Yandex Metrica

Sitede Ara

Nihal Bengisu Karaca kimdir, kaç yaşında ve nereli?

Nihal Bengisu Karaca kimdir, kaç yaşında ve nereli?

Gazeteci ve yazar Nihal Bengisu Karaca kimdir, kaç yaşında ve nereli? İşte Nihal Bengisu Karaca’nın hayatı ve biyografisi.

Kimdir

19.05.2024, 22:49

HaberTürk köşe yazarı Nihal Bengisu Karaca’nın hayatında dair merak edilen ayrıntıları sizler için derledik. Peki Nihal Bengisu Karaca kimdir, kaç yaşında ve nereli?  

İşte Nihal Bengisu Karaca’nın hayatına ve mesleki kariyerine dair merak edilen tüm detaylar... 

NİHAL BENGİSU KARACA KİMDİR? 

1972 yılında Ankara'da dünyaya gözlerini açan Nihal Bengisu Karaca, lise eğitimini Kayseri’de ve lisans öğrenimini ise İstanbul’da Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamlayarak mezun olmuştur. 

NİHAL BENGİSU KARACA’NIN GAZETECİLİK KARİYERİ 

Gazetecilik kariyerine 1994 yılında yayınlanan Aksiyon dergisinde görev alarak başlayan Bengisu Karaca, 1995-1996 tarihleri arasında ise bir süre görev aldığı Kanal 7 TV’de metin yazarlığı ve programcılık yapmıştır. Ardından 1996 yılında da Aksiyon dergisinin kültür-sanat editörlüğü görevini üstlenmiştir.

2002 yılında ise Zaman gazetesinde göreve başlayan Nihal Bengisu Karaca, aynı gazetenin kültür sanat sayfasında sinema üzerine eleştiriler yaparak aynı zamanda gazetenin Pazar ekinin editörlüğünü yapmış ve daha sonra köşe yazıları da yazmaya başlamıştır. 

2005 yılından itibaren ise bir haber dergisi olan ve haftalık yayınlanan Yeni Aktüel dergisinde yazmaya başlayan Bengisu Karaca, ardından 2007 yılında Radikal gazetesinde kaleme aldığı "Bir mütesettirin tatil güncesi" adlı yazısı ile dikkatleri çekmiş ve yankı uyandıran bu yazısı üzerine Hürriyet gazetesi yazarı Ayşe Arman kendisi ile bir röportaj gerçekleştirmiştir.

Daha sonra 2009 yılında gazeteci Ayşe Arman’ın babasının vefat etmesi üzerine Nihal Bengisu Karaca’nın başsağlığı mesajı göndermesinin ardından ise bu defa iki yazar "iki farklı mahallenin temsilcisi" sıfatıyla iki bölümden oluşan yeni bir söyleşi yapmışlardır. 

NİHAL BENGİSU KARACA NEREDE YAZIYOR? 

2009 yılında ise HaberTürk gazetesine transfer olan Bengisu Karaca, halen aynı gazetede köşe yazılarını sürdürmektedir. 

Ayrıca kitap yazarı da olan Nihal Bengisu Karaca’nın 2003 yılında yayınlanan “Yanardağda Pişirilir, Totemle Servis Yapılır” adlı bir kitabı ve 2015 yılında yayınlanan “Kadın Oradaydı” isimli kitapta ise "Büyük filmin esas kızı: Havva" isimli bir de çalışması yer almaktadır. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading