banner2

Son dakika: Fed'in faiz kararı belli oldu! Altın ve dolar almadan önce dikkat edin

Fed'in faiz kararı için geri sayım devam ederken 25 baz puan faiz artırımı yapılması bekleniyor. Avrupa Merkez Bankası'nın ise 50 baz puan faiz artıracağı düşünülüyor. Fed faiz kararı 1 Şubat'ta dünyaya duyuracak. İşte, detaylar...

Ekonomi 30.01.2023, 16:25 30.01.2023, 16:44
Abone ol
Son dakika: Fed'in faiz kararı belli oldu! Altın ve dolar almadan önce dikkat edin

Fed'in faiz kararı için geri sayım başladı. Fed ve AMB'nin politika metinlerindeki yönlendirmelerle birlikte merkez bankası başkanlarının toplantı sonrası yapacağı açıklamalar ve mart ayındaki toplantıya ilişkin ipuçları yatırımcıların odağında olacak.

POWELL'IN AÇIKLAMALARI PİYASA BEKLENTİLERİNİ ETKİLEYECEK

Analistler, Fed'in Mart’ta faiz artışlarına ara verilip verilmeyeceğine yönelik soru işaretlerinin bulunduğunu kaydederek, Fed Başkanı Jerome Powell'ın yönlendirmelerinin yanı sıra cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin de piyasa beklentilerini etkilemesinin olası olduğunu ifade etti.

AMB tarafında, faiz artışlarına Mart ayında da devam edileceği öngörülürken buna karşın bankanın nerede faiz artışlarına son verebileceğine yönelik olası sinyaller de önem arz edecek.

ABD EKONOMİSİNDE YÜKSELİŞ

Geçen hafta ülkede açıklanan veriler ekonominin "yumuşak iniş" yapabileceği beklentisini artırarak pay piyasalarını desteklerken, açıklanan şirket finansal sonuçları da hisse ve sektör bazlı oynaklıkları artırdı.

Buna göre, ABD ekonomisi, 2022'nin 4'üncü çeyreğinde yüzde 2,9 ile beklenenden fazla büyürken, yeni konut satışları da Aralık 2022'de aylık yüzde 2,3 artışla 616 bine çıkarak 4 ayın en yüksek seviyesini kaydetti.

ENFLASYON DÜŞECEK Mİ?

Ülkede kişisel tüketim harcamaları büyümesi yıllık bazda yüzde 2,1'e gerilerken, enflasyonda düşüş eğiliminin hızlanacağına yönelik beklentiler güçlendi.

Elektrikli araba üreticisi Tesla gelirlerini dördüncü çeyrekte yüzde 37 artırarak 24,3 milyar dolara çıkarırken, piyasa beklentileri gelirlerin 24,7 milyar dolar olacağı yönündeydi.

NET KÂR YÜZDE 12 AZALDI

ABD'li teknoloji şirketlerinden Microsoft'un net karı, geçen yılın ekim-aralık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 12 azaldı.

General Electric söz konusu dönemde 21,8 milyar dolar gelir elde ederek beklentileri geride bırakırken, Johnson&Johnson'ın geliri 23,7 milyar dolarla piyasa öngörülerinin altında kaldı.

Analistler, yoğun takvimle birlikte bilanço döneminin de devam ettiğini hatırlatarak, gelecek hafta açıklanacak Apple, Amazon, Alphabet ve Meta şirketlerinin finansal sonuçlarının piyasaların yönü üzerinde etkili olabileceğini dile getirdi.

30 Ocak ile başlayan haftanın veri takviminde, çarşamba ADP özel sektör istihdam raporu ve ISM imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), perşembe fabrika siparişleri ile dayanıklı mal siparişleri ve cuma işsizlik oranı takip edilecek.

AVRUPA BORSALARINDA YÜKSELİŞ

Avrupa Borsalarında geçen hafta İngiltere hariç yükseliş eğilimi öne çıkarken, gelecek hafta gözler perşembe günkü AMB ve İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) para politikası kararlarının yanı sıra bölge genelinde açıklanacak büyüme ve enflasyon verilerine çevrildi.

FAİZ ARTIRIM HIZI DÜŞECEK Mİ?

Analistler, bölgede daha önce alınan enflasyona ilişkin yumuşama sinyallerinin AMB ve BoE tarafından yeterli bulunmadığını kaydederek, iki merkez bankasının da 50 baz puanlık faiz artışının ardından mart ayındaki toplantıda faiz artırım hızını yavaşlatabileceğini söyledi.

Bölge ekonomisine ilişkin geçen hafta alınan sinyallerin karışık olduğuna dikkati çeken analistler, buna karşın doğalgaz fiyatlarındaki aşağı yönlü seyrin bölge ekonomilerinde üretim maliyetleri ve enflasyon açısından rahatlama sağladığını bildirdi.

PMI VE ÜFE VERİLERİ TAKİP EDİLİYOR

AMB’nin şahin politikalarına devam edeceğine yönelik beklentilerle Euro/Dolar paritesi 1,0931'le 10 ayın zirvesini görmesinin ardından sınırlı gerileyerek haftayı yüzde 0,1 artışla 1,0868'den tamamladı.

Pazartesi Euro Bölgesi'nde tüketici güven endeksi ve Almanya'da büyüme, salı günü Euro Bölgesi'nde büyüme ve Almanya'da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), çarşamba bölge genelinde imalat sanayi PMI ve Euro Bölgesi'nde TÜFE ile işsizlik oranı ve cuma bölge genelinde hizmet sektörü PMI ile ÜFE verileri takip edilecek.

YATIRIMCILARIN GÖZÜ TÜFE VE ÜFE VERİLERİNDE

Yurt içinde geçen hafta satış ağırlıklı bir seyir öne çıkarken, Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftayı yüzde 5,44 azalışla 5.191,83 puandan tamamladı.

Cuma günü açıklanacak Ocak ayı TÜFE ve ÜFE verisi yatırımcıların odağında olacak. Aralık ayında yıllık enflasyon baz etkisiyle yüzde 64,27’ye gerilemişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!