banner2

Wagner'den Rus yöneticilere ağır suçlama: Putin'in sağ koluna 'hain' dedi

Wagner kurucusu Prigozhin, Rusya Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı'nı vatana ihanetle suçladı.

Dünya 21.02.2023, 15:04 21.02.2023, 16:32
Abone ol
Wagner'den Rus yöneticilere ağır suçlama: Putin'in sağ koluna 'hain' dedi

Rus paralı asker grubu Wagner'in kurucusu Yevgeny Prigozhin, Rusya Savunma Bakanı Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Gerasimov'u savaşçılarını cephaneden mahrum bırakmak ve Wagner'i yok etmeye çalışmakla suçlarken bunun vatana ihanet olduğunu vurguladı.

RUS ORDUSU İLE WAGNER ÇATIŞMASINI KANITLADI

Son aylarda Rus ordusu ile Wagner Grubu arasında çekişme iddiaları konuşuluyor. Paralı asker grubu Wagner'in kurucusu Yevgeny Prigozhin, bugün yaptığı açıklama, Rus ordusu ile Wagner arasındaki sorunları kanıtlar nitelikte. Rus ordusundan daha fazla öne çıkan ve Ukraynalı askerlerle bire bir çatışmaya giren grubun kurucusu Yevgeny Prigozhin, Savunma Bakanı Şoygu ve Genelkurmay Başknaı Gerasimov'u vatana ihanetle suçladı. 

'ŞOYGU VE GERASİMOV SAĞA SOLA WAGNER'E MÜHİMMAT VERMEYİN DİYOR'

Putin'in şefi olarak bilinen Prigozhin, şu şekilde konuştu:

Genelkurmay Başkanı Şoygu ve Savunma Bakanı Gerasimov, sağa sola Wagner'e mühimmat vermeyin diyor.

'DÜŞMAN İÇİN ÇALIŞIYORLAR'

Prigozhin, Rusya'nın kendilerine yeterince asker ve mühimmat desteği vermediğini söyledi  ve Wagner Grubu'nun cephede yaşadığı sorunların kasıtlı bir şekilde ortaya çıkarıldığını iddia ederek 'Bu savaşı kazanmamıza engel olanlar kesinlikle düşman için çalışıyorlar.' dedi.

Ortaya çıkan bir ses kaydına göre ise Prigozhin, kendilerine cephane kıtlığı yaşatan kişilerin, kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerini altın tabaklarda yediklerini ve akrabalarını Rus seçkinleri için popüler bir konum olan Dubai'ye tatile gönderdiklerini belirtti.

WAGNER 30 BİN SAVAŞÇI KAYBETTİ

Beyaz Saray'dan geçen hafta yapılan açıklamada Wagner grubunun şimdiye kadar 30 binden fazla zaiyatının olduğu beliirtilmişti. Zaiyatın 9 bininin doğrudan silahlı çatışmada öldüğü, öldürülen askerlerin ise yüzde 90'ının eski mahkum olduğu belirtilmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!