banner2

Anne babalar dikkat! Çocuğunuzun sanal anne babası olabilir! Dijital Baba Orhan Toker: Discord çocukları aileden, dinden ve cinsiyetten koparıyor

Çocukların güvenliğini ve sağlığını tehdit eden konuları gündeme getiren Dijital Baba lakaplı Yazar Orhan Toker son olarak hem anne babaları hem de yetkilileri Discord uygulaması ile ilgili uyarıyor. İnternet üzerinden tanışma ve sohbet imkanı sunan bu platformda kötü niyetli kişiler cirit atıyor. Tanıştıkları çocukları etkileyen kullanıcılar, sanal anne- babalık yapmaya başlıyor. Söz konusu anne baba bozuntuları çocuğu her geçen gün ailesinden koparıyor.

Hayat 02.06.2023, 12:39 02.06.2023, 15:34
Abone ol
Anne babalar dikkat! Çocuğunuzun sanal anne babası olabilir! Dijital Baba Orhan Toker: Discord çocukları aileden, dinden ve cinsiyetten koparıyor

İnternet, sayısız bilgi akışının olduğu bir ortam. Bu dünyanın kişisel gelişim için faydaları olduğu kadar çok önemli tehlikeleri de var. Özellikle çocuk ve ergenlik dönemindeki bireyler için. 

DISCORD UYGULAMASINA DİKKAT!

Akıllı telefonlardaki uygulamalar arasında da çocuklarımızı tehdit edenler oldukça fazla. Tıpkı internet üzerinden tanıştığınız kişilerle iletişim kurmanızı sağlayan Discord gibi. İlk okuduğunuzda size masum görünse de söz konusu uygulama yeni nesli ailesinden koparma veya zaten ailesiyle iletişim kuramayan çocukları ele geçirme gücüne sahip. 

Dijital Baba lakabıyla bilinen Yazar Orhan Toker de bu konuda hem yetkilileri hem de aileleri uyarıyor. Önceden e-Devlet'ten veri kaçırıldığını 20 milyona yakın TC kimlik numarasının açığa çıktığını yazan Toker, kaçırılan TC kimlik numaralarının Discrod'da küçük bir ücret karşılığı satıldığını belirtiyor. Alınan o TC'ler ile de telefon hattı açtırıyorlar.

ÇOCUKLARIMIZA SANAL ANNE-BABALIK YAPIYORLAR

Discord'un içinin yaşı küçük çetelerle dolu olduğunu belirten yazar, çalınan verilerin tasniflenip satıldığını belirtiyor. Toker'e göre bu çetelerin bir boy büyükleri ise elde ettikleri verilerle çocuklarımıza ulaşıp sanal anne babalık ediyor. Bu da yetmezmiş gibi ağlarına düşürdükleri çocukları cinsiyetten, dinden, memleket sevgisinden ve en önemlisi aileden kopartmaya çalışıyorlar.

Orhan Toker'in dile getirdiği sanal anne babalık mevzu ile ilgili somut örneklerin sayısı ise azımsanmayacak derecede. Bir annenin Toker'e attığı çaresizlik dolu mesaj işin boyutunu ortaya koyuyor. "Sanal anne baba durumu bizim de başımıza geldi." diyen anne, lisede okuyan evladının kendisine sanal anne baba bulduğunu yazıyor. 

ÇOCUKLAR TÜM DERTLERİNİ ONLARA ANLATIYOR

Kadının mesajına göre sanal anne babalar yaşları büyük olan bir erkek, bir de kadın. Biri anne olmuş diğeri de baba. Eczacı kadın bu kişilerin Discord ile çocuklarına ulaştıklarını ve buradan yazışma gerçekleştirdiklerini söylüyor. Çocuğu ne zaman anne babasıyla sorun yaşasa içini gidip bu kişilere döküyormuş. 

Çocuğu sanal da olsa ele geçirilen anne Orhan Toker'e mesajında şunları yazıyor: 
"Yüzlerce telefon hatları var nasıl oluyorsa... Arkalarında iz bırakmayacak şekilde mesajlaşıyorlar. Biri ortaya çıkarsa, kapatıp diğer hatla konuşuyorlar. Oğluma kendilerini tanıttıkları isimler sahte, yaşları sahte, şehirleri sahte, her şeyleri sahte...."

ECZACI ANNE: ÇOCUĞUMU ANNE BABASI OLDUKLARINA İKNA ETMİŞLER

Çocuğun konuştuğu bu sözde sanal anne babalar yazışmalarda anneyi cehaletle suçlamış. Hem çocuğa hem de onlara göre annenin yaşı geçmiş, ve gençlerin dilinden anlamayan eski kafalı biriymiş. Eczacı kadının kurduğu en vurucu cümle ise "Anne babası olduklarına ikna etmişler evladımı. Suçlamıyorum, yazışmalardaki o ikna dilini bana kullansalar ben de inanırdım." 

Discord uygulaması yüzünden evladı ile büyük bir çatışma yaşayan anne bir özeleştiri de yapıyor. "En büyük hatam evladımın eline telefon vermek oldu." diyen kadın, ona ulaşabilmek için aldığım telefon başıma bela oldu. O kadar sistemliler ki, iki yıldır bu sorunla uğraşıyorum." ifadesini kullanıyor. 

TELEFONLAR ÇOCUKLARI AİLEDEN KOPARIYOR

Söz konusu mesaj sonrası Discord konusunu bir kez daha gündeme getiren Yazar Orhan Toker, yetkililere sesleniyor. "Bu veriler nereden çalınmış? Kim çalmış? Kim satıyor? Kim alıyor? Kimlerde yüzlerce telefon hattı var? Kim bu sanal anne babalar? Bu sanal anne baba bozuntularına kim maddi destek veriyor? Eşeleyin bakın arkasından hangi örgüt çıkacak?" diyen Toker, "Ona ulaşmam lazım!" diye ellerine verdiğimiz telefonlar yüzünden, çocuklarımıza erişmemizin daha imkansız hale geldiğini vurguluyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!