banner2

Macron'a Afrika'da bir darbe daha! Fransız ordusuna 1 ay süre tanındı

Mali'nin ardından Burkina Faso da Fransa'yı topraklarından kovuyor. Afrika'da Fransa karşıtlığı hızla yükselirken Burkina Faso yönetimi Fransız ordusunun ülkeyi terk etmesi için 1 ay süre tanıdı.

Dünya 23.01.2023, 13:54 23.01.2023, 14:59
Abone ol
Macron'a Afrika'da bir darbe daha! Fransız ordusuna 1 ay süre tanındı

Fransa, Ukrayna Savaşı'nda Kiev'e destek olmak için tank göndermeye hazırlanırken Batı Afrika'dan gelen haberler Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u derinden sarstı. 

FRANSA'YA 1 AY SÜRE

Burkina Faso'da Fransa karşıtlığı hızla yükselirken Paris ile 2018'de imzalanan askeri anlaşma feshedildi ve birliklerin ülkeyi terk etmesi için Fransa'ya bir aylık süre tanındı. 

Burkina Faso ulusal yayın kuruluiu RTB'nin haberinden sonra Fransa'dan açıklama geldi.

MACRON'UN RUSYA ENDİŞESİ

Konunun netleşmesi gerektiğini belirten Macron, Burkina Faso'nun cunta liderinden açıklama beklediğini söyledi. 

Bu durumda Rusya'nın müdahalesinin olup olmadığından ve bilgilerin manipüle edilip edilmediğinden emin olunması gerektiğine dikkat çeken Macron,  Burkina Faso ile Fransa arasındaki askeri anlaşmanın feshedilmesine yönelik haber için "Bence çok dikkatli olmalıyız" şeklinde açıklama yaptı. 

AFRİKA'DA FRANSA KARŞITIĞI YÜKSELİYOR

Geçmişte Fransa'nın kolonisi olan Burkina Faso'da Yüzbaşı Traore'nin iktidara geçtiği Eylül ayından bu yana Fransa karşıtlığı hızla yükseliyor. 

Uluslararası haber ajansı AP ise Burkina Faso'da yükselen Fransa karşıtlığına dikkat çekerken 'Traore, başta Rusya olmak üzere diğer ülkelerle çalışmaya daha açık.' ifadelerini kullandı.

MALİ FRANSIZ ORDUSUNU KOVMUŞTU

Afrika'da Fransa karşıtlığı Mali ile başlamış, Mali geçtiğimiz yıl, 2013'ten bu yana ülkede bulunan Fransız ordusunun varlığına son varmişti.

Fransız ordusu 9 yıllık işgalin ardından Mali topraklarını tamamen terk etmek zorunda kalmıştı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!