Yandex Metrica

Sitede Ara

Merkez Bankası açıkladı: TL zorunlu karşılıklara uygulanacak faiz yükseltildi

Merkez Bankası açıkladı: TL zorunlu karşılıklara uygulanacak faiz yükseltildi

Merkez Bankası'ndan TL mevduatı desteklemek için KKM ZK'ya nema üst sınırı 30% Mevduat ZK'ya uygulanan nema üst sınırı 40% olarak belirlendi. Böylece, bankaların, düz mevduatı destekleyecek şekilde elleri güçlendirildi.  

Ekonomi

03.05.2024, 08:46

Parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesi, Türk lirası mevduat payının artırılması ve Kur Korumalı Mevduat'tan TL mevduata geçişin desteklenmesi amacıyla TL zorunlu karşılıklara uygulanacak faiz oranı yükseltildi. Konuya ilişkin açıklamada Merkez Bankası'ndan geldi.

Yapılan açıklamaya göre; KKM için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılık tutarına yenileme ve TL'ye geçiş oranına göre uygulanan faiz oranı üst sınırı, politika faiz oranının yüzde 60'ı, TL mevduat için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılık tutarına TL'ye geçiş oranı seviyesine göre uygulanan faiz oranı üst sınırı, politika faiz oranının yüzde 80'i olarak belirlendi.

Böylece belirlenen koşulları yerine getiren bankaların tesis edilen zorunlu karşılık tutarı için alabileceği en yüksek faiz KKM hesaplarında yüzde 30, TL mevduat hesaplarında yüzde 40 oldu.

Asgari ücrete Temmuz değil Eylül vurgusu: Uzmanlar 'Duyum aldık' diyerek açıkladı Asgari ücrete Temmuz değil Eylül vurgusu: Uzmanlar 'Duyum aldık' diyerek... Haberi Görüntüle

3 AYDA BİR FAİZ UYGULANACAĞI BELİRTİLMİŞTİ

Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası, 5 Şubat’taki basın duyurusunda, parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesi, TL mevduat payının artırılması ve KKM'den TL mevduata geçişin desteklenmesi amacıyla belirlenen koşulları sağlayan mevduat bankalarının TL mevduat ve KKM hesapları için tesis edilen zorunlu karşılıklarına 3 ayda bir faiz uygulanacağını belirtmişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Loading