Yandex Metrica

Sitede Ara

Erhan Usta kimdir, aslen nereli? Erhan Usta'nın yeni görevi nedir?

Erhan Usta kimdir, aslen nereli? Erhan Usta'nın yeni görevi nedir?

Lütfü Türkkan'ın yerine İyi Parti Grup Başkanvekili olacağı konuşulan Erhan Usta kimdir? Erhan Usta aslen nereli? Erhan Usta kaç yaşında? Detayları haberimizde...

Kimdir

21.05.2024, 09:03

Erhan Usta'nın şehit yakınına küfreden Lütfü Türkkan'ın yerine İyi Parti'den Grup Başkanvekili oldu. Sosyal medya kullanıcıları Erhan Usta hakkında araştırma yapmaya başladılar. Erhan Usta kimdir? Erhan Usta nerenin milletvekili? Erhan Usta aslen nereli? Detayları haberimizde...

ERHAN USTA KİMDİR?

Erhan Usta, 17 Temmuz 1966 yılında Samsun Havza'da doğdu. Ekonomist ve planlama uzmanlığı yapan siyaset insanı,ilk ve orta öğrenimini Havza 25 Mayıs İlkokulu ve İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Usta, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü'nde yaptı. Ardından ABD Northeastern Üniversitesinde İktisat Politikası ve Planlama dalında bölümünü birinci bitirerek lisans eğitimini tamamladı. Erhan Usta,  Celal Bayar Üniversitesi İktisat Ana Bilim Dalında doktora çalışmasınu sürdürüyor.

Erhan Usta, iş kariyerine Devlet Planlama Teşkilatında Uzman Yardımcısı olarak başladı. Daha sonra Türkiye'de Yerel Yönetimlerin Finansmanı konulu teziyle uzman oldu. Devlet Planlama Teşkilatında, Daire Başkanı, Genel Müdür, Müsteşar Yardımcısı görevlerinde yer alan Usta, 2001-2015 seneleri arasında, kalkınma planı, orta vadeli programlar ve yıllık programlar ile makro ekonomik politika hazırlıklarının teknik koordinasyonunu yürüttü. Kamu gelir ve harcamaları, kamu finansmanı, KİT ve sosyal güvenlik finansmanı; para politikası ve enflasyon; büyüme, ödemeler dengesi, sanayileşme; bankacılık, sigortacılık ve sermaye piyasaları; mahalli idareler; stratejik planlama ve iç denetim gibi başlıklar, Erhan Usta'nın çalıştığı çalışmalar yürüttüğü alanlardır.

Milliyetçi Hareket Partisinden 25. 26. ve 27. dönemde Samsun Milletvekili olan Usta, iki yıl süreyle MHP Grup Başkanvekili olarak görevini yaptı. Ocak 2019'dan itibaren bağımsız olarak Samsun Milletvekilliği yaptı.

Erhan Usta, 31 Mart 2019 tarihinde Mahalli İdareler Seçimlerinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına bağımsız aday oldu. İyi düzeyde İngilizce bilen Usta, evli ve 3 çocuk babasıdır. 9 Eylül 2020'de düzenlenen törenle İYİ Parti kadrosuna katıldı.

ERHAN USTA MHP'DEN NEDEN İHRAÇ EDİLDİ?

Samsun Milletvekili Erhan Usta, MHP Grup Başkanvekili olduğu süreçte, İYİ Parti'nin 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar' teklifinin Meclis gündemine alınması teklifine destek verdi. Bu desteğinin sonrasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kararıyla Grup Başkanvekilliğinden alınan Usta, "Cumhur İttifakı'nın varlığı ve devamını zedeleyici beyan ve açıklamaları" nedeniyle parti üyeliğinden kesin çıkarma talebiyle disiplin kuruluna sevk edilmişti. Alınan karar neticesinde, "MHP Çankaya İlçe Teşkilatı üyesi Erhan Usta'nın MHP Tüzüğünün ilgili maddeleri uyarınca parti üyeliğinden 'kesin çıkarma' cezası ile tecziyesine oy birliği ile karar verilmiştir" denildi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading