Yandex Metrica

Sitede Ara

Erdoğan'dan Yunan bakana sert yanıt: Muhatabım değilsin, Mevlüt Bey'le görüş

Erdoğan'dan Yunan bakana sert yanıt: Muhatabım değilsin, Mevlüt Bey'le görüş

Ankara-Atina hattındaki gerilim devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunan Dışişleri Bakanı'nın ithamlarına sert yanıt verdi. Erdoğan, “Muhatabım değilsin, Mevlüt Bey'le görüş” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Gündem

23.01.2024, 19:50

ABD'de 77. BM Genel Kurulu'na katılmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,New York'taki Türkevi'nde gazetecilerle söyleşi gerçekleştirerek gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın "İstanbul'da bir dönem sayıları 100 bini geçen Rum topluluğu bugün nasıl 5 binin altına düşüyor önce bunu anlatsınlar" ithamı da soruldu. Erdoğan, "Yunan Dışişleri Bakanıyla ilgili olarak çok fazla söyleyecek sözüm olamaz, benim muhatabım değil. O konuşacaksa bizim Mevlüt Bey'le görüşsün, onla konuşsun" dedi.

SHP Genel Başkanı kim olacak? Gözler Kılıçdaroğlu'na çevrildi! SHP Genel Başkanı kim olacak? Gözler Kılıçdaroğlu'na çevrildi! Haberi Görüntüle

"YUNAN DIŞİŞLERİ BAKANI BENİM MUHATABIM DEĞİL"

Yunanistan ile görüşmeme konusundaki tavrın devam edip etmeyeceği ve Yunan Dışişleri Bakanı'nın açıklamaları hakkındaki görüşlerinin sorulmasına karşılık Erdoğan, şu yanıtı verdi: "Yunan Dışişleri Bakanıyla ilgili çok fazla söyleyecek sözüm olamaz, benim muhatabım değil. O konuşacaksa bizim Mevlüt Bey'le görüşsün, onunla konuşsun"

Öğretmen maaş zam farkı ne zaman yatacak 2024? Öğretmen 14-15 günlük maaş farkı ne kadar? Öğretmen maaş zam farkı ne zaman yatacak 2024? Öğretmen 14-15... Haberi Görüntüle

ERDOĞAN ASILSIZ İTHAMLARA SERT ÇIKTI

Sözlerini sürdüren Erdoğan, "Fakat Sayın Başbakan ne yazık ki Türkiye ile kendi durumlarını bilmiyor. Biz Türkiye'de Rum nüfusunun azalmasından yana olan bir iktidar olmadık. Tam aksine, örneğin ben Bozcaada'da, Gökçeada'da gezdiğim zaman orada yaşayan çok az sayıda Rum vatandaşlarımıza hep sormuşumdur, 'Nerede senin çocukların?' 'Amerika'da.' dedi. 'Getirin, burada yaşasınlar.' dedim. 'Çocuğumu Amerika'dan getiremiyorum.' dedi. Bu neyi gösteriyor? Demek ki onun Türkiye'de yaşama diye bir arzusu, derdi yok. Olsa, bizim kapımız açık. O çocuğa biz eğer vatandaşlığı yoksa vatandaşlık da verirdik. Hatta bir keresinde çok da manidardı, birinin bir Türk kızıyla evlenmesine ailesi müsaade etmemiş, 'Benden yardım isterseniz, ben gayret edeyim.' dedim. Bir de şu var, Sen Sinod Meclisi'nin belli sayıda meclis üyelerinin olması lazım. Sen Sinod Meclisi 7'ye düşmüştü. Belli sayıya sahip olmadığı için Patrik Bartholomeos'a dedim ki 'Dışardan sen papazları getir, ben bunlara vatandaşlık vereyim çünkü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması lazım ve böylece Sen Sinod Meclisi'ni tamamlamış ol.' Öyle tamamladılar. Ama Yunan Dışişleri Bakanı'nın bunlardan haberi yok. Bunlar uzayda dolaşıyor. Bizim her zaman için kapımız açık, vatandaşlık da veririz." ifadelerini kullandı.

Yeni bir provokasyon planı:  3 milyon Suriyelinin bütün bilgileri Telegram’da ifşa edildi! Yeni bir provokasyon planı: 3 milyon Suriyelinin bütün bilgileri Telegram’da... Haberi Görüntüle

"BATI TRAKYA'DA VATANDAŞLARIZA YAPTIKLARI ZULMÜN HESABI YOK"

Kendi dönemleri içerisinde hiçbir Rum'u ülkeden sürmediklerini vurgulayan Erdoğan, "Ama onların şu anda Batı Trakya'da bizim vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza yaptıkları zulmün haddi hesabı yok. Son dönemlerde bizim oradaki din adamlarımızın atamalarını bile kendileri yapmak istiyorlar. Sen ne anlarsın bizim din adamının durumundan, yapısından? Biz böyle bir gayretin içerisinde olduk mu? Biz kalkıp da buradaki papazların atamasını vesairesini yaptık mı? Hayır." değerlendirmesini yaptı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading