2,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak! Türkiye'de birinci dünyada üçüncü

Artvin'de 275 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye'nin en yüksek, dünyanın 'çift eğrilikli ince kemer baraj tipi' kategorisinde 3'üncü en yüksek barajı olan Yusufeli barajının inşaatında sona gelindi. Yusufeli Barajı'nda 558 megavat kurulu güce sahip santral yer alıyor. 2,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek.

Ekonomi 15.08.2022, 08:52 15.08.2022, 09:06
Abone ol
2,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak! Türkiye'de birinci dünyada üçüncü

Artvin'in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen, 275 metre gövde yüksekliğiyle çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Türkiye'nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı'nda sona gelindi.

Türkiye sınırları içinde 410 kilometrelik uzunluğa sahip, Kuzeydoğu Anadolu'nun en büyük nehirlerinden Çoruh'un üzerine Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) yapılmaya başlandı. 26 Şubat 2013'te temeli atılan barajın gövde inşaatı tamamlandı.

2,5 MİLYON KİŞİNİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILAYACAK

275 metre gövde yüksekliği ile 'Türkiye'nin en yüksek', dünyanın ise 'çift eğrilikli ince kemer baraj tipi' kategorisinde 3'üncü en yüksek barajı Yusufeli'nde 558 megavat kurulu güce sahip santral yer alıyor. 2,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek.

ENJEKSİYON ÇALIŞMASI TAMAMLANDI

Yusufeli Barajında derivasyon tüneli ve batardolar, baraj ulaşım yolları, tüm kazı ve desteklemeler, su alma yapısı ve kapak şaftı, enerji tüneli, branşman ve kuyruksuyu imalatları. Enerji kırıcı havuz ve kuyruksuyu barajı, dipsavaklar, tünel dolusavaklar, santral binası ve transformatör bloğu, şalt binası, baraj gövde betonu ve su tutma öncesi enjeksiyon çalışmaları tamamlandı. 

BARAJDA SU TUTULACAK

Elektromekanik ve hidromekanik işler ile baraj gövdesinin mansap tarafında nehir yatağı düzenleme işleri devam ediyor. Su tutmaya hazır hale gelen Yusufeli Barajı, Yusufeli İlçesi Yeni Yerleşim yerine taşınmasının ardından barajda su tutulacağı belirtildi.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!