimci, yüksek mühendis ve sanayicidir. Selçuk Bayraktar ve Haluk Bayraktar'ın babası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünürüdür.

Özdemir Bayraktar, hayatını, sağlığını, varlığını ülkemizin tam bağımsızlığı için son 20 yılını işyerinde yaşayarak, gerek arazide gerek bilgisayar başında Milli SİHA'lar için çalışma yürütmüştür.

özdemir bayraktar biyografi

ÖZDEMİR BAYRAKTAR NERELİ?

Selçuk Bayraktar'ın babası Özdemir Bayraktar, 1949 yılında aslen Trabzon Sürmeneli olan Balıkçı Lütfi Reis’in oğlu olarak Sarıyer’in Garipçe köyünde doğmuştur. 

ÖZDEMİR BAYRAKTAR EĞİTİM HAYATI

18 Ekim 2021'de hayatını kaybeden Özdemir Bayraktar, Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olmuştur.

1967’de İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümüne giren Özdemir Bayraktar, başarılı bir eğitim döneminin ardından 1972 yılında lisans eğitimini neticelendirmiştir. 

ÖZDEMİR BAYRAKTAR İŞ HAYATI

BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar, mezuniyetinin ardından 2 yıl boyunca İTÜ Motorlar Kürsüsü Profesörü İsmail Hakkı Öz’ün araştırma asistanlığı görevini yürüterek içten yanmalı motorlar konusunda yüksek lisans çalışmasını tamamladı.

Türkiye’nin sanayi sektöründe öncü rol üstlenen birçok fabrikanın (Burdur Traktör, İstanbul Segman, Uzel vb.) kuruluş ve yeni yatırımlar aşamasında teknik yönetici görevlerinde çalışmıştır.

özdemir bayraktar baykar

ÖZDEMİR BAYRAKTAR'IN ÇOCUKLARI

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nda bilgisayar programcısı olarak çalışan Canan Bayraktar ile evlendi. Özdemir ve Canan Bayraktar çiftinin bu evlilikten Haluk, Selçuk ve Ahmet adında 3 çocuğu hayata gözlerini açtı.

BAYKAR MAKİNA

1984 yılında otomotiv sektörüne yönelik yerlileştirme çalışmalarına katkı sunmak maksadıyla Baykar Makina’nın kuruluşunda yer aldı. Tek bir matkap makinası ile kurduğu Baykar’da hassas talaşlı imalat sektörüne yönelik birçok özgün makina tasarımı ve imalatı, parça işleme aparat tasarım süreçlerini bizzat kendisi yönetti.

necmettin erbakan

MİLLİ İHA VE SİHA'LARIN ÜRETİMİ

Baykar’ın milli ve özgün İnsansız Hava Aracı teknolojisi geliştirmesi atılımında çok büyük rol üstlenen Özdemir Bayraktar, bu projelerin hayata geçirilmesinde tasarım aşamasından prototip aşamasına, imalat aşamasından yatırım planlamasına kadar her hemen hemen her aşamada bizzat çalıştı.

necmettin erbakan baykar

Baykar tarafından TSK için geliştirilen ilk insansız hava aracı olan Bayraktar Mini İHA Ar-Ge çalışmalarının yapıldığı 2005-2009 yılları arasında Güneydoğu Anadolu bölgesinde askerler ile birlikte gerçekleştirilen çalışmalara liderlik yaptı.

ÖZDEMİR BAYRAKTAR

ÖZDEMİR BAYRAKTAR AKINCI TİHA'NIN TASARIMINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen tüm ürünlerin tasarımlarını çizen Özdemir Bayraktar, Bayraktar TB2 ve Bayraktar AKINCI TİHA’ya karakterini veren özgün tasarımların da sahibidir. Hayatı boyunca sahip olduğu mühendislik yeteneğini her zaman güncel teknolojilerle harmanladı. Çalışma hayatında her zaman azmi, kararlılığı, inancı ve geliştirme şevki hiç kaybolmadı.

Özdemir Bayraktar, Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’ların Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtulmasına sunduğu katkı nedeniyle 2021’de Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Karabağ Nişanı’na layık görüldü.

özdemir bayraktar

ÖZDEMİR BAYRAKTAR VEFAT MI ETTİ?

Milli İHA ve SİHA'larımızın öncü ismi Özdemir Bayraktar 18 Ekim 2021 tarihinde hayata gözlerini kapatmıştır. Özdemir Bayraktar'ın ölüm haberini veren BAYKAR açıklamasında "Milli Teknoloji Hamlesi idealinin ve Milli SİHA'larımızın öncü ismi, Yönetim Kurulu Başkanımız ve yol göstericimiz Özdemir Bayraktar, Hakk'a yürüdü..." ifadesi kullanılmıştır.

erdoğan

ÖZDEMİR BAYRAKTAR'IN CENAZESİ NE ZAMAN?

Hayatını kaybeden Özdemir Bayraktar'ın cenaze namazı 19 Ekim Salı günü öğle namazında Fatih Camii'nde kılınacak. Bayraktar, daha sonra sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlanacak.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading