banner2

Son dakika: Ramazan öncesinde gıda kolisi alacaklar dikkat! Yeni fiyatlar açıklandı! Yüzde 90 zam geldi

Ramazana sayılı günler kala erzak kolileri satışa sunulmaya başlandı. Geçen yılın ramazan ayına göre koli fiyatları yüzde 131 artmış durumda. Geçen yıl 99,90 lira olan en küçük koli fiyatı 229,90 liraya yükseldi.

Ekonomi 09.03.2023, 10:27
Abone ol
Son dakika: Ramazan öncesinde gıda kolisi alacaklar dikkat! Yeni fiyatlar açıklandı! Yüzde 90 zam geldi

Ramazan ayının yaklaşmasıyla erzak kolileri satışa çıkmaya başladı. Zincir marketler farklı büyüklükte ve farklı sayıda ürün içeren kolileri satışa sundu. Gıda fiyatlarındaki artış Ramazan kolilerine de yansıdı.

YÜZDE 131 ARTTI

Ekonomim'de yer alan habere göre; bu yıl en küçük Ramazan kolisindeki fiyata artışı, yıllık yüzde 131 oldu.

Geçen yıl en küçük ‘klasik’ Ramazan kolisinin fiyatı 99,90 liradan satılırken, bu yıl 229,90 liradan satışa sunuldu. Yine geçen yıl en büyük ‘lüks’ Ramazan kolisinin fiyatı 289,90 lira iken, bu yıl yüzde 89,6 artış ile 549,90 liradan satışa sunuldu.

ÜRÜN SAYISI AZALDI

Diğer yandan bu yıl bazı zincir marketler Ramazan kolisini düzenlerken, içine koydukları ürünleri sayısını da azalttılar. Kolilerde geçen yıl ortalama 33 ürün yer alırken, bu yıl ürün sayısı ortalama 30’a indi. Kolilerdeki ürün sayısının azaltılması, fiyata da yansıyor.

Kolinin içinde bulunan temel gıda ürünleri salça, tuz, ayçiçeği yağı, un, kuru fasulye, çay, reçel, hazır çorba, küp şeker, makarna ve gazlı içecek olarak sıralanıyor.

DEPREM BAZI ÜRÜNLERİN FİYATINI ETKİLEDİ

Deprem çalışmaları nedeniyle Ramazan telaşının henüz başlamadığına dikkat çeken İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği (İGDOT) Mustafa Karlı, fiyatların son birkaç aydır aşağı yukarı fiyatların aynı seviyede seyrettiğini söyledi.

Deprem bölgesinde insani boyutu ve ekonomik boyutunun olduğuna dikkat çeken Reis, tarımın ve tarıma dayalı sanayinin en çok olduğu o bölgede tekrar üretimin canlanması gerektiğini vurguladı. Reis, bölgeden büyükşehirlere göç edildiğini ve bu insanları tekrar geriye çevirmenin çok zor olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!