banner2

Bakan Akar'dan Akşener'e 'güney ordusu' tepkisi: 'Komedi, mizah gibi'

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, "güney ordusu" söylemine ilişkin, "Nereden çıktı bu? Kim yapacak, kim söylüyor? Burada müesses bir nizam var. Anayasa çerçevesinde görev yapan bir Silahlı Kuvvetleri var, Genelkurmay Başkanı var, Kara Kuvvetleri Komutanı var. Onlar ne düşünüyorlar, onlar bilmiyorlar mı?" dedi.

Gündem 24.05.2023, 09:30 24.05.2023, 11:09
Abone ol

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, özel bir televizyonunda katıldığı programda, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

"KOMEDİ, MİZAH GİBİ"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Akşener'in, "Hem terörle etkin bir mücadele gerçekleştirmek hem de sınırlarımızı korumak için Güney Ordusu'nu kuracağız" ifadelerinin hatırlatılması üzerine Bakan Akar, "Komedi, mizah gibi" dedi.

"BİR ŞEY YAPILIRKEN 'PAT' DİYE YAPILMIYOR"

Sözlerine devam eden Akar, "Ordumuzun mevcudu aşağı yukarı 500 bin kişi. Karargahlardaki generallerimiz, amirallerimiz, subaylarımız, astsubaylarımız hepsi her konuyu inceliyor. Bir şey yapılırken 'pat' diye yapılmıyor ne Bakan ne Genelkurmay Başkanı kendi başına bir şey söylüyor. İhtiyaçlar vardır, sorunlar vardır. Hangi ihtiyaç, hangi sorun var diye bakılır. Bizim 2'nci Ordumuz, 7'nci ve 6'ncı Kolordularımız var, bunlar görevlerini yapıyorlar. Nerede aksaklık var, nerede yanlışlık var, ne olmuş? 'Güney ordusu' ne demek, nereden çıktı bu? Kim yapacak, kim söylüyor? Burada müesses bir nizam var. Anayasa çerçevesinde görev yapan bir Silahlı Kuvvetleri var, Genelkurmay Başkanı var, Kara Kuvvetleri Komutanı var. Onlar ne düşünüyorlar, onlar bilmiyorlar mı?" dedi.

"İNTERAKTİF ÇALIŞMALARIMIZ VAR"

Milli Savunma Bakanı Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesi ile sürekli bölgede inceleme ve denetlemelerde bulunduğunun hatırlatılması üzerine, "Gidiyoruz, konuşuyoruz, inceleme ve denetlemelerde bulunuyoruz. İnteraktif çalışmalarımız var. İhtiyacımız nedir? Sürekli değişiyor ona göre de bakıyoruz" diye konuştu.

"TERÖRİSTLERİ KAZDIKLARI ÇUKURLARA GÖMDÜK"

Hulusi Akar, "Bizim bildiğiniz gibi bir çözüm süreci uygulamamız oldu. Teröristlerin yaptıkları katliamlardan sonra bu süreç sona erdirildi. Harekatlar düzenlendi, ciddi bir mücadele yapıldı. Mehmetçik ile baş edemeyen teröristler çukurlar açtı, yeni bir alçaklık girişiminde bulundular. Çukur operasyonlarında yoğun bir mücadele başlattık. Teröristleri kazdıkları çukurlara gömdük. 15 Temmuz'da hain darbe girişimi ile karşılaştık. 35-40 gün sonra derlenip toplanıp Fırat Kalkanı Harekatını gerçekleştirdik. Devamında Zeytin Dalı Harekatı ve Barış Pınarı harekatı başarılı bir şekilde icra edildi." dedi.

37.886 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Sözlerine devam eden Akar, "Suriye'nin kuzeyinde harekatlara devam ederken, kaçan teröristleri de yakaladık. Şu an Irak sınırları bizim kontrolümüzde. Mehmetçik dağları tepeleri tek tek kontrol etmek suretiyle ne kadar mağara var in var terörü kaynağında kuruttu. Mücadele devam ediyor. Girilemez denen yerlere girildi. 24 Temmuz'dan bu tarihe kadar 37.886 terörist etkisiz hale getirildi. Bizim burada tek hedefimiz teröristler. En son terörist etkisiz hale getirilene kadar devam edeceğiz. Azimliyiz, kararlıyız. Bunlar ne yaparsa yapsın bizi durduramayacaklar. Mehmetçiğin nefesi enselerinde olacak." dedi.

"TERÖRLE MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "PKK örgüt olarak bütün dünyada çoğu yerde kabul edildi. Bunlar bir cinlik yapıp yeni bir isim yaptılar YPG diye. Farklı bir kuruluş gibi bir girişimde bulundular. Bütün muhataplarımızla yaptığımız görüşmelerde bize sakın bunların PKK olmadığını söylemeyin diyoruz bu kadar belge varken. Bununla alakalı sonuna kadar terörle mücadelemizi sürdürüyoruz. Batı'da ABD'de siyasetçi akademisyen yazmaya başladılar. Bunların ne iş yaptığını yazmaya başladılar. Tek tük de olsa başladı. Yaygınlaşacağını düşünüyoruz. Burada Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde sıkışmışlık var. Yardım edin diye bas bas bağırıyorlar. Operasyonları durdurun diye çığlık çığlığa girişimde bulunuyorlar" dedi.

"KANDİL KENDİ ADAYININ KİM OLDUĞUNU SÖYLEDİ"

Sözlerine devam edek Akar, "Seçimleri bir umut olarak ortaya koydular. Seçimlerden medet umuyorlar. Kimleri seçeceklerse onların kendilerini kurtaracaklarını düşünüyorlar. Vatandaşlarımız burada teröristlerin yaptıkları açıklamaları takip etsinler başka bir şeye gerek yok. Çok açık ve seçik bir şekilde Kandil kendi adayının kim olduğunu söyledi. Dediler ki eğer bize verilen sözler yerine getirilmezse seçimden sonra bunun hesabını sorarız dediler. Bunu örtmek için bazıları terörü lanetlemeye başladılar. Bunların hiçbirinin kıymeti yok. Biz diyoruz ki bunların geldiği noktada yaptığı işler aleni. Nasılsa kazanacağı düşüncesindelerdi." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!