banner2

'HDP saygın bir siyasal partidir' diyen Kılıçdaroğlu'ndan 'Cumhurbaşkanı adayı' açıklaması

Reuters'ın sorularını yanıtlayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 'HDP siyasal bir partidir. Osman Kavala da, Selahattin Demirtaş da hapishanede boşuna tutuluyor.' derken Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş için 'görevlerine devam edecek' açıklamasında bulundu. Kılıçdaroğlu ayrıca '5 genel başkan teklif ederse cumhurbaşkanı adayı olurum.' dedi.

Gündem 21.02.2022, 10:13 21.02.2022, 11:36
Abone ol
'HDP saygın bir siyasal partidir' diyen Kılıçdaroğlu'ndan 'Cumhurbaşkanı adayı' açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Reuters'ın sorularını yanıtlarken gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

'HDP SİYASAL SAYGIN BİR PARTİDİR'

Terör örgütü PKK'nın siyasi kolu olan HDP'ye hemen hemen her platformda sahip çıkan Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı; ''Şunun altını çizeyim, bugün Türkiye'de tüm siyasi partilerle görüşen tek parti biziz. Bütün siyasal partilerle ilişkilerimizi sürdürürüz. Siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır ve HDP saygın bir siyasal partidir; dolayısıyla da onlarla da ilişkilerimiz var" 

'KÜRT SEÇMENLE İLİŞKİLERİMİZ SON DERECE İYİ'

Kılıçdaroğlu yeri geldiğinde HDP ile görüştüklerini, bundan bağımsız olarak da "Kürt seçmeni" kazanacaklarını belirtirken ''Kürt seçmenlerle ilişkilerimiz son derece iyi... Herhangi bir sorunumuz yok. HDP ile de Kürt seçmenle de olan ilişkilerimizi demokratik standartlar içerisinde sürdürüyoruz... Diyarbakır'a gidecektim, hava muhalefeti nedeniyle gidemedim, önümüzdeki süreçte gideceğim... Beklentileri, talepleri, ihtiyaçları olabilir. Bunlar demokratik ortam içinde oturulur konuşulur ve insan hakları çerçevesinde de gereği yapılır.'' ifadelerini kullandı.

'İMAMOĞLU ve YAVAŞ GÖREVLERİNE DEVAM EDECEK'

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında konuşan CHP lideri, "Onlar görevlerine devam edecek" dedi.

CUMHURBAŞKANI KİM OLACAK?

28 Şubat öncesi açık mesaj yollayan Kılıçdaroğlu, yuvarlak masada bir araya geldiği liderler arasında adayın kim olacağının konuşulmadığını aktarırken şu ifadeleri kullandı; ''Cumhurbaşkanı adayının devlet deneyiminin olmasını, devleti tanımasını arzu ediyoruz; tarafsız olması gerektiğini söylüyoruz. Asıl yetkinin yürütme organında yani başbakanda olmasını, cumhurbaşkanının yetkilerinin büyük ölçüde kısıtlanması gerektiğinden yanayız. Cumhurbaşkanı kim olacak veya kim olmayacak onu daha sonra kendi aramızda oturup konuşacağız.

'TEKLİF GELİRSE KABUL EDERİM'

Beş genel başkanın aynı zamanda ana muhalefet lideri olan kendisine cumhurbaşkanlığını önermesi halinde bunu kabul edip etmeyeceği sorusuna yanıt veren Kılıçdaroğlu, "Elbette kabul ederim. Cumhurbaşkanlığı onurlu bir gorev. Beş genel başkanın benim ismimi telaffuz etmesi her şeyden önce benim için onur. Ayrıca beş genel başkanın bana güven duyması anlamına geliyor, bu da benim için son derece önemli. Üç, benim sorumluluğumun arttığını bilmem lazım. Görev yaptığım sürede o beş genel başkana karşı sorumluyum ve onlara asla hayalkırıklığı yaşatmamalıyım" diye konuştu.

KAVALA VE DEMİRTAŞ YORUMU

"Osman Kavala da Selahattin Demirtaş da hapishanede boşuna tutuluyor.'' diyen Kılıçdaroğlu, ''Yasalara, hukuka aykırı olarak tutuluyorlar. Bir insan düşüncelerinden ötürü yargılanmamalı ve hapse atılmamalı.'' ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!