Yandex Metrica

Sitede Ara

Son dakika... Lokanta ve kafelerde yeni dönem: KDV oranları yeniden düzenlendi

Son dakika... Lokanta ve kafelerde yeni dönem: KDV oranları yeniden düzenlendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, lokanta ve kafelerde yüzde 8 KDV oranı yüzde 10'a, yüzde 18 olan KDV 20'ye yükseldi.  

Ekonomi

12.05.2024, 01:12

Gıda malzemelerini satış göstererek yüzde 1 oranında KDV ile faturalandırma yapan lokanta ve kafelere kötü haber. Lokanta ve kafelerde satılan yiyecek-içeceklerle ilgili yeni KDV düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karara göre, lokanta ve kafelerde yüzde 8 KDV oranı yüzde 10'a, yüzde 18 olan KDV 20'ye yükseldi.

Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeyle birlikte lokantaların hizmetlerini, et, su, meyve suyu gibi gıda malzemesi satışı göstererek yüzde 10 yerine yüzde 1 KDV ile faturalandırmasının önüne geçilecek.

Altında sular ısındı! Hedef 3 bin 500 TL: 18 Temmuz 2024 altın fiyatları Altında sular ısındı! Hedef 3 bin 500 TL: 18 Temmuz... Haberi Görüntüle

KDV YÜZDE 10 OLARAK HESAPLANACAK

Taslağa göre hizmet sunan lokanta, kafe, pastane gibi işletmeler kendilerinin hazırlayıp sundukları yiyecek ve içecekler ile dışarıdan temin edilerek buralarda sattıkları ürünler için yüzde 10 oranında KDV hesaplayacak. Bu işletmelerin telefonla veya internet üzerinden sipariş suretiyle adrese gönderme, gel-al gibi yöntemlerle yaptıkları tüm satışlar da aynı kapsamda değerlendirilecek.

Öte yandan, yiyecek ve içecek hizmetlerine yönelik işyeri ruhsatı bulunmadığı halde müşterilerine masa, oturma yeri, tezgâh gibi servis yapılabilen alanlarda yiyecek ve içecek hizmetleri sunanların bu yerlerde yaptıkları satışlar da bu kapsamda olacak.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading