Fransa'da 'burkini' seçimleri! Müslümanlar bu sefer de buradan hedef alınıyor

Avrupa'da yükselen İslam düşmanlığı bu sefer de Müslüman kadınların burkini giymesine takıldı. Fransa'da ülke gündemini kadınların yüzme havuzunda burkini giymesi işgal ederken, Grenoble Belediye Meclisi'nde bunun yasaklanması için oylama yapılıyor.

Dünya 16.05.2022, 17:15 16.05.2022, 18:58
Abone ol
Fransa'da 'burkini' seçimleri! Müslümanlar bu sefer de buradan hedef alınıyor

Fransa'da İslam düşmanlığı hızla yükselirken İslam'a saldırmak için bugün seçilen gündem konusu müslüman kadınların tesettür mayosu oldu. 

Grenoble kentinde Belediye Başkanı Eric Piolle yüzme havuzlarında giyim kurallarını daha da serbestleştirmek isterken belediye meclis üyeleri buna karşı çıktı. 

BELEDİYE BAŞKANI ÖZGÜRLÜKTEN YANA

Piolle açıklamasında, "Arzumuz absürt kısıtlamalardan kurtulmak. Bu, güneşten korunma veya inançları tesettürlü giyinen kadınlara özgürlük verilmesini kapsıyor" diye konuştu.

FRANSA FIFA KARARINA RAĞMEN BAŞÖRTÜSÜNÜ YASAKLAMIŞTI

2010 yılında Fransa halka açık yerlerde peçeyi yasaklayan ilk Avrupa ülkesi olmuştu. Fransa Futbol Federasyonu, FIFA'nın böyle bir kararı olmamasına rağmen kadın futbolculara başörtüsü takmasını da yasaklamıştı. 

30 KENT BURKİNİYİ YASAKLAMIŞTI

Diğer yandan 2016 senesine gelindiğinde Fransa'da yaklaşık 30 kentin belediye başkanı laiklik kuralları çerçevesinde tesettürlü giyindiğini tespit ettikleri vatandaşlara 38 euro para cezası kesme kararı almıştı. 

VALLS İSLAM DİNİNE HAKARET ETMİŞTİ 

Dönemin başbakanı Manuel Valls söz konusu kararı destekleyerek, tesettürlü giyimin siyasi bir araç olduğunu iddia etmiş ve bu söylem üzerinden İslam dinine hakaretlerde bulunmuştu. 

İNSAN HAKLARI ÖRGÜTÜ SAÇMA OLARAK DEĞERLENDİRDİ 

İnsan Hakları İzleme Örgütü ise söz konusu karar ve açıklamaları 'utanç verici ve saçma' olarak değerlendirmişti. 

POLİSLER MÜSLÜMAN KADINDAN MAYOSUNU ÇIKARMASINI İSTEDİ 

Nice kentinde Fransız polislerinin sahilde çocuklarıyla denize giren Müslüman bir kadından mayosunu çıkarması için zorlaması sonrası eylemler başlamış, kadına da para cezası kesilmişti. 

AKADEMİSYENLER YASAĞI İNSAN HAKKI İHLALİ OLARAK NİTELENDİRİYOR

Strasbourg Üniversitesi'nde görevli Sosyolog Hanane Karimi, Fransa'da plaj ve yüzme havuzlarından tek dışlanan grubun Müslüman kadınlar olduğuna dikkat çekerek, dini inançlara dayalı ayrımcılığın doğru olmadığını ve bunun ırkçılık olduğunu belirtmişti. 

DANIŞTAY BELEDİYEDEN KARAR HAKKINI ALMIŞTI

Diğer yandan Ağustos 2016'da Fransa Danıştay'ı yerel yönetimlerin kıyafet yasağı koymasını engelleyerek plajdaki tesettür mayosu yasağını kaldırmıştı. 

BURKİNİ KONUSU GRENOBLE'DE TEKRAR ALEVLENDİ 

Yıllardır Fransa gündemini meşgul eden burkini (tesettür mayosu) Grenoble'de bugün gerçekleşen seçimlerle tekrar alevlendi. 

Belediye Başkanı Eric Piolle giyim serbestisini getirmek isterken belediye meclis üyeleri tam tersine denetim olması gerektiğini savunurken kesin karar seçim sonrasında çıkacak. 

FRANSA'DA İSLAM'A SALDIRI DAHA NE KADAR SÜRECEK 

Fakat seçimden nasıl bir sonuç çıkarsa çıksın Fransa topraklarında kadınların kıyafetleri ile ilgili yasa düzenleme girişimleri devam edecek gibi duruyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!