Yandex Metrica

BİM'in sahibi kim? BİM'in açılımı ne?

BİM'in sahibi kim? BİM'in açılımı ne?

BİM market zincirinin sahibi sık sık merak konusu oluyor. BİM'in sahibi kimdir, ortakları kimler? BİM nasıl kuruldu? İşte detaylar...

Kimdir

17.05.2024, 13:03

Vatandaşlar son zamanlarda BİM marketler kime ait, BİM kimin, sahibi kimdir? sorularının cevaplarını araştırıyor. İşte Halka açık kısmının da bulunduğu bilinen Birleşik Mağazalar AŞ (BİM) hakkındaki detaylar...

BİM NASIL KURULDU?

Türkiye'nin organize perakende sektöründe pazar payı en yüksek şirketlerinden biri olan Birleşik Mağazalar AŞ (BİM), faaliyetlerine 1995 yılında başladı. 1995 yılında 21 mağazayla sektöre atılan market zinciri, temel gıda ve tüketim malzemelerinin yüksek kalite ve en uygun fiyat ile tüketiciye ulaştırılması ilkesiyle sektöe girdi ve Türkiye'de Yüksek indirim (hard-discount) modelinin ilk temsilcs oldu. Yaklaşık 750 ürünü bulunan market zinciri, aynı zamanda çok sayıda özel markalı ürünü de müşterilerine sunuyor.

2019 yılında yurt içinde beş yeni bölge merkezine açılan BİM, 766 (+29 FİLE) yeni mağaza açtı ve 2019 yılında açtığı mağazalar ile, mağaza sayısında yılık yüzde 12 oraında büyüme kaydetti. Türkiye'nin en çok tercih edilen market zincirlerinden biri olan BİM, Türkiye dışında Fas ve Mısır'da da faliyet göstermeye devam ediyor. Firma, 2018 verileriyle yapılan Capital500 araştırmasına göre Türkiye'de en çok istihdam sağlayan şirket olma özelliğine sahip.

BİM'İN SAHİBİ KİMDİR?

BİM market zincirinin sahibi ve iş ortakları vatandaşlar tarafından merak edilen konulardan biri. Ülkemizde BİM'in pek çok sahibi olduğu biliniyor. Şirketin CEO'su ve kurucusu Mustafa Latif Topbaş'tır. Şirketin 2020 yılının sonundaki diğer ortakları ve hisse sahipleri ise şöyle:

Mustafa Latif Topbaş : %14,78

Ahmet Afif Topbaş : % 9,39

Abdulrahman El Khereiji : % 2,50

Firdevs Çizmeci : % 1,15

Fatma Fitnat Topbaş : % 1,00

Ahmed Hamdi Topbaş : % 0,53

Ahmet Hamdi Topbaş : % 0,17

Ömer Hulusi Topbaş : % 0,12

İbrahim Halit Çizmeci : % 0,00

Diğer (Halka Açık) : % 70,36

BİM Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Latif TOPBAŞ

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmud Pyirali Kassamali MERALI

Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Hulusi TOPBAŞ

Yönetim Kurulu Üyesi Jozef Wilhelmus Johannes SIMONS

Yönetim Kurulu Üyesi (Bağımsız Üye) Mustafa BÜYÜKABACI

Yönetim Kurulu Üyesi (Bağımsız Üye) Talat İÇÖZ

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading