Son dakika: Soçi'deki kritik zirve başladı! Putin: Avrupa Erdoğan'a minnettar olmalı

Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi'de bir araya geldi. Görüşme öncesi konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Suriye'deki gelişmeleri bu vesileyle özellikle ele almamız inanıyorum ki bölgeye ayrıca rahatlama getirecektir." dedi. Putin ise ''Avrupa, Rusya'dan kesintisiz doğal gaz akışı nedeniyle Türkiye'ye minnettar olmalıdır" ifadelerini kullandı.

Gündem 05.08.2022, 15:25 05.08.2022, 16:21
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in davetlisi olarak Rusya'nın Soçi kentine gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'in Rus Sanatoryum'daki görüşmesi, saat 15.20'de başladı. Soçi'deki zirve iki liderin 20 gün içinde gerçekleştireceği ikinci yüz yüze görüşme olacak.

PUTİN: AVRUPA TÜRKİYE'YE MİNETTAR

Zirve öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Putin, tahıl anlaşmasının Türkiye'nin kişisel katkıları sayesinde olduğunu ifade ederken "Tahıl ürünlerinin sevkiyatı nedeniyle Türkiye'ye teşekkür ediyorum. Sizin kişisel çabanız sayesinde mümkün olabildi tüm bunlar. Avrupa, Rusya'dan kesintisiz doğal gaz akışı nedeniyle Türkiye'ye minnettar olmalıdır. Suriye krizi başta olmak üzere bölgesel konuları da ele alacağız. Türkiye buradaki durunun normalleşmesine ciddi katkı sağlıyor." dedi.

ERDOĞAN: SURİYE'DEKİ GÖRÜŞMELERİ ELE ALACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Edoğan, zirve öncesi yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; "Heyetlerimizin Türkiye'de yaptığı görüşmeler verimli geçti. Birçok konu ele alındı. Şimdi bizim buna nokta koymamız, Türkiye-Rusya ilişkilerinde farklı bi sayfa açacak. Gerek enerji, gerek Karadeniz hattında tahıl konusunda atılan adımlar, ulaşımla ilgili atılan adımlar... Suriye'deki gelişmeleri de bu vesileyle ele alacağız. Terörle mücadelede işbirliği önem arz ediyor. Bugün dünyanın gözü Soçi'de. Bizim yapacağımız görüşmelerden sonra bunlara verilecek olan cevaplar, onları belirli istikamette yönlendirilecek. Akkuyu konusu büyük öne arz ediyor. Akkuyu konusunu bugün sizlerle belli bir noktaya getirmemiz, değerlendirerek karara bağlamamız süreci ertelemeye fırsat vermeyecektir. Belirlenen takvimin işlemesi çok büyük önem arz ediyor. Enerjinin yüzde 10'unu Akkuyu Enerji Santrali halledecek. Böyle bir fırsatı bulduğumuz için memnuniyetimi ifade etmek istiyorum."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A KİMLER EŞLİK EDİYOR?

Erdoğan’a Soçi ziyaretinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan eşlik ediyor.

KREMLİN'DEN AÇIKLAMA

Kritik zirveyle ilgili Kremlin'den açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; ''Bugünkü görüşmede Suriye konusu ele alınacak, Türkiye'nin güvenlik endişelerini dikkate alıyoruz.'' 

HANGİ KONULAR GÖRÜŞÜLECEK?

Soçi'deki zirvede hangi konuların ele alınacağı merak konusu oldu. Karadeniz'de oluşturulan tahıl koridoru, Rusya-Ukrayna savaşı, terörle mücadele ve Suriye'nin kuzeyine düzenlenmesi planlanan yeni harekat ile Türkiye-Rusya ilişkileri kritik ziyarette ele alınacak. başlıklar arasında.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!