banner2

Ordudan Macron yorumu: Doğru ile yanlışı ayırt edemiyor

Fransa ile Cezayir arasında yaşanan krizde saflar belirginleşiyor. . Cezayir ordusunun yayın organı olan "Cezayir Ordusu" dergisinde, bir Fransa değerlendirmesine yer verildi. Yazıda Macron'un gerçek ve yanılsamayı ayırt edemediği ifade edildi, ''Fransız generaller kağıttan kaplan'' ifadesi kullanıldı.

Dünya 07.11.2021, 09:43 07.11.2021, 10:46
Abone ol
Ordudan Macron yorumu: Doğru ile yanlışı ayırt edemiyor

Fransa ile eski sömürgeleri arasında ipler gerilirken krizin en somut görüldüğü ülkelerin başında Cezayir geliyor. Cezayir'de Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron'a öfke büyük. Cezayir ordusunun yayın organı olan "Cezayir Ordusu" dergisinde, bir Macron değerlendirmesine yer verildi.

''GERÇEK İLE YANILSAMAYI AYIRT EDEMİYOR''

Fransa liderinin geçtiğimiz aylarda yaptığı 1830'daki işgalden önce bir Cezayir ulusunun olmadığı yönündeki açıklamalarına yer verdi. O açıklamalarla ilgili yapılan değerlendirmede "Cumhurbaşkanı Macron, siyasetinin başarısızlığını ve ülkesinin tarihindeki aksaklıkları karıştırıyor, artık gerçek ile yanılsamayı, doğru ile yanlışı, bilgi ile cehaleti birbirinden ayırt edemiyor" ifadeleri kullanıldı.

''YA ÖZÜR DİLE YA SUS''

"Cezayir'e düşman olanlara diyoruz ki, eğer ülkemizdeki korkunç sömürgeci geçmişinizden kurtulamıyorsanız, bu hastalığın ilacı özür dilemek veya en azından susmaktır. Çünkü eğer yalan ve cahilce sözler dışında bir şey söylemeyeceksek tarihi çarpıtmaktansa biraz susmak daha iyidir."

''FRANSIZ GENERALLER KAĞITTAN KAPLAN''

Cezayir ordusuna ait dergide çıkan yazıda,  Fransa'nın Cezayir'de planlarının tutmadığı ifade edildi; ordunun Fransız generallerin ve mareşallerin kibirlerini ayaklar altına alarak onları ülkeden kovduğu belirtili. Açıklamada "Hepsi kağıttan memur olmadılar mı?" sorusuna yer verildi.

"Macron neden gerçekleri atlayıp, ülkesi, Cezayir'i sömürgeleştirmeden önce bir Cezayir ulusu olup olmadığını sorgulayacak kadar ileri gidiyor?" ifadelerine yer verilen açıklamada, Macron'un kamuoyuna verdiği sözleri yerine getiremediği ve bu açıklamalarla seçmenlerin duygularına yönelmeye çalıştığı aktarıldı. Açıklamada, "Birçok analist, Macron'un, açıklamalarının nereye varacağını hesaplayamadığı tahmininde bulundu" ifadeleri kullanıldı.

macron fransa

NE OLMUŞTU?

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Cezayir tarihinin gerçeklere dayalı olmadığını ve Fransa düşmanlığı üzerine inşa edildiğini öne sürmüş ve Osmanlının ülkedeki hakimiyetini "sömürge" olarak tanımlamıştı

Macron'un bu açıklamaları Cezayir'de hem resmi hem de sivil kanattan büyük tepkiyle karşılanmıştı. Cezayir yönetimi, Macron'un söylemlerine tepki olarak 3 Ekim'de hava sahasını Fransız askeri uçaklarına kapatmış ve ardından Cezayir'in Paris Büyükelçisi Muhammed Anter Davud'u istişare için ivedilikle ülkeye çağırmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!