banner2

Eskiden tablet ve telefon mu vardı? Çocuklarınız eğlenmek için bu cihazlara muhtaç değil!

Özellikle pandemiyle birlikte çocuklarda artan teknolojik cihaz bağımlılığı ne yazık ki kolay kolay bırakılmıyor. Zaman geçirmek için verilen bu cihazlar uzun vadede çocuğun hem zihinsel hem ruhsal hem de fiziksel açıdan olumsuz etkilenmesine yol açıyor. Peki çocukları telefon ve tabletten uzak tutmanın yolları neler?

Hayat 22.10.2022, 15:03
Abone ol
Eskiden tablet ve telefon mu vardı? Çocuklarınız eğlenmek için bu cihazlara muhtaç değil!

Çocukları teknolojik cihazlardan nasıl uzak tutabiliriz? Çocukların telefon ve tablet dışında eğlenmelerini nasıl sağlayabiliriz? İşte cevaplar...

Çoğu ebeveyn, çocuklarını televizyon, tablet veya telefonun önünde bırakmaktan suçluluk duyar. Ancak gerek iş hayatı gerek ise ev işlerinden buna mecbur kalırsınız.

Aslında elektronik cihazlardan kaçınmak için seçenekler var. Bu seçeneklerin çocuğunuzu bir ekranın karşısına oturtmaktan biraz daha fazla planlama ve düşünce gerektirdiği doğrudur, ancak çocuğunuzu yapıcı bir şey yapmaya teşvik etmek ekstra çabaya değer olabilir.

KENDİ ÇİZGİ FİLMLERİNİ YAPSINLAR

Çizgi film izlemek yerine çocuklarınızın kendi çizgi filmlerini yapmalarını sağlayın. Onlara bir parça kağıt ve biraz boya verin ve onlardan size bir kahraman ve bir kötü adam çizmelerini isteyin. Bitirdiklerinde, geri gelsinler ve size kahramanlarının hikayesini anlatsınlar.

YARDIM ETMELERİNE İZİN VERİN

Yemek yapıyor veya temizlik yapıyorsanız, çocuklarınızın size yardım etmesine izin verin. Onlara halledebilecekleri bir iş verin. Küçük çocuklar için bu, masayı hazırlamak olabilir. Daha büyük çocuklar için bu, sebze doğramak, evi süpürmek veya çöpü dışarı atmak olabilir.

ÖNEMLİ BİR GÖREV VERİN

Çocuğunuza bir görev verin ve onu gerçekten büyük bir anlaşma haline getirin. Onlara babaları için bir resim çizmeleri ya da büyükanneleri için tuğladan bir kale yapmaları gerektiğini söyleyin. Bunun önemli bir görev olduğuna inanırlarsa, onu yerine getirmekten şikayet etmezler.

YARATICI OYUNCAKLAR SUNUN

Bir çocuğun yaratmasına izin veren herhangi bir oyuncak, onları uzun süre oyalar. Legolara, bulmacalara ve hamura yatırım yapın. Çocuğunuz onlarla saatlerce oynamakla kalmayacak, aynı zamanda uzamsal mantığı da gelişecektir.

HAZİNE AVINA ÇIKSIN

Evin herhangi bir yerine bozuk para veya çıkartma gibi bir şey saklayın. Çocuklarınıza bir ipucu verin ve onu bulmaya çalışırken çılgına dönmelerine izin verin. Onları bulmayı biraz zorlaştırmak, dayanıklılıklarını ve yardımınız için yalvarmadan bir şeyler bulma yeteneklerini artıracaktır.

BAHÇEDE OYNAMALARINA İZİN VERİN

Ailenizin sizi nasıl meşgul ettiğini unutmayın. Çocuğunuza bir top verin ve bahçeye inmesine izin verin. 

ARKADAŞLARIYLA GÖRÜŞSÜN

Çocuğunuzu arkadaşlarıyla görüştürün. İki çocuk birlikte oynadığında kendilerini çok daha fazla eğlenecektir.

YASTIKLARDAN EV YAPIN

Çocuğunuza biraz yastık ve battaniye verin ve kanepeyi bir eve çevirmesi için ona izin verin. 

SESLİ KİTAP DİNLEYİN

Çocuğunuz bağımsız olarak okuyamayacak kadar küçükse, en sevdiği kitapların sesli versiyonlarını edinin. Arkalarına yaslanıp, kendilerine okunan kitabı keyifle dinlemelerini sağlayın.

KAMERA İLE OYNAMASINA İZİN VERİN

Çocuğunuza bir dijital kamera verin ve fotoğraf çekmesine izin verin. Sizin bir şeyler yapmanıza yetecek kadar uzun süre özçekimler ve videolar çekmekle meşgul olacaklardır. 

ELLERİNE YENİ BİR ARAÇ VERİN

Özellikle küçük çocuklar için, bir çocuğa yeni bir alet vermek onları uzun süre meşgul edebilir. Çocuklarınıza bir el feneri, şifreli bir kilit veya bir büyüteç verin ve bunların nasıl çalıştığını anlamalarına izin verin.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!