Yandex Metrica

Azerbaycan 'Tarihi bir olay' diyerek paylaştı! Ermenistan kabul etti: iade edilecek!

Azerbaycan 'Tarihi bir olay' diyerek paylaştı! Ermenistan kabul etti: iade edilecek!

Ermenistan, 1. Karabağ Savaşı'nda işgal ettiği 4 köyün Azerbaycan'a iadesini kabul etti. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ayhan Hacızade, "Uzun zamandır beklenen tarihi olay" diyerek paylaşımda bulundu. 

Dünya

29.04.2024, 14:59

Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev ile Ermenistan Başbakan Yardımcısı Mher Grigoryan başkanlığındaki sınır belirleme komisyonlarının 8'inci toplantısı, iki ülke sınırında yapıldı. Toplantının sonucunda varılan kararla;  Ermenistan'ın 1. Karabağ Savaşı'nda işgal ettiği Bağanis Ayrım, Aşağı Eskipara, Heyrimli ve Kızılhacılı köylerini Azerbaycan'a iade edecek. 

Cumhuriyetçilerden Biden'ın İsrail'e silah sevkiyatını durdurma kararına tepki: 'Dehşete düştük' Cumhuriyetçilerden Biden'ın İsrail'e silah sevkiyatını durdurma kararına tepki: 'Dehşete düştük' Haberi Görüntüle

İKİ SINIR KONUSUNDA BAZI HUSUSLARDA MUTABAKATA VARDI 

Görüşmeye ilişkin Azerbaycan tarafından yapılan yazılı açıklamada, komisyonların bazı hususlarda mutabakata vardığı belirtildi. Mutabakata göre, Azerbaycan'ın Gazah ili yönündeki sınır, Sovyetler Birliği'nin çöküşü sırasında mevcut olan sınıra uygun belirlenecek. Hat, Bağanis (Ermenistan)-Bağanis Ayrım (Azerbaycan), Voskepar (Ermenistan)-Aşağı Eskipara (Azerbaycan), Kirants (Ermenistan)-Heyrimli (Azerbaycan) ve Berkaber (Ermenistan)-Kızılhacılı (Azerbaycan) köyleri arasından geçecek.

Hizbullah işgal altındaki Celile'de bulunan İsrail üssünü vurdu: Ölü ve yaralılar var Hizbullah işgal altındaki Celile'de bulunan İsrail üssünü vurdu: Ölü ve... Haberi Görüntüle

4 KÖY GERİ İADE EDİLECEK 

Bu durum, Ermenistan'ın 1. Karabağ Savaşı'nda işgal ettiği Bağanis Ayrım, Aşağı Eskipara, Heyrimli ve Kızılhacılı köylerini Azerbaycan'a iade edeceği anlamını taşıyor. Söz konusu bölgedeki sınır hattının koordinatları, zemindeki jeodezik ölçümler dikkate alınarak hazırlanacak, protokol haline getirilecek ve 15 Mayıs'a kadar imzalanacak.

Reisi'nin düşen helikopterin yerini belirlemişti! İşte Akıncı İHA'nın dakika dakika keşif görevi Reisi'nin düşen helikopterin yerini belirlemişti! İşte Akıncı İHA'nın dakika dakika... Haberi Görüntüle

YÖNETMELİK 1 TEMMUZ'A KADAR HAZIRLANACAK 

Görüşmede taraflar, komisyonların ortak faaliyetlerine ilişkin yönetmelik taslağının 1 Temmuz 2024'e kadar hazır hale getirilmesi konusunda da uzlaştı. Sınır belirleme sürecini 1991'de imzalanan Almatı Bildirgesi temelinde hayata geçireceklerine ilişkin de anlaşan taraflar, anklav ve eksklavlar da dahil olmak üzere sınırın diğer tüm kısımlarında sınır belirleme sürecine devam edilmesi konusunda da mutabakata vardı.

İsrail'den geri adım: El koydukları AP'nin canlı yayın ekipmanları iade edilecek İsrail'den geri adım: El koydukları AP'nin canlı yayın ekipmanları iade... Haberi Görüntüle

"UZUN ZAMANDIR BEKLENEN TARİHİ BİR OLAY"

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ayhan Hacızade, konuya ilişkin X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, "Uzun zamandır beklenen tarihi olay. Ermenistan, Azerbaycan'ın 1990'lı yılların başından beri işgal altında olan 4 köyünü iade etmeyi kabul etti." ifadesini kullandı.

 

Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

0

0

0

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Dünya


Loading