banner2

3 yaşa uygun etkinlikler neler? Patates baskı ve makarna boyama ile çocuğunuz eğlenirken öğrensin!

Gün içinde sıkılıp sürekli oyun oynamak isteyen küçük çocukları teknolojinin eline bırakmamak gerekiyor. Özellikle hareket ve enerjinin tavan yaptığı 3 yaş için evde yapılabilecek çok güzel etkinlikler var. İşte hem beyne hem bedensel gelişime katkı sağlayan bu aktivitelerden bazıları...

Hayat 20.07.2022, 15:40 20.07.2022, 15:45
Abone ol
3 yaşa uygun etkinlikler neler? Patates baskı ve makarna boyama ile çocuğunuz eğlenirken öğrensin!

3 yaş için etkinlikler neler? 3 yaşındaki çocukla hangi aktiviteler yapılabilir? İşte cevaplar...

Çocuklar sürekli oyun oynamak ister. Farklı oyuncaklarla vakit geçiren ve bir zaman sonra sıkılıp televizyon izlemek isteyen çocukları keyifli aktivitelere yönlendirmek mümkün. 

Özellikle 3 yaşında olan çocuklar için hem beyni hem de bedeni geliştiren fazla sayıda etkinlik var. Patates baskı onlardan biri... 

ÇOCUKLUĞUMUZUN OYUNU: PATATES BASKI

Soyulmuş bir adet büyük patatesi ortadan ikiye bölün. Yarım patateslerin üzerine kalıbını çıkaracak şekilde desenler çizin. Daha sonra bu desenler kalıp olarak ortaya çıkana kadar patatesin kenarında kalan kısımları bıçakla oyun. Boyama aşamasını çocuğunuza yaptırarak beyaz bir kağıt üzerine baskı yapmasına yardımcı olun. 

BİRLİKTE KAĞITTAN BALIKLARI YAKALAYIN

Bir diğer oyun balık tutmaca... Su dolu geniş bir kabın içerisine, sert kağıtlardan kestiğiniz balık desenlerini atın. Çocuğunuzdan ahşap bir çubuk yardımıyla bu balıkları suyun içerisinden çıkarmasını isteyin. Bu oyun çocuğunuzun küçük kas becerilerini destekler.

MAKARNALARI RENGARENK YAPMAYA NE DERSİNİZ? 

Çocuklar boyama yapmayı çok sever. Bu ilgiyi keyifli bir aktiviteye dönüştürmek ise sizin elinizde. Sulu boya, delikli makarna ve ip yardımıyla çok güzel ürünler ortaya çıkarabilirsiniz. Önce yere bir örtü serin. Çocuğunuzun bir fırça yardımıyla makarnaları istediği renklere boyamasını isteyin. Daha sonra makarnaları kurutun ve birlikte bir ipe dizmeye çalışın.

MAKASLA GEOMETRİK ŞEKİLLERİ KESMEYE ÇALIŞSIN

Rengarenk şekiller çocukların ilgisini çeker. Bir kağıdın üzerine üçgen, kare, yuvarlak gibi desenler çizin. Ucu keskin olmayan bir makas yardımıyla şekli etrafından kesmesi konusunda yönledirin. Makası tutmayı öğrenmesi ve bundan keyif alması önceliğiniz olsun.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!